Bez kategorii
Like

Nawet jak zagrają, Maciek nie podskoczy….

18/03/2011
427 Wyświetlenia
0 Komentarze
7 minut czytania
no-cover

W wielu wcześniejszych wpisach na temat służby zdrowia konsekwentnie zajmowałam jedno stanowisko: oprócz niesprawnego zarządzania placówkami, podstawowym mankamentem służby zdrowia jest brak pieniędzy w systemie. Po prostu płacona składka nie wystarcza na pokrycie wszelkich potrzeb. Dlatego żadna zmiana strukturalna nie jest w stanie doprowadzić do równoprawnego dostępu do usług leczniczych. To nie brak specjalistów, czy też brak urządzeń i miejsc szpitalnych jest powodem czasami kilkuletniego oczekiwania na zabiegi – tylko właśnie brak pieniędzy, co powoduje reglamentację świadczeń(kwoty kontraktowe). MZ twierdzi, że wysyp niedouczonych lekarzy i komercjalizacja wszystkie problemy uzdrowi. Wyjaśnienia intencji resortu przez panią minister Kopacz są dla mnie pokrętne. Podobnie jak walka o ustawowy wpis możliwości zatrudniania lekarzy i pielęgniarek na kontrakty. Istnienie od 10 lat Konfederacji Pielęgniarek Kontraktowych […]

0


W wielu wcześniejszych wpisach na temat służby zdrowia konsekwentnie zajmowałam jedno stanowisko: oprócz niesprawnego zarządzania placówkami, podstawowym mankamentem służby zdrowia jest brak pieniędzy w systemie. Po prostu płacona składka nie wystarcza na pokrycie wszelkich potrzeb.

Dlatego żadna zmiana strukturalna nie jest w stanie doprowadzić do równoprawnego dostępu do usług leczniczych. To nie brak specjalistów, czy też brak urządzeń i miejsc szpitalnych jest powodem czasami kilkuletniego oczekiwania na zabiegi – tylko właśnie brak pieniędzy, co powoduje reglamentację świadczeń(kwoty kontraktowe). MZ twierdzi, że wysyp niedouczonych lekarzy i komercjalizacja wszystkie problemy uzdrowi.

Wyjaśnienia intencji resortu przez panią minister Kopacz są dla mnie pokrętne. Podobnie jak walka o ustawowy wpis możliwości zatrudniania lekarzy i pielęgniarek na kontrakty. Istnienie od 10 lat Konfederacji Pielęgniarek Kontraktowych dowodzi, ze forma ta była prawnie dopuszczalna od dawna. Umieszczenie jej w ustawie daje natomiast narzędzie dyrektorom- do wybory form zatrudnienia.  Czyli jest to prosta droga do przymuszania pielęgniarek i lekarzy do przechodzenia na kontrakty. Bo kto będzie chciał ponosić koszty ZUS, jeśli może przerzucić ciężar na usługodawcę.

Kłamliwa jest też dobrowolność przekształcenia szpitali w spółki: zapis wyraźnie stanowi, że w przypadku zadłużenia, samorząd będzie zmuszony do przejęcia długu w całości. Kto zechce ryzykować? A jak przekształci, a będzie powstawał dług, to będzie sprzedawał grunty, budynki, albo też po prostu udziały w spółce. Nadmierne zadłużanie, bowiem jest obarczone odpowiedzialnością zarządu i zagrożone więzieniem za działanie na szkodę spółki. Kto będzie udziały kupował i za ile? Ano za tyle, za ile się uda. I wtedy „nowe miotły” będą pilnowały, aby szpital przynosił zysk. Bez względu na wielkość zapotrzebowania usług ze strony pacjenta.

NFZ ograniczy się tylko kontraktowania, usług i farmaceutyków, a rola MZ do ogólnego nadzoru i odsyłania petentów ze skargami, na jakość usług do właścicieli przedsiębiorstw zdrowotnych.

