Bez kategorii
Like

Konstytucja RP – Sejm i Senat – wybory – projekt

05/04/2012
630 Wyświetlenia
0 Komentarze
9 minut czytania
no-cover

Artykuły projektowanej (na bazie konstytucji kwietniowej) konstytucji RP dotyczące wyborów do Sejmu i Senatu.

0


SEJM
I
(1) Sejm składa się z posłów, wybranych w głosowaniu powszechnym, tajnym, równym i bezpośrednim.
(2) Kadencja Sejmu trwa lat cztery, licząc od dnia wyboru (głosowania).
(3) Wybory zarządza Prezydent Rzeczypospolitej w 120 dniu przed końcem kadencji Sejmu na jeden dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż na 45 dni a nie później niż na 30 dni przed upływem kadencji.

II
(1) Prawo wybierania do Sejmu ma każdy obywatel, który przed dniem zarządzenia wyborów ukończył lat 21 oraz korzysta w pełni z praw cywilnych i obywatelskich.
(2) Prawo wybieralności ma każdy obywatel, mający prawo wybierania.

III
(1) Powiat jest okręgiem wyborczym.
(2) Liczbę mandatów poselskich dla danego okręgu wyborczego oblicza się w sposób następujący: do 127 499 uprawnionych – 1 mandat, za każde  kolejne rozpoczęte 85 000  dodaje się 1 mandat.
(3) Ustalenie liczby uprawnionych do głosowania następuje w każdej gminie w pierwszy poniedziałek następujący po dniu zarządzenia terminu wyborów do Sejmu. Lista wyborców udostępniana jest najpóźniej następnego dnia od godziny 10:00.
(4) Każdy uprawniony do głosowania, zamieszkujący w danej gminie na stałe, nie ujęty na liście wyborców może się do niej dopisać najpóźniej do godziny 18:00 w najbliższy piątek.
(5) Jeśli wymienione w punktach 3 i 4, poniedziałek i/lub piątek są dniami ustawowo wolnymi od pracy, terminy, o których mowa w tych punktach, przesuwa się (do przodu) na najbliższe dni nie będące dniami ustawowo wolnymi od pracy.

IV
(1) Na okręg wyborczy nie może przypadać więcej niż 4 mandaty poselskie.
(2) Jeśli po obliczeniu liczby mandatów poselskich zgodnie ze wzorem z III.(2) na dany powiat przypada więcej niż 4 mandaty poselskie, następuje podział na mniejsze okręgi wyborcze tak aby warunek z punktu (1) został spełniony.
(3) Podziału dokonuje się uwzględniając granice gmin, dzielnic, osiedli oraz więzy występujące pomiędzy tymi wspólnotami.
(4) Ustalenia granic okręgów wyborczych, o których mowa w punkcie (2), dokonuje Premier uwzględniając zdanie mieszkańców. W sprawach spornych rozstrzyga Sąd Najwyższy.

V
(1) Mieszkańcy powiatu, w którym liczba mandatów poselskich jest większa niż 1, mają prawo do podziału swojego okręgu wyborczego na okręgi jednomandatowe, jak i powrotu do okręgu wielomandatowego, w dowolnej chwili. Decyzję taką podejmuje się w referendum gminnym, w gminach składowych powiatu.
(2) Decyzja z punktu (1) dotyczy tych wyborów, do których pozostało więcej niż 365 dni.
(3) Premier ma prawo współdecydować o wyznaczaniu terytorium okręgów jednomandatowych z punktu (1). W sprawach spornych decyduje Sąd Najwyższy.

