POLSKA
Like

Ło Matko, Kopacz obrazili!!!

17/01/2015
589 Wyświetlenia
2 Komentarze
17 minut czytania
Ło Matko, Kopacz obrazili!!!

Czytam wiadomości na czołowych portalach mainstreamowych. I oczom nie wierzę. Najważniejsza rzecz, jaka stała się w czwartek w nocy, to wypowiedź posła Przemysława Wiplera, który premier Ewę Kopacz ( z domu Lis) określił mianem „lawirantki, kobiety, która kłamie, oszukuje”.

Skandal, prawda? 😉

I obraza prawie na miarę tej dokonanej przez posłankę Pawłowicz, która konsumując w sali obrad dała wyraz czego-to-jeszcze-lemingi-nie-wymyślą.

0


No to przypomnijmy inne, jeszcze bardziej „skandaliczne” dla Ewy Kopacz ( z domu Lis) wypowiedzi:
Poseł Andrzej Rozenek:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pani Premier! Chciałbym prosić o przerwę dla klubu, ale tak na¬prawdę o przerwę dla pana wicepremiera Piechocińskiego, żeby mógł się przygotować do zreferowania doznań ze swojej ostatniej podróży, a wybrał się do Indii, jak wiemy. (Poruszenie na sali)
(Głos z sali: O Jezu…)
W Indiach są święte krowy, to wiemy, ale i w Polsce są święte krowy. Te święte krowy to są ci, którzy byli z nadania pana wicepremiera zarządcami Kompanii Węglowej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej i innych spółek węglowych, którzy doprowadzili górnictwo w Polsce do zapaści. Gdzie oni teraz są? Gdzie jest prokuratura? Czemu nikt się nimi nie zajął? To oni doprowadzili do takiej sytuacji. Czy to są święte krowy? Czy po to pan pojechał do Indii, żeby badać, co zrobić ze świętymi krowami? Bo ja wiem, co zrobić.
(Głos z sali: Jaką uczelnię pan skończył? Wstyd pan przynosi tej uczelni.)
Dość okradania polskiego górnictwa. Niech ludzie odpowiedzialni odpowiedzą za to, co zrobili. Gdzie jest prokuratura? Dziękuję. (Oklaski)

Poseł Krzysztof Tchórzewski:
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Składam wniosek formalny…
(Głos z sali: O co?)
…o ogłoszenie przerwy i zwołanie Konwentu Seniorów, żeby wytłumaczyć posłom Platformy Obywatelskiej, co zmieniają i jaką ustawę zmieniają, bo okazuje się, że to nie zostało państwu posłom przekazane. Otóż zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju wymaga, aby likwidacja kopalni miała miejsce tylko w sytuacji wyczerpania zasobów. Każdy powinien to sobie uświadomić.
W 2007 r. rząd Prawa i Sprawiedliwości w trakcie obrad Komisji Trójstronnej zadeklarował, że w sytuacji likwidacji kopalni z powodu wyczerpania zasobów nie później niż 3 lata wcześniej Skarb Państwa rozpocznie budowę nowej. Tak się dba o bezpieczeństwo kraju. (Poruszenie na sali, oklaski) A co wy z tym robiliście?
(Głos z sali: Brawo!)

