POLSKA
Like

Najpierw podeptać prawa 80-letniej pani, potem – posła, a dzisiaj Adama Słomki

06/11/2013
1772 Wyświetlenia
20 Komentarze
4 minut czytania
Najpierw podeptać prawa 80-letniej pani, potem – posła, a dzisiaj Adama Słomki

Rozwój państwa policyjnego w Polsce następuje ze zdumiewającą dynamiką. Dokąd nas zaprowadzi ten trend? Być może do sowieckiego totalitaryzmu.

0


 

 

W poprzedniej notce pisałam o skandalicznym wyroku Sądu Okręgowego w Katowicach, w którym zalegalizowano łamanie przez prokuraturę i policję praw konstytucyjnych 80-letniej starszej pani i jej córki:

 

Standardy Sądu Okręgowego w Katowicach, czyli szykują nam państwo super-policyjne

 

Wystarczyło kilka dni, a ofiarą policyjnej brutalności stał się poseł:

 

Czy Jarosław Gowin rzuci się teraz na pluton policjantów?

 

Dzisiaj media informują o policyjnym włamaniu do mieszkania Adama Słomki:

 

Wyważone drzwi i Słomka wyprowadzony w kajdankach

 

Za takie sytuacje i ich powtarzalność odpowiadają polskie sądy, które nie wyciągają konsekwencji wobec brutalnych funkcjonariuszy i niekompetentnych jednostek prokuratury. To przypadek, towarzyskie poplecznictwo czy celowe działanie?

 

Po raz kolejny alarmuję:

 

Oskarżam parlamenty i rządy w Polsce z powodu bezczynności

 

Przypominam:

 

Memorandum Komisarza Praw Człowieka Rady Europy do Polskiego Rządu z 2007 roku

 

W Memorandum do Polskiego Rządu z 20 czerwca 2007 r. sporządzonym w Strasburgu przez europejskiego Komisarza Praw Człowieka, zatytułowanym: „Ocena postępu implementacji zaleceń Komisarza Praw Człowieka Rady Europy z 2002 roku”, znajdujemy następujące ustalenia na podstawie danych zgromadzonych w Polsce i porównywanych z rokiem 2002:

 

  1. W swoim raporcie z 2002 r. Komisarz zalecał, aby władze zintensyfikowały wysiłki zmierzające do wykorzenienia przemocy policji poprzez szkolenie, efektywne ściganie i oskarżanie w takich sprawach.
  2. Wedle informacji rządu w okresie od stycznia 2003 r. do września 2006 r. wniesiono do prokuratur 3.646 zawiadomień o przestępstwach popełnianych przez policję, obejmujących uszkodzenie ciała, przemoc w celu wymuszenia zeznań, naruszenie integralności cielesnej. W tym samym okresie końcowe decyzje zapadły w 3.081 sprawach. W 3.008 z nich wydano postanowienia odmawiające wszczęcia postępowania, bądź też umarzające postępowanie. W tym samym okresie oskarżono 88 policjantów, w 5 przypadkach prokuratorzy wnioskowali o umorzenie postępowań toczących się już przez sądami, w 12 postępowania przygotowawcze przeciwko policjantom zostały umorzone, w 3 nadal toczyły się w czasie trwania wizyty Komisarza w Polsce.
  3. Wygląda zatem, że liczba oskarżeń jest skrajnie niska w porównaniu z liczbą zawiadomień o złym traktowaniu przez policję. Jeśli prokurator decyduje się nie wnosić zarzutów przeciwko nadużywającemu swej władzy policjantowi, to postanowienie to może być teoretycznie zaskarżone do prokuratora wyższej instancji, a następnie do sądu. Jednakże w praktyce oskarżenie policjanta okazuje się być bardzo trudne. Fakt, że w danym okresie (2003–2006) nie było ani jednego przypadku skazania policjanta wydaje się to potwierdzać.

 

A zatem z Memorandum jednoznacznie wynika, że w Polsce w latach 2002-2006 nie zrobiono nic w sprawie wyeliminowywania przemocy ze strony funkcjonariuszy. Z tego powodu na koniec raportu zamieszczono w nim zalecenie Nr 4:

 

Utworzyć niezależny organ badający niewłaściwe zachowanie policji.

 

 —————————————————-

 

Czy coś się zmieniło od tego czasu? NIC! Dokładnie nic!

 

Pobity przez Policję poseł Przemysław Wipler

 

0

Rebeliantka

Zna się na zarządzaniu. Konserwatystka. W wieku średnim, ale bez oznak kryzysu. Nie znosi polityków mamiących ludzi obietnicami bez pokrycia (fumum vendere – dosł.: sprzedajacych dym). Wspólzałozycielka Konfederacji Rzeczpospolitej Blogerów

207 publikacje
528 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758