Muzeum pozwoli przenieść się odwiedzającym w sam środek działań zbrojnych 1920 roku w Ossowie. Jednak akcent został położony na prezentację szerszej idei zwycięskiej walki Polaków z komunizmem, aż do upadku zbrodniczego państwa sowieckiego. Zdjęcie: Budynek Muzeum składa się z 6 nieregularnych, dynamicznych figur, których niespokojny obrys symbolizuje toczącą się walkę (ze strony Muzeum) Muzeum dziedzictwa i historii Boju pod Ossowem, Bitwy Warszawskiej 1920 roku i wojny polsko-bolszewickiej Misją Muzeum będzie ochrona i udostępnianie dziedzictwa i historii Boju pod Ossowem, Bitwy Warszawskiej 1920 roku i wojny polsko-bolszewickiej, gdzie Ossów, jako miejsce rozpoczęcia zwycięskiej walki Polaków z komunizmem zajmie miejsce inicjujące całą opowieść. Misja realizowana będzie poprzez udostępnianie ekspozycji stałych i czasowych dla zwiedzających, pozyskiwanie, opracowywanie i konserwację muzealiów, organizację wystaw, konferencji i […]
Muzeum pozwoli przenieść się odwiedzającym w sam środek działań zbrojnych 1920 roku w Ossowie. Jednak akcent został położony na prezentację szerszej idei zwycięskiej walki Polaków z komunizmem, aż do upadku zbrodniczego państwa sowieckiego.
Zdjęcie: Budynek Muzeum składa się z 6 nieregularnych, dynamicznych figur, których niespokojny obrys symbolizuje toczącą się walkę (ze strony Muzeum)
O znaczeniu Bitwy Warszawskiej, roli Kościoła i symbolice Ossowa opowiada Prof. dr. Hab. Janusz Odziemkowski.
Kiedy przegląda się gazety z sierpnia 1920 roku, z przedednia Bitwy Warszawskiej, można odnieść wrażenie, że Warszawa nie była świadoma nadchodzącego niebezpieczeństwa. W lokalnych gazetach można było przeczytać o tym, że skradziono naszyjnik z brylantem, czy repertuary teatrów. Wojna gdzieś jest, ale niekoniecznie jako najważniejsza wiadomość numeru…
Gazety z tego okresu nie są zbyt miarodajnym materiałem do badania społecznych nastrojów. Pamiętajmy, że obowiązywała wojskowa cenzura, nie można było siać paniki i szczegółowo opisywać teatru działań zbrojnych. Jednak na ulicach wojnę można było wyczuć. Były punkty werbunkowe, przetaczały się wojskowe oddziały, żołnierze ćwiczyli na placach i skwerach. Widać to wszystko na zdjęciach z tamtego okresu.
Faktycznie jednak, po chwilowej panice na początku sierpnia, kiedy część warszawiaków wyjechała z miasta, na ulice wrócił względny spokój, przerywany jedynie wybuchami patriotycznej radości przy okazji np. przejazdu kolumny wojsk zmierzających na front. Pamiętajmy też, że obywatele byli przyzwyczajenie do działań zbrojnych. Mieli jeszcze świeżo w pamięci cztery lata I wojny światowej.
(…)
Całość na stronie Muzeum, http://www.ossow1920.pl/
https://
Polski punkt widzenia – 14.08.2013 | TV Trwam
Rozmowa ze starostą wołomińskim Piotrem Uścińskim na temat powstajścego muzeum oraz obchodów rocznicy bitwy.
Niezależny wędrownik po necie, czasem komentujący... -- Ekstraktem komunizmu i jego naturą, tak samo jak naturą kaądego komunisty i lewaka są: nienawiść, mord, rabunek, okrucieństwo i donos... Serendipity — the faculty or phenomenon of finding valuable or agreeable things not sought for...
Jeden komentarz