Poseł Jerzy Polaczek:
Raz jeszcze powtarzam, panie marszałku, iż zgłaszam wniosek formalny o ogłoszenie przerwy, zwołanie Konwentu Seniorów (Poruszenie na sali) oraz po tej przerwie udzielenie przez rząd dwóch odpowiedzi na dwa kluczowe pytania. Po pierwsze: Czy rząd zamierza czekać na uzyskanie pozytywnej opinii Komisji Europejskiej, czy natychmiast wykorzystać narzędzie, którym jest ta nowelizacja, i przystąpić niezwłocznie do likwidacji kopalń, o których mowa w programie Rady Ministrów? Co będzie wtedy, kiedy ta decyzja będzie negatywna? To jest pytanie do pani premier.
Drugie pytanie kieruję do pana marszałka, panie marszałku Sikorski. (Poruszenie na sali)
(Poseł Stefan Niesiołowski: Pytania już były.)
Czy prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził opinię na temat tego projektu ustawy zgodnie z art. 16a ust. 1 pkt 1? Jest to obligatoryjny wymóg po przyjęciu przez Radę Ministrów (Dzwonek) programu pomocowego. O ile mi wiadomo, do chwili obecnej takiej zgody i opinii nie ma.
Ostatnia uwaga dotyczy tego, czy pan marszałek (Poruszenie na sali) zgodnie z ustawą o pomocy publicznej już wysłał…
(Poseł Stefan Niesiołowski: Przecież już były pytania, panie marszałku.)
…ten projekt ustawy w celu notyfikacji do Komisji Europejskiej – również zgodnie z art. 16a ustawy o pomocy publicznej. Dziękuję. (Oklaski)

Poseł Zbyszek Zaborowski:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W tym wypadku koalicja rządowa chce skreślić art. 7, w którym jest mowa o konsultacjach ze związkami zawodowymi oraz wójtem, burmistrzem lub prezydentem gminy górniczej. Te konsultacje do tej pory, na podstawie obowiązującej ustawy prowadzone są po przedstawie¬niu przez likwidatora kopalni planu przemieszczenia pracowników, a strona społeczna oraz gmina mają do 30 dni na wydanie opinii. Ostatecznie organ przedsiębiorstwa zatwierdza ten plan. Państwo proponują to wykreślić. Pytam: w jakim celu państwo unikają konsultacji z gminami górniczymi, które będą ponosić koszty przekształceń, i dlaczego państwo unikają kontaktu ze stroną społeczną? Dziękuję bardzo. (Oklaski)

Poseł Zbigniew Girzyński:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Ja mam pytanie do pana posła Gadowskiego, sprawozdawcy, który powiedział, że Kompania Węglowa przynosi 200 mln zł strat miesięcznie. Jak to jest możliwe, że po 7 latach zarządzania Kompanią Węglową przez menedżerów z Platformy Obywatelskiej Kompania Węglowa, która 7 lat temu przynosiła zyski, dziś przynosi straty w wysokości 200 mln miesięcznie? Jak to jest możliwe, że 7 lat temu, jak słusznie zauważył pan poseł Tchórzewski, w ustawie przewidywano likwidację kopalń tylko wówczas, gdy wyczerpią się ich zapasy, a wy dzisiaj likwidujecie kopalnie, mimo że zapasów węgla mają na wiele, wiele dziesiątków lat?
(Głos z sali: 7 lat temu…)
I jak to jest wreszcie możliwe…
(Głos z sali: Kłamiesz.)
Jak to jest wreszcie możliwe (Dzwonek), że w ten sposób okłamujecie ludzi? Ta ustawa rzeczywiście powinna mieć inny tytuł: o likwidacji górnictwa węgla kamiennego w Polsce. (Oklaski)

Poseł Mariusz Orion Jędrysek:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Jak wiemy, każdy zakład górniczy bazuje na prawie do informacji geologicznej, prawie do użytkowania górniczego, koncesji na poszukiwanie, rozpoznawanie, eksploatację. To są nierozdzielne dokumenty. Państwo chcecie, żeby zakłady górnicze były zbywane w całości albo w części. Co to oznacza, do jakiej części będzie przydzielona na przykład koncesja? Mało tego, jeżeli jeden zakład górniczy sąsiaduje z drugim, a tak bywa, to często wykorzystują wspólnie infrastrukturę, szyby, wentylację itd. Wyłączenie jednego zakładu górniczego oznacza straty dla drugiego, który jest obok. Sprzedanie części zakładu górniczego oznacza, że koncesja będzie musiała być jakoś podzielona, a to jest niemożliwe, skoro więc jest to niemożliwe, to znaczy, że musi być to uznaniowe. Główny geolog kraju to rozsądzi? Nie wiadomo kto, powie główny geolog kraju. (Dzwonek) To oznacza uznaniowość.
Proszę państwa, na to pytanie nie potrafił odpowiedzieć wczoraj minister, w ogóle nie udzielił odpowiedzi. Może pani premier udzieli odpowiedzi. Prawda jest taka – odpowiedź na to pytanie prawdopodobnie zna…
Marszałek:
Panie pośle, czas.
Poseł Mariusz Orion Jędrysek:
…niemiecka firma Roland Berger z Berlina. Ona ma tę wiedzę o polskich kopalniach, nie polski rząd. Pełną wiedzę o polskich kopalniach mają w Niemczech. Po co? Po to, żeby przejąć część naszych złóż. O to wam chodzi dzisiaj. (Oklaski)

