Szerzej niezauważona minęła 70. rocznica pogromu we wsi Koniuchy.
„Jak wynika z poczynionych ustaleń, w nocy z 28 na 29.01.1944 r. grupa partyzantów sowieckich otoczyła wieś i ok. 5-tej rano przystąpiła do ataku, który trwał 1,5-2 godziny. Pochodniami podpalano słomiane dachy domów, do wybudzonych, uciekających mieszkańców strzelano na oślep. W wyniku ataku zginęło co najmniej 38 osób, kilkanaście zostało rannych. Część ofiar spłonęła w swych domach, część zginęła od strzału z broni palnej. Wśród ofiar byli mężczyźni, kobiety i małe dzieci. Spalono większość zabudowań, ocalało tylko kilka domów. Atak na Koniuchy przeprowadziła 120-150 osobowa grupa partyzantów sowieckich pochodzących z różnych oddziałów stacjonujących w Puszczy Rudnickiej, takich jak: „Śmierć Okupantowi”, „Śmierć faszyzmowi”, „Piorun”, „Margirio”, oddział im. Adama Mickiewicza.” – tak opisuje tą zbrodnię IPN.
Zabito wiele bezbronnych dzieci i kobiet. Najmłodsze dziecko miało półtora roku.
„Nie było różnicy, kogo złapali, to wszystkich bili – wspominał jeden z ocalałych. – Nawet kobietę jedną, uciekała tam w las ku cmentarzu, to nie strzelali, ale kamieniem zabili, kamieniem w głowę. Jak mamę zabili, to może z 8 kul po piersiach puścili. [Inna kobieta] była w ciąży i chłopak był, nie miał nawet 2 latka. Zabili ją, a chłopak został żywy. Przynieśli słomę, na nią rzucili, zapalili. Temu chłopaczkowi nogi poopalało – paluszki jemu odpadły”.
Prawie połowę z nich stanowili sowieccy „partyzanci” narodowości żydowskiej. Dowódcą żydowskich oddziałów w Puszczy Rudnickiej był Abba Kovner. O ironio losu Henoch Ziman vel Genrikas Zimanas, który był jednym z dowódców sowieckiej „partyzantki” w Puszczy Rudnickiej, został odznaczony Orderem Wojennym Virtuti Militari.
Oto świadectwo oprawcy.
„Wioska Koniuchy stała się tylko wspomnieniem pełnym popiołów i trupów. Dostała nauczkę. Dowódca zebrał wszystkie oddziały, podziękował im za ich dobrze spełnione zadanie oraz rozkazał przygotować się do powrotu do bazy. Ludzie byli zmęczeni, ale z ich twarzy wyzierała satysfakcja i szczęście z wykonanego zadania. Tylko niewielu zdawało sobie sprawę, że popełniono straszliwy mord w ciągu godziny. Ci nieliczni wyglądali ponuro, smutno i mieli poczucie winy. (…)
Dotarliśmy do bazy późno w nocy. Byłem zmęczony i zmordowany, a więc zasnąłem od razu, tak jak większość z naszego oddziału. Jak się dowiedzieliśmy następnego dnia, pozostałe oddziały zostały przywitane jak bohaterowie za zniszczenie Koniuchów. Pili, jedli i śpiewali całą noc. Sprawiło im przyjemność zabijanie i niszczenie, a najbardziej picie” (Paul Bagriansky, „Koniuchi”, Pirsumim, Tel Aviv: Publications of the Museum of the Combatants and Partisans, nr 65-66 (grudzień 1988), s. 120-124).
Jak napisał Piotr Zychowicz Instytut Pamięci Narodowej ma niedługo umorzyć prowadzone w sprawie masakry w Koniuchach śledztwo.
„Przypominanie o tej zbrodni jest więc niepoprawne politycznie.” – pisze Zychowicz
„O ile na odcinek „Jedwabne” rzucono wielkie siły, aby wyjaśnić to i owo (w rezultacie przerywając nagle ekshumację już na samym początku i nie udostępniając podstawowych dokumentów ze śledztwa, wyjaśniono więc tak naprawdę niewiele), to w sprawie masakry w Koniuchach mieliśmy podejście zupełnie inne.” – stwierdza Leszek Żebrowski.
Ty czytelniku też zapomnij o tej zbrodni bo zostaniesz uznany za antysemitę .
Sowieccy i żydowscy „partyzanci”, którzy brali udział w masakrze polskiej ludności cywilnej w Koniuchach
Z „Brygady Kowieńskiej”
– oddział „Śmierć Okupantom”:
Hilel Aronowicz
Edvarda Bekker
Matwej (Mordechai) Brik
Pela Chas
Sara Hempel (Gempel)
B. Gelenina (Bejla Ganelina?)
S. Gilis
Khoks (Chanan) Kagan
Berel (Boris, Beka, Dov) Kot
Fajga Kulbak (Kolbak, Kulbakaite)
Misza Mejerow (Meirow)
Lazar Mozas (Eliezer Mozes)
Icek (Izhak) Nemzer
Perec Padison
Ida Pilownik (Wilencok)
Jankl (Jakow) Ratner
Michail Rubinson
Mosze Szerman
Dovid Teper
Lita Teper
Michail Truszin
Pejsach Volbe (Folbe)
Lejb Zajcew
Eliezer Zilber
Leiser Zodikov (Codikow)
Z „Brygady Wileńskiej”:
Pol (Paul) Bagriansky – „Za Zwycięstwo”
Leizer Bart – Drugi oddział strzelców
Shlomo Brand – „Za Zwycięstwo”
Fania Jocheles (Brancowska) – „Mściciel”*
Shmuel Kaplinsky (Schmuel Kaplinski) – „Za Zwycięstwo”
Anatolij Michajlowicz Kockin
– „Za Ojczyznę”
Isaac Kowalski – Drugi oddział strzelców
St. Kuozis – Oddział im. Margirisa
Chaim Lazar-Litai – „Mściciel”
Elhanan Magid – „Za Zwycięstwo”
Jacowb Prenner (Jakow Prener)
– „Za Zwycięstwo”
A. Uždavinis – Oddział im. A. Mickiewicza
Israel Weiss – „Za Zwycięstwo”
Zalman Wolozni (Wyłożny) – „Śmierć
Faszyzmowi”
Abraham Zeleznikow – „Walka”
L. Žubikas – „Za Ojczyznę”
Korzystałem:
http://www.naszdziennik.pl/wp/66603,mordowali-bezbronnych.html