Moim zasadniczym zastrzeżeniem do wszelkich obietnic uzdrowienia służby zdrowia, jest brak jasnego bilansu wyjściowego. Pani Kopacz nie mówi, ile potrzeba na zaspokojenie potrzeb zdrowotnych Polaków, a ile państwo otrzymuje ze składek,.Czyli jaki jest bilans wyjściowy do przekształceń.

Szpitale, jako przedsiębiorstwa będą miały prawo wprowadzania odpłatności usług(podwyższenie standardu, dostęp szybszy do usługi), co z automatu do doprowadzi w nierówności w dostępie pacjentów do systemu.  Warto przy okazji zerknąć w opracowania z przeszłych lat: „Rosnącyudział dochodów prywatnych w finansowaniu ochrony zdrowia jestzjawiskiem stosunkowo nowym i opinia publiczna nie w pełni uświadamia sobie jego skalęoraz dynamikę. Należy się jednak liczyć z barierą akceptacji społecznej dla dalszego wzrostuskładki na obecnej zasadzie, czyli poprzez przesuwanie ciężaru składki na dochody prywatne.”

Ta tendencja do utrzymania składki zdrowotnej na stałym poziomie z przesuwaniem ciężaru finansowania świadczeń z prywatnej kieszeni jest obecnie bardzo wysoka. Obecna zmiana strukturalna jedynie tą tendencję wzmocni.

Wszystkim, którym miesza się solidaryzm społeczny z miłością do komunizmu, polecam gorąco założenia do reformy zdrowia w Niemczech. Określanej jako jednej najlepiej zorganizowanych w Europie. Wtedy może zrozumieją, jakie pobudki powodują panią minister Kopacz i PO. Mówiąc krótko: rząd próbuje przerzucić ciężar finansowy usług medycznych na pacjenta.W ten sposób zmniejszyć deficyt budżetowy. Na trochę ten manewr odsunie krach systemu. Ale tylko odsunie. Kryterium zysku narzucone szpitalom zmusi zarządy do racjonowania usług, a nie zaspokajania ich wedle potrzeb.*

Chce widzieć miny tych głośno wołających młodych, zdrowych i pięknych, kiedy przyjdzie im za płacić za ratowanie życia ich matki czy ojca, których nie będzie stać na opłaty dla ratowania zdrowia. Albo, kiedy sami wpadną w pułapkę kredytową z powodu utraty intratnej pracy.

Nowela o zmianie Praw Pacjenta, upraszczająca system wypłat odszkodowań za błędy lekarskie, jest działaniem korzystnym tylko z pozoru: wszak odszkodowania będą wypłacane w większości z naszych składek, zmniejszając i tak niedostateczny ich poziom.

Rodzi się też pytanie:, co z wyposażeniem szpitali w sprzęt z naszych zbiórek przez WOŚP. W ramach racjonalizacji zarządzania będzie można je sprzedać? Np. w przypadku likwidacji nieefektywnego oddziału. Albo- z całym szpitalem.

Ustawy przeszły. Kolejki, –jeśli zmaleją- to z powodu braku pieniędzy na zapłatę za specjalistę. Ciężar finansowania opieki zdrowotnej zostanie przerzucony częściowo na samorządy, częściowo na pacjenta.

* W opinii ekspertów BCC, autorzy proponowanych regulacji nie rozwiązali właściwie kwestii wypłat za usługi medyczne świadczone bezdomnym i cudzoziemcom, przerzucając odpowiedzialność za ich finansowanie na samorządy.

 

http://www.e-gap.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=38&Itemid=17&PHPSESSID=6a3b157e168147c410b2a1d3fc961620

http://www.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/raport_zk_211204.pdf

http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/26200,otrzymana_nieodplatnie_karetka_zwieksza_fundusz_zalozycielski_szpitala.html

 

0

1Maud

Mohair,owa emerytka,z doswiadczeniem w biznesie

100 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758