Poseł Zbyszek Zaborowski:
Szanowny Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Ko¬alicja rządowa przed chwilą odrzuciła wszystkie poprawki Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Próbowaliśmy poprawić ustawę, która jest trudna do poprawienia, ale widać, że nie ma dobrej woli, żeby ją poprawić. Poprawki zostały odrzucone.
Pani premier, a raczej lady Thatcher… (Poruszenie na sali)
(Prezes Rady Ministrów Ewa Kopacz: Panie pośle…)
Pani premier, ta ustawa jest przeforsowana, dopchnięta kolanem w ciągu kilku dni w sytuacji, kiedy zostały zerwane rozmowy ze stroną społeczną. Realizacja tak trudnego programu naprawy polskiego górnictwa wymaga porozumienia ze stroną społeczną. Tego nie da się zrealizować wbrew środowiskom górniczym (Dzwonek), wbrew ludziom, którzy dzisiaj protestują na Górnym Śląsku i w Małopolsce zachodniej. Pani premier, pani może to jeszcze zatrzymać, poprosić większość rządową, żeby dzisiaj nie głosować nad tą ustawą…
(Poseł Marcin Święcicki: I czekać, aż upadnie.)
…pojechać jeszcze raz na Śląsk, dać ludziom gwa¬rancje, że jak kopalnie zostaną uzdrowione, to one wrócą do fedrunku, że w Bytomiu, w Brzeszczach, w Gliwicach, w Zabrzu, w Rudzie Śląskiej nie znikną bezpowrotnie miejsca pracy. Pani jeszcze to może zrobić. To jest apel klubu Sojuszu Lewicy Demokra¬tycznej. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
(Głos z sali: Brawo!)

Poseł Przemysław Wipler:
Przerywano mi, panie marszałku.
Mam krótkie pytanie do Polaków i do Ślązaków: Jak długo będziecie dawali się oszukiwać, okłamywać i będziecie głosować na ludzi, którzy niszczą nasz kraj? Dziękuję bardzo.
(Głos z sali: Wyjdź, człowieku.)
(Głos z sali: I tak nikt nie słyszał.)
(Głos z sali: Taki kozak jesteś?)

Poseł Armand Kamil Ryfiński:
Panie Marszałku! Pani Premierko! Wysoka Izbo! Chciałbym w imieniu Polaków, którzy solidaryzują się z górnikami (Gwar na sali), prosić panią premier o to…
Marszałek:
Proszę Izbę o większy porządek i umożliwienie panu posłowi przemawiania.
Poseł Armand Kamil Ryfiński:
Chciałbym prosić panią premier o to, żeby nie próbowała pani zabierać się za materię, o której pani ugrupowanie i koalicja nie mają bladego pojęcia. Sko¬ro przez siedem lat nie byliście państwo w stanie za¬pewnić sprawnego zarządu w tych kopalniach, odpo¬wiedniego nadzoru właścicielskiego, który by spowo¬dował nie tylko zwiększenie wydobycia, ale także zwiększenie opłacalności produkcji, to po prostu nie powinniście się państwo dzisiaj tym zajmować. To po pierwsze.
Z 10 największych producentów węgla na świecie, wśród których Polska ma zaszczyt być, tylko jeden kraj znacząco zmniejszył w ciągu ostatniego 10-lecia wydobycie. Jest to Polska. Niektóre kraje wielokrot¬nie, 5-, 6-krotnie potrafiły w tym samym czasie zwiększyć wydobycie.
Czy nie zastanowiło pani premier to, że spadające (Dzwonek) wydobycie węgla kamiennego w Polsce…
Marszałek:
Czas, panie pośle.
Poseł Armand Kamil Ryfiński:
Czy nie jest to robione celowo?
Panie marszałku, były zakłócenia mojej wypowie¬dzi. Proszę wyłączyć ten piszczyk i umożliwić mi do¬kończenie wypowiedzi.
Czy nie zastanowiło to pani premier i pana pre¬miera? Czy to nie było działanie celowe? Ponieważ znaczące obniżenie wydobycia, szczególnie w Kom¬panii Węglowej, właśnie powoduje narastające kosz¬ty na tonę, w związku z tym ta uruchomiona lawina propagandy, że górnictwo jest nierentowne, jest nie¬uprawniona.

