El Niño – anomalia pogodowa, powstająca, gdy słabną wiejące ze wschodu pasaty i następuje zahamowanie „upwellingu”. El Nino (po hiszpańsku chłopiec, dzieciątko), bo pojawia się w okresie Bożego Narodzenia i nawiązuje do Dzieciątka Jezus.
Normalnie, zjawisko „upwellingu„, istniejące dzięki prądom oceanicznym, (w tym wypadku chodzi o zimny Prąd Peruwiański) wspomaganych pasatami, powoduje przemieszczanie wód powierzchniowych od brzegu.
Osłabienie wiejących ze wschodu pasatów powoduje zahamowanie upwellingu, czyli prądu oddolnego, a tym samym wzrost temperatury wód i wilgotności powietrza na zachodnim wybrzeżu Ameryki Południowej. Powoduje to intensywne, często katastrofalne opady w Andach, przy jednoczesnym hamowaniu opadów nad Azją południowo-wschodnią i północną Australią powodując susze.
Dodatkowo podnosi się temperatura powietrza, co powoduje topnienie wiecznych śniegów i zanikanie lodowców zapewniających dopływ wody do rzek w ciągu całego roku.(Wikipedia)
El Niño, zwany także oscylacją południową, to tropikalne ocieplenie Oceanu Spokojnego , które występuje co pięć lat. To ocieplenie powoduje zmiany szlaków wiatru i wpływa na pogodę i system burzowy na świecie.
Na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych na przykład, silne wydarzenia El Niño dają zwykle cieplejszą , bardziej suchą niż średnie- zimą. Z drugiej strony w Kalifornii, można oczekiwać zimy bardziej mokrej niż normalnie. Obecnie może to być korzystne dla Kalifornii cierpiącej katastrofalne susze.
To jest obraz tygodniowych zmian temperatury powierzchni tropikalnego Pacyfiku.
„Zwiększona aktywność burzowa na wschodnim Pacyfiku pozwala wilgoci podnieść się do górnych warstw atmosfery i przenikać do prądów powietrznych. Dennis Mersereau wyjaśnia: „tworzą się możliwości powstania korzystnych opadów w czasie najbliższej jesieni i zimy, zwłaszcza w Kalifornii, gdzie występują niszczące susze powodujące wyjątkowo trudne warunki.”
El Niño może również prowadzić do mniejszej ilości burz na Atlantyku, w sezonie huraganów.
Aby uznać że zaistniał El Niño, średnia temperatura powierzchni na wschodnim Pacyfiku przez trzy miesiące z rzędu powinna być 0,5 ° C (lub więcej) powyżej średniej . Obecnie szanse na powstanie El Niño wynoszą 50%. Anomalie temperatury mogą nastąpić jeszcze w tym roku.
” Wszystkie opracowane modele przewidują ocieplenie tropikalnego Pacyfiku. Istnieje niepewność, czy El Niño rozwinie się w lato, czy na jesień. Na razie ogłaszany jest alert. „Jeśli w dalszym ciągu będą pojawiały się wiatry na zachodnim Pacyfiku równikowym, rozwój El Niño stanie się bardziej prawdopodobny.
Jeden komentarz