VI
(1) W okręgach wielomandatowych mandaty poselskie są obejmowane kolejno według największej liczby zdobytych głosów.
(2) W przypadku zdobycia tej samej liczby głosów przez kandydatów i braku wolnego mandatu dla co najmniej jednego z nich przeprowadza się w ciągu siedmiu dni powtórne głosowanie wybierając spośród kandydatów o tej samej liczbie głosów.
VII
(1) Kandydata na posła zgłasza co najmniej 800 uprawnionych do głosowania mieszkańców danego powiatu lub jeśli powiat jest podzielony na mniejsze okręgi wyborcze 800 uprawnionych do głosowania mieszkańców danego okręgu wyborczego.
(1 wersja 2) Kandydat na posła musi uzyskać poparcie co najmniej 800 uprawnionych do głosowania mieszkańców danego powiatu lub jeśli powiat jest podzielony na mniejsze okręgi wyborcze 800 uprawnionych do głosowania mieszkańców danego okręgu wyborczego.
(2) Kandydat/a na posła rejestruje się nie później niż w 30 dniu przed dniem wyborów (głosowania) do godziny 18:00.
(3) Poparcie/zgłoszenie z punktu (1) musi być wyrażone na piśmie i zawierać co najmniej: nr PESEL, pierwsze Imię i Nazwisko, datę urodzenia, miejscowość stałego pobytu.
(4) Podpisy poparcia/zgłoszenia można zbierać od dnia wyznaczenia terminu wyborów.

VIII
(1) Głosowanie odbywa się od godziny 8:00 do 22:00.
(2) Cisza wyborcza trwa od godziny 6:00 do godziny 22:00 w dniu wyborów.
(3) Ordynacja wyborcza do Sejmu unormuje postępowanie wyborcze tudzież oznaczy kategorie osób pozbawionych praw wybierania i wybieralności z braku dostatecznych przymiotów moralnych lub umysłowych.

SENAT
I
(1) Senat składa się z senatorów, powołanych w 1/3 przez Prezydenta Rzeczypospolitej, a w 2/3 w głosowaniu powszechnym, tajnym, równym i bezpośrednim.

(2 wersja 1) Kadencja Senatu rozpoczyna się i kończy wraz z kadencją Sejmu.
(2 wersja 2) Kadencja Senatu rozpoczyna się i kończy wraz z kadencją Prezydenta RP.

(3) Wybory zarządza Prezydent Rzeczypospolitej w 120 dniu przed końcem kadencji Senatu na jeden dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż na 45 dni a nie później niż na 30 dni przed upływem kadencji.

II
(1) Prawo wybierania do Senatu ma każdy obywatel, który przed dniem zarządzenia wyborów ukończył lat 21 oraz korzysta w pełni z praw cywilnych i obywatelskich.
(2) Prawo wybieralności ma każdy obywatel zamieszkujący na stałe okręg wyborczy, z którego kandyduje oraz przed dniem zarządzenia wyborów ukończył lat 30.

III
(1) Województwo jest okręgiem wyborczym.
(2) Na każde województwo przypadają cztery mandaty senatorskie.

IV
(1) Mieszkańcy województwa mają prawo do podziału swojego okręgu wyborczego na okręgi jednomandatowe, jak i powrotu do okręgu wielomandatowego, w dowolnej chwili. Decyzję taką podejmuje się w referendum gminnym, w gminach składowych województwa.
(2) Decyzja z punktu (1) dotyczy tych wyborów, do których pozostało więcej niż 365 dni.
(3) Premier ma prawo współdecydować o wyznaczaniu terytorium okręgów jednomandatowych z punktu (1). W sprawach spornych decyduje Sąd Najwyższy.
(4) Podziału dokonuje się uwzględniając granice powiatów.

V

(1) Punkty (w części dla Sejmu) od VI do VIII stosuje się odpowiednio z tym że kandydata na Senatora zgłasza/kandydat musi uzyskać poparcie co najmniej 8000 uprawnionych do głosowania mieszkańców.

 

 

Przy takim rozwiązaniu mielibyśmy liczbę posłów w ilości nie większej niż 452, wg danych z poprzednich wyborów i uprawnionych liczonych od 18 roku życia (czyli podwyższając wiek uprawnionych do głosowania liczba posłów spadła by o około 5 do 10 %).

Liczba powiatów z jednym mandatem poselskim: 327.
Liczba powiatów z dwoma mandatami poselskimi: 31.
Liczba powiatów z trzema mandatami poselskimi: 5.
Liczba powiatów z czterema mandatami poselskimi: 2.
Liczba powiatów z pięcioma mandatami poselskimi: 1.
Liczba powiatów z sześcioma mandatami poselskimi: 1.
Liczba powiatów z siedmioma mandatami poselskimi: 2.
WARSZAWA: 15 mandatów poselskich.

0

bip79bip79

18 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758