Bez kategorii
Like

Konsument drugiego gatunku…

27/11/2012
538 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

Na całym n o r m a l n y m świecie (tzn. na zachód od Odry) prawa konsumenta są szanowane, a nawet znajdują odzwierciedlenie w grożących producentowi gigantycznych odszkodowaniach.
Rzecz jasna inaczej jest w Polsce…

0


Resort sprawiedliwości zamierza ukrócić narastającą praktykę wytaczania pozwów przez stowarzyszenia podające się za prokonsumenckie. Chce sześciokrotnie obniżyć stawkę za czynności prawnika, która często staje się kartą przetargową w tego typu sprawach.

Przedsiębiorstwa – zwłaszcza małe i średnie – całkowicie nieświadomie zawierają czasami w swoich regulaminach i wzorcach umów niedozwolone klauzule. Tropią je stowarzyszenia zajmujące się "przeczesywaniem" internetu i wyszukiwaniem przepisów, które mogłyby zostać uznać przez sąd za niedozwolone. Rejestr niedozwolonych klauzul prowadzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Obecnie takich klauzul jest 4053.

Po znalezieniu niedozwolonych zapisów w regulaminie radca prawny bądź adwokat reprezentujący dane stowarzyszenie kieruje pozew do sądu ochrony konkurencji i konsumentów. W pozwie wnosi też, by sąd zasądził od pozwanego przedsiębiorcy koszty postępowania.

Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że o ile w 2004 r. takich spraw wpłynęło tylko 115, o tyle w 2010 r. było ich już 3909, rok później – 5976, a tylko w pierwszej połowie tego roku wpłynęło 9179 pozwów.

http://biznes.onet.pl/resort-sprawiedliwosci-kontra-plaga-prokonsumencki,0,5316331,1,news-detal

Wyraźnie nastawione proproducencko i antyspołecznie Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza:

dla wyeliminowania fikcyjnych pozwów resort sprawiedliwości na przełomie października i listopada zaproponował sześciokrotne zmniejszenie stawki za czynności adwokata i radcy prawnego w postępowaniu przed sądem w sprawach o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone. Zamiast 360 zł stawka ma wynosić 60 zł. Ma to – jak uzasadnia ministerstwo – ograniczyć skalę nadużyć związanych z działaniem pełnomocników masowo składających pozwy o uznanie postanowień wzorców umownych za niedozwolone.

Projekty obu rozporządzeń w tej sprawie – jednego dotyczącego radców prawnych, drugiego dotyczącego adwokatów – są już po uzgodnieniach międzyresortowych. Żadne z ministerstw nie zgłosiło sprzeciwu wobec tej zmiany. Rozporządzenia, po podpisaniu przez ministra sprawiedliwości, mają wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

(ibid.)

Zapamiętajmy dobrze:

Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza ograniczyć ilość pozwów o uznanie postanowień wzorców umownych za niedozwolone.

Ministerstwo najwyraźniej przeoczyło, że skoro pozew jest fikcyjny, to sąd winien go oddalić.

W przeciwnym razie zarzut fikcyjności może dotyczyć jedynie sądu, który najwidoczniej wedle ministerstwa, klepie każdą wpływającą doń skargę.

Ministerstwo wybrało jednak inny wariant.

Najwyraźniej stoi na stanowisku, że rozpasane konsumencko społeczeństwo ma ciągle jeszcze zbyt wiele praw.

I grymasi, chcąc otrzymywać towar nie tylko tej samej marki ale i tej samej jakości, co za Odrą.

Zwłaszcza, że płaci za niego drożej.

PS. Zapraszam do odwiedzenia strony, na której znajdują się klauzule niedozwolone:

http://www.uokik.gov.pl/rejestr_klauzul_niedozwolonych2.php

 A potem tu:

http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-banki-lekcewaza-zakaz-uokik,nId,356905

 

27 11.2012

 

 

0

Humpty Dumpty

1842 publikacje
75 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758