Globalnie i Lokalnie
Like
Najgroźniejsze uzbrojenie armii rosyjskiej
07/01/2015
4004 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
Rosja ma trzeci co do wielkości budżet obronny na świecie. Armia kosztuje Rosjan 70 miliardów dolarów rocznie. Potęgę militarną tego kraju tworzy 845000 żołnierzy, 22550 czołgów oraz 1399 samolotów bojowych. Rosja już nie jest mocarstwem, jakim była kiedyś, ponieważ po reelekcji Vladimira Putina w 2012 jej siły zbrojne sił przeszły znaczną transformację. Armia jest podzielona na mniejsze, bardziej dynamiczne brygady. Prymitywną broń o brutalnej sile zastępują nowe technologie. Na przykład, system przeciwlotniczy Pantsir-S1 wygląda w zasadzie jak czołg z którego wystają dodatkowe lufy armat.
Oto niektóre z najbardziej groźnych maszyn wojskowych Rosji:
Niszczyciel rakietowy klasy Bora. Poduszkowiec: Choć w rzeczywistości okręt ten to katamaran zamieniony w poduszkowiec. Uzbrojony w 8 pocisków Mosquito i 20 pocisków przeciwlotniczych. Załogę stanowi 68 marynarzy. Rozwija prędkość 100 km na godzinę.
Pantsir-S1: Połączenie systemu rakietowych pocisków krótkiego i średniego zasięgu i artylerii przeciwlotniczej. System składa się z 12 naprowadzanych pocisków ziemia-powietrze oraz dwu 30-mm automatycznych dział –skutecznie zwalcza samoloty, śmigłowce, pociski balistyczne lub rakiety cruise.
Praktycznie niewidzialne okręty podwodne: pierwszy z sześciu , ze spalinowo elektrycznym napędem okrętów podwodnych klasy Noworosyjsk zwodowano w ubiegłym roku w stoczni w Saint Petersburgu. Projektanci twierdzą, że jego technologia stealth sprawia, że w zanurzeniu jest praktycznie niewykrywalny.
Wielozadaniowy myśliwiec Mig-35: skuteczny zarówno w walce powietrze-powietrze i precyzyjny przy ataku celów na ziemi. Zdolny do osiągnięcia prędkości do 2400 km na godzinę,mimo że jest30% większy niż jego poprzednik. Mig-35 jest w stanie wykryć i zniszczyć cele zarówno na morzu i na powierzchni nawet z dużej odległości, prowadzić powietrzne misje rozpoznawcze.
System rakietowy BUK-2: to bateria,która rzekomo zestrzeliła samolot malezyjski nad Ukrainą. Jego rakieta 9M317 może osiągnąć wysokość 15 km z szybkością Mach 3, jest zdolna przenosić głowice do 80 kg.
Yars RS-24: System termojądrowych międzykontynentalnych pocisków balistycznych,zdolnyprzenosić wiele samodzielnie sterowanych głowic jądrowych o zasięgu do 18000 kilometrów. Zastępuje rakiety balistyczne Topol-M,i są funkcjonalnie rozmieszczane od 2010. Każdy pocisk ma moc 100 ” małych chłopców” –bomby atomowej,którą zrzucono na Hiroszimę w 1945r.
„Rosyjski Concord”: Tupolew Tu-160 jest największym naddźwiękowym samolotem bojowym na świecie. Został zaprojektowany przez ZSRR w latach 80-tych. I dziś szczyci się najpotężniejszym silnikiem jaki kiedykolwiek posiadał samolot bojowy. Może pomieścić 40 000 kg uzbrojenia. Obecnie jest w służbie 16 takich maszyn.
T-90: Najbardziej obecnie technicznie zaawansowany czołg w użyciu w rosyjskich sił zbrojnych. Jego główna broń to 125 mm działo przeznaczone do niszczenia czołgów,ale posiada również zdalnie sterowany przeciw-lotniczy ciężki karabin maszynowy.
14,700 tonowy atomowy okręt podwodny klasy Borei wyposażony w rakiety balistyczne jest nieco mniejszy niż jego poprzednicy,ogromne łodzie klasy Tajfun Klasa.Ale 16 rakiet Buława,balistycznych, o zasięgu 8300 km., każda przenosząca 6 -10 głowic to broń z którą nadal trzeba się liczyć.
Rosyjski Mi-28 Havoc śmigłowiec atakujący rosyjskich sił powietrznych . Jego podstawowe uzbrojenie to 30 mm działka automatyczne Shipunov. Mogą przenosić do czterech pocisków przeciw pancernych lub wyrzutnie rakiet.
Źródło: Business Insider
PS. Sprzęt to raczej pokazano istniejący, natomiast informacje o wysokości nakładów na armię Rosji jeden z komentatorów skwitował tak:
” O Boże! Rosja wydaje 70 miliardów dolarów rocznie na obronę? Toż to prawie tyle co Ameryka wydaje co 6 miesięcy tylko na wojnę w Afganistanie.”
Putin planuje wydać ponad 50 trylionów rubli na zbrojenie w tej dekadzie. Dotyczy to głównie broni jądrowej: łodzi podwodnych, rakiet nuklearnych, pocisków nuklearnych, itp. Ile jest teraz warte tyle rubli nie jest ważne. Ważne jest ile sztuk i jakiego sprzętu dostaną w ręce żołnierze.
Ważne jest też czy znajdzie się taki „cfaniak” który zechce sprawdzić sprawność wyposażenia.