Poseł Patryk Jaki:
Dziękuję bardzo.
Panie Marszałku! Pani Premier! Wysoka Izbo! Otóż jeden z przedstawicieli Platformy Obywatelskiej powoływał się tutaj na matematykę. To spróbujmy wszyscy policzyć. Proszę bardzo, kalkulator. Mówicie państwo, Wysoka Izbo, że trzeba zamknąć kopalnie, ponieważ przynoszą 100 mln strat miesięcznie. No to policzmy.
(Poseł Marcin Święcicki: 200 mln.)
100 mln razy 12 miesięcy, czyli 1200 mln. (Poru¬szenie na sali) Dobrze, proszę bardzo. Teraz porów¬najmy, ile trzeba było zapłacić waszym menadżerom, ponieważ w 2007 r. koszty tego menadżerowania wynosiły 1 mld 200 tys. Dzisiaj wynoszą 2 mld 400 tys. Razem? Jaka jest różnica?
(Głos z sali: Milionów.)
1 mld 200 tys., tzn. 1 mld 200 mln. To jest właśnie ta różnica. Otóż, Wysoka Izbo, proszę nie wmawiać te¬raz Polakom, że kopalnie to jest nierentowne przedsię¬wzięcie. (Dzwonek) Na całym świecie kopalnie przyno¬szą zyski. Tylko na czym polega problem?
Już kończę, panie marszałku.
(Głos z sali: Gdzie pytanie?)
Na tym, że dla was kopalnie to jest tylko mamona, to są tabelki, to jest ilość długów, a dla nas to jest coś więcej. Przypominam, że według opracowań…
Marszałek:
Panie pośle, pański czas się skończył.
Poseł Patryk Jaki:
Ostatnie zdanie.
Marszałek:
Ostatnie zdanie.
Poseł Patryk Jaki:
Ostatnie zdanie. Według specjalistów, Wysoka Izbo, likwidacja jednego miejsca pracy w kopalni po¬ciąga za sobą likwidację czterech kolejnych miejsc pracy, sklepów, przedszkoli, szkół, zakładów fryzjer¬skich. W związku z tym…
Marszałek:
Panie pośle, miało być jedno zdanie. Jest za kwa¬drans pierwsza.
Poseł Patryk Jaki:
…wygenerujecie gigantyczny kryzys społeczny. Dobrze, to w takim razie pytanie.
Jak wam nie wstyd?

Niestety, te wypowiedzi nie spotkały się z jakąkolwiek reakcją rządzącej koalicji.
Rząd nas zlewa, i czyni to również za pośrednictwem tzw. większości sejmowej.
Bez jakichkolwiek konsultacji przyjmuje rozwiązania szkodliwe dla Polski.
Czasem myślę, że Polska po 2007 r. stała się ofiarą pełzającego zamachu stanu i to tak tandetnego, że nawet najtańszy serial brazylijski ma mądrzejszą fabułę.
17.01 2015

0

Humpty Dumpty

1842 publikacje
75 komentarze
 

2 komentarz

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758