Bez kategorii
Like

Maliniak – przepis z 1897 roku

24/09/2011
522 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Na zimę niezastąpiony…

0


 

Malin funtów 33 przetrzeć przez sito, aby nie było nic pestek, wlać tę masę do dużego gąsiora zwanego balonem, zwykle bywają takowe w koszu, co chroni dobrze od stłuczenia. Do tej masy wlać 30 funtów wody przegotowanej1) i ostudzonej zupełnie,  wlewając mieszać czystym patyczkiem, by się masa malinowa dokładnie z wodą zmieszała, potem dodać 20 funtów cukru, można mączki, sypiąc dobrze mieszać.

 

 
Gdy to zrobione i gąsior od góry na jakie 9 cali jest próżny, trzeba go zakorkować dobrze dopasowanym korkiem, w który poprzednio powinna być dopasowana szklana rurka zakrzywiona 2); jeden koniec rurki wchodzi do szyjki gąsiora, drugi koniec jest zanurzony na jakie 1,5 cala w słoiku napełnionym gliceryną.
 
Postępowanie powyższe jest dla zatamowania przystępu powietrza z zewnątrz, a jednak zostawia się droga do uchodzenia gazom, tworzącym się przy fermentacyi maliniaku; ferment w kilka dni następuje.
 
Gdy gąsior jest należycie zakorkowany, oblać jeszcze korek  woskiem rostopionym i to uczynić bardzo dokładnie, tak, by ani przy połączeniu się rurki z korkiem, oni naokoło otworu szyjki powietrze nie dochodziło. Postawić gąsior w miejscu spokojnem, można nawet w pokoju o temperaturze 16 stopni. Gdy się ferment rozpocznie i gazy w postaci baniek będą się ukazywać na powierzchni gliceryny nie poruszać gąsiorem, tylko uważać by gliceryny zawsze było tyle żeby rurka w niej była zanurzoną. Po dwóch   miesiącach ferment się ukończy,  wtedy trzeba przecedzić maliniak, przeciskając go przez worek płócienny, zlać go do nieco mniejszego balonu, znowu tak samo zakorkować i zostawić w spokoju, zawsze tylko bacząc na ilość gliceryny.
 
Tak maliniak stać powinien przez 4 miesiące, potem ściągać go rurką gutaperkową, cedzić przez bibułę szwedzką, lub fłanelę i zlewać do czystych, suchych butelek, te mocno zakorkować nowemi korkami, pakiem oblać i przechowywać w chłodnej, suchej piwnicy lub pokoju, byle nie marzło.
 
Maliniak starannie zrobiony jest bardzo dobrem podaniem deserowem i jako dodatek do herbaty. Konserwuje się długo i im starszy tem jest lepszy.
 
Pozostała miazga na spodzie gąsiora może być przesmażoną z cukrem lub miodem i służy jako powidła.
 
 
1) Kwarta wody waży 2 funty.
2) Rurki szklane zakrzywione kupuje się w składach aptecznych.
 
Jadwiga Chojecka: Przepisy gospodarskie [w:] Ogrodnik Polski, Nr 16, 1897 rok
 
 
0

Ewa Rembikowska

Spojrzenie na wspólczesnosc przez pryzmat historii mojej wielkopolskiej rodziny.

127 publikacje
1 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758