Prawny, ustawodawczy „ból głowy” KONGRESU pokazuje, że prawa górnicze i geologiczne budzą emocje nie tylko w Polsce. U nas parlamentarzystów „kręci” GAZ ŁUPKOWY, a w Ameryce ZŁOTO, SREBRO i MIEDŹ…
-"Niesforne Dziecię Gutenberga".
"[…] Górnictwo. W 1872 roku Kongres uchwalił Ustawę o górnictwie (General Mining Act),
www.amazon.co.uk/1872-United-States-Congress-Mobilier/dp/1156107105
która regulowała kwestie związane z wydobyciem kopalin nieopałowych (? – Andrzej Budzyk – tłumacz, tłumacz…) takich jak złoto, miedź i srebro. Mając promować osadnictwo na zachodzie, ustawa zawierała atrakcyjne (nawet według dziewiętnastowiecznych standardów) bodźce dla poszukiwaczy tych surowców. Po 125 latach (? – Andrzej Budzyk – 1997…) ustawa nadal obowiązuje w niezmienionym brzmieniu. To nie do wiary, ale jeszcze dziś moc prawną mają następujące przepisy:
* Każdy, kto odkryje złoża cennech kopalin na obszarze należącym do państwa, ma prawo je wydobywqać, niezależnie od wszelkich innych walorów danego gruntu.
* Każdy, kto udowodni istnienie złoża cennech kopalin, może opatentować (nabyć)(? – Andrzej Budzyk – tłumacz, tłumacz…) grunt i kopaliny po cenie z 1872 roku, czyli 5 dolarów za akr.
* Nie pobiera się opłat za prawa eksploatacji rud wydobywanych na gruntach publicznych.
* Nie istnieją standardy środowiskowe, związane z eksploatacją.
* Nie istnieją przepisy dotyczące rekultywacji terenów górniczych.
Na mocy tej ustawy rząd (? – Andrzej Budzyk – w Ameryce) oddał lekką ręką ponad 245 miliardów dolarów w surowcach mineralnych, w wyniku ich eksploatacji bez konieczności zakupu gruntu po cenach rynkowych ani płacenia za prawo wydobycia. W samym 2000 roku wydobyto surowce o wartości prawie 1 miliarda dolarów, bez płacenia podatkom za prawo do ich eksploatacji. Nieograniczone wydobycie staje się przyczyną powaznych, trwałych zniszczeń terenów publicznych. Według Agencji Ochrony Środowiska (Environmental Protection Agency) kopalnie zanieczyścily ponad 40% wód w górnych biegach rzek w zachodnim dziale wodnym(? – Andrzej Budzyk – tłumacz, tłumacz…). W całym kraju jest ponad 55000 opuszczonych kopalni,
Kopalnia Homestake (Południowa Dakota)
Państwo: Stany Zjednoczone Nieczynna już kopalnia złota w USA (Południowa Dakota).
Przed jej zamknięciem, 2002 rok, była największa i najgłębszą kopalnią odkrywkowaą w Ameryce Północnej.
W 2007, National Science Foundation ulokowała na dnie kopalni Deep Underground Science and Engineering Laboratory (DUSEL) gdzie prowadzi się badania m.in. ciemnej materii, także badania z biologii, geologii i inne.
www.wirtualnyglobus.pl/kategoria_16_Kopalnie.html
a możliwy koszt ich uprzątnięcia wacha się w granicach 32 – 71 miliardów dolarów. Nic dziwnego, że organizacja Green Scissors,
monitorująca marnotrastwo publicznych pieniędzy, ochrzciła Ustawę o górnictwie mianem "przodka wszelkich subsydiów".