Radom uhonorował śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego:
Dzisiaj, 9 kwietnia 2011 roku o godzinie 900 odbyło się uroczyste, nadzwyczajne posiedzenie Rady Miasta Radomia na którym radni przyjęli uchwałę o nadaniu Lechowi Aleksandrowi Kaczyńskiemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Radomia.
Głosowanie w którym 15 radnych głosowało za przyjęciem uchwały, a 6 za jej odrzuceniem odbyło się w towarzystwie zaproszonych gości w tym: biskupa seniora Edwarda Materskiego, ministra w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego – Jacka Sasina, parlamentarzystów: Marzeny Wróbel, Marka Suskiego, Stanisława Karczewskiego, Wojciecha Skurkiewicza, Krzysztofa Sońty, radnego Sejmiku Mazowieckiego byłego europosła Zbigniewa Kuźmiuka oraz mieszkańców Radomia, w tym przedstawicieli Towarzystwa Nauczycieli Szkół Polskich.
To właśnie Towarzystwo Nauczycieli Szkół Polskich wystąpiło do Rady Miasta Radomia z inicjatywą uhonorowania śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i nadania mu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Radomia. Po głosowaniu piękną i wzruszającą mowę wygłosił biskup senior Edward Materski, który podziękował Radzie za przyjętą uchwałę. Wystąpienia tego nie wysłuchali już radni klubu PO i SLD, którzy opuścili salę obrad.
Dr Dariusz Żytnicki odczytał deklarację powołania społecznego komitetu budowy pomnika Lecha Kaczyńskiego.
Niespełna 3 godziny po uroczystych obradach Rady Miasta nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy w Smoleńsku.
Na gmachu magistratu w miejscu, gdzie 10 kwietnia 2010 roku zbierali się radomianie by wspólnie przeżywać i oddać hołd ofiarom tej strasznej tragedii, wmurowana została pamiątkowa tablica, której odsłonięcia dokonała żona oraz rodzice członka załogi samolotu, radomianina – Artura Ziętka.
Hołd ofiarom katastrofy oddali włodarze miasta z prezydentem Andrzejem Kosztowniakiem na czele, parlamentarzyści, służby mundurowe, poczty sztandarowe szkół radomskich oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich i społecznych Radomia.
Wiał wiatr i padał deszcz.