Muzyka sakralna doby baroku, to nie tylko Bach, Handel, czy Vivaldi. Jak tego dowodzi wspolczesna dyskografia, jest to prawdziwa i ogromna skarbnica znakomitej muzyki z calej nieomal Europy i nie tylko. Dzisiaj przedstawiam kolejnego wlaskiego kompozytora zapomnianego po swojej smierci, ale ostatnio zyskujacego coraz bardziej na popularnosci. To Antonio Lotti.
Oto jego krotka biografia za wikipedia
Antonio Lotti (ur. prawdopodobnie 1666, zm. 5 stycznia 1740) – kompozytor włoski, uczeń Giovanni Legrenziego, przedstawiciel szkoły weneckiej. Jego muzyka stanowi pomost pomiędzy późnym barokiem, a wczesnym klasycyzmem. Swoją muzyczną edukację rozpoczął od pełnienia funkcji śpiewaka (alt), później pomocnika drugiego organisty, następnie drugiego organisty, a od 1704 – stanowiska pierwszego organisty.
W 1717 przeprowadził się do Drezna, gdzie przebywał na dworze elektora saskiego Augusta II. Tam też powstała jego najbardziej znana opera Teofane.
W 1719 powrócił do Wenecji. Po powrocie Lotti nie napisał już żadnej opery. W 1736 roku objął posadę kapelmistrza przy bazylice Św. Marka w Wenecji. Żoną Lottiego była znana włoska sopranistka Santa Stella.
Dzisiaj przedstawiam jego utowr Psalmi Vespri
https://
Czasami udajac slepa, mozna dokladniej obserwowac otoczenie.
Jeden komentarz