"W sensie najbardziej ogólnym, sens niepodległości łatwo określić jako zespół warunków, w których wszystkim bez wyjątków mieszkańcom danego kraju, można dać sposobność osiągnięcia najlepszych wyników rozwoju ducha, charakterów, umysłu, ciała i ogólnych warunków egzystencji. Ale pojęcie niepodległości in concreto staje się w coraz większym stopniu zagadnieniem niepodległości gospodarczej. Bez gospodarczej bowiem niepodległości, nie ma niepodległości politycznej, chociażby zachowano najbardziej barwne jej zewnętrzne pozory. Co to jest jednak niepodległość gospodarcza? Jedyna lapidarną syntezą, wyjaśniającą to pojęcie, jest postulat zachowania zdolności stałego zwiększenia wydajności sumy pracy wykonywanej w kraju, oraz postulat zabezpieczenia możliwości pracy dla ogółu obywateli, przez odpowiedni jej podział". Aż zdumienie bierze, iż powyższe słowa – tak nie tracące na aktualności – pochodzą z "Głosu Gospodarczego" nr 3 z 1939 r. […]
"W sensie najbardziej ogólnym, sens niepodległości łatwo określić jako zespół warunków, w których wszystkim bez wyjątków mieszkańcom danego kraju, można dać sposobność osiągnięcia najlepszych wyników rozwoju ducha, charakterów, umysłu, ciała i ogólnych warunków egzystencji. Ale pojęcie niepodległości in concreto staje się w coraz większym stopniu zagadnieniem niepodległości gospodarczej. Bez gospodarczej bowiem niepodległości, nie ma niepodległości politycznej, chociażby zachowano najbardziej barwne jej zewnętrzne pozory. Co to jest jednak niepodległość gospodarcza? Jedyna lapidarną syntezą, wyjaśniającą to pojęcie, jest postulat zachowania zdolności stałego zwiększenia wydajności sumy pracy wykonywanej w kraju, oraz postulat zabezpieczenia możliwości pracy dla ogółu obywateli, przez odpowiedni jej podział". Aż zdumienie bierze, iż powyższe słowa – tak nie tracące na aktualności – pochodzą z "Głosu Gospodarczego" nr 3 z 1939 r.
Ekonomista, Doradca Niezalezny , Analityk Procesów Gospodarczych! Byly Czlonek Zarzadów i Rad Nadzorczych Spólek Skarbu Panstwa.