8 kwietnia 2016 8 kwietnia w siedzibie stowarzyszenia Feniks w Lublinie miało miejsce zebranie osób, które postanowiły stworzyć alternatywę wyborczą zarówno w najbliższych wyborach do sejmików wojewódzkich jak i do Sejmu. Spotkanie można by nazwać Lubelskim Sejmikiem Antysystemowym, jako że jest wynikiem obrad wcześniejszego Ogólnopolskiego Sejmiku Antysystemowego.
Relacja filmowa z Sejmiku tutaj:
W następnych tygodniach podobne wojewódzkie sejmiki odbędą się w pozostałych 15 województwach. W Lublinie spotkali się przedstawiciele różnych środowisk ze wszystkich regionów województwa lubelskiego.
Wybrano trzech koordynatorów wojewódzkich: Grzegorza Lipkę, Sławomira Węgrzyna i Grzegorza Szweda, którzy będą koordynować prace zmierzające do stworzenia pełnych list wyborczych we wszystkich pięciu okręgach wyborczych na terenie województwa lubelskiego. Działają już także koordynatorzy okręgowi w tychże pięciu okręgach.
Zebrani byli zgodni co do tego, by zamiast rozbudowanego, niejasnego programu wyborczego eksponować najważniejsze postulaty, np. wprowadzenie możliwości odwoływania przez wyborców posła w czasie kadencji w drodze referendum, całkowite zniesienie immunitetu dla parlamentarzystów, ograniczenie posłowania do dwóch albo nawet tylko do jednej kadencji, zakaz sprawowania funkcji ministra przez posła czy senatora, likwidacja finansowania partii politycznych z naszych podatków, wprowadzenie obowiązku składania przez kandydatów do Sejmu przyrzeczenia publicznego (wg art. 919 kc), zmiana ordynacji wyborczej na JOW, a nie jak teraz chce Kukiz – na ordynacje mieszaną, uczynienie z referendum faktycznego narzędzia wpływu obywateli na ważne decyzje, gruntowana reforma wymiaru niesprawiedliwości, zakaz sprawowania funkcji publicznych (opłacanych z kieszeni podatników) przez przestępców, zwłaszcza przez złodziei i oszustów, także i wówczas, gdy wyrok uległ tzw. zatarciu (patrz np.:http://pitaswachowski.salon24.pl/686814,dariusz-pitas-wczoraj-kryminalis… ).
Po fatalnych doświadczeniach znacznej części zebranych w centralistycznym ruchu Kukiza, wszyscy byli zdania, iż listy wyborcze (w tym kolejność kandydatów) powinny być konstruowane wyłącznie przez okręgi wyborcze, a nie wodza partyjnego. Preferowanym sposobem wyłaniania kandydatów powinny być uczciwe, przejrzyste prawybory.
Jeśli chodzi o samorząd, uczestnicy Lubelskiego Sejmiku Antysystemowego są zdania, iż w Polsce nie powinna działać podwójna administracja wojewódzka (marszałek i wojewoda, urząd marszałkowski i urząd wojewódzki), radni nie powinni móc zarabiać, korzystając z mienia komunalnego w żadnej postaci (funkcjonujące teraz zakazy można łatwo obejść), w urzędach gminnych, miejskich, starostwach nie powinni pracować najbliżsi krewni radnych.
Antysystemowcy z całej Polski spotykają się od 30 kwietnia do 3 maja w Rowach koło Ustki (zgłoszenia: tel. 601 255 849, mail: antypartia@oburzeni.info ), a we wrześniu planują zorganizować ogólnopolski zjazd w Warszawie z udziałem 3 tysięcy swych działaczy.
Więcej informacji na : www.oburzeni.pl
©: autor tekstu w serwisie Niepoprawni.pl | Dziękujemy! :). <- Bądź uczciwy, nie kasuj informacji o źródle – blogerzy piszą za darmo, szanuj ich pracę.
dr politologii Uniwersytetu w Monachium, wykładowca sowietologii w University of Illinois w Chicago, pracownik naukowy w Forschungsinstitut fur sowjetische Gegenwart w Bonn, Dyrektor Centrum Polonii w Brniu (Małopolska), obecnie Redaktor naczelny pisma "Prawdę mówiąc" oraz portalu www.prawdemowiac.pl, więcej patrz: www.marekciesielczyk.com
Jeden komentarz