W dn. 8 lutego br, w Krajowej Szkole Administracji Publicznej w Warszawie, miała miejsce debata dotycząca przyczyn kryzysu globalnego….
W dn. 8 lutego br, w Krajowej Szkole Administracji Publicznej w Warszawie, miała miejsce debata dotycząca przyczyn kryzysu globalnego oraz braku poparcia Władz RP i UE dla adresowanych do Szczytu Ziemi Rio+20 (ONZ, 4-6 czerwca 2012 r.) antykryzysowych wniosków, zawartych w LiściedoPrezydentaRP (wraz z załącznikiem – i odp.), wystosowanym przez Forum Społeczeństwo Informacyjne Trwałego Rozwoju (FSITR), a popartym przez PolskieLobbyPrzemysłowe (PLP). W zebraniu tym uczestniczyło około 50 osób.
Debata ta została zorganizowana przez Klub Twórców Ekorozwoju i FSITR, przy współpracy z PLP (Raport, Sprostowanie) . Była ona połączona z promocją wydanej przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego książki Lesława Michnowskiego pt: „Ekohumanizmwprzezwyciężaniuglobalnegokryzysu”.
W trakcie tego spotkania referat pt: „Kryzys globalny (zagrożenie i szansa) Społeczny neo-darwinizm albo ekohumanizm/win-win”(pdf) wygłosił Autor wyżej wymienionej książki.
Jako główną przyczynę nieskuteczności antykryzysowych działań uznał On błędną diagnozę globalnego kryzysu, uznającą przeludnienie Ziemi za jego główną przyczynę. Jeśli bowiem jest faktycznie – przez „możnych tego świata”– prowadzona obronna antykryzysowa polityka radykalnego zmniejszania zaludnienia Ziemi, to nie można zapewnić powszechnego dostępu do wiedzy o skutkach takiej –typu Lebensraum – antyhumanitarnej polityki.
Tymczasem dla przezwyciężenia tego kryzysu niezbędne jest pilne odrzucenie śmiercionośnej socjal-darwinistycznej rywalizacji na rzecz ekohumanistycznej/win-win kooperacji, szczególnie wspomaganej – umożliwiającym wczesne ostrzeganie wobec nadchodzących zagrożeń – powszechnie dostępnym globalnym informacyjnym systemem pozyskiwania wiedzy o prawdopodobnych kompleksowych konsekwencjach działalności społeczno-gospodarczej.
Problem demograficzny należy zatem rozwiązywać poprzez kulturowe awansowanie społeczności nie z własnej winy w rozwoju opóźnionych, czyli poprzez ekohumanistyczne upodmiotowianie stanowiących je osób. A więc w miejsce obecnego –sprzyjającego zmniejszaniu zaludnienie, a radykalnie zwiększającego bezrobocie i głód – „schładzania”światowej gospodarki, niezbędna jest odpowiednia w tym celu – a przez ONZ od dawna postulowania –radykalna zmiana wzorców produkcji i konsumpcji, połączona z powszechnym kształtowaniem mądrości.
Aby taka zmiana była skuteczną, winna być ona wspomagana postulowaną w Liście do Prezydenta RP, a adresowaną do Rio+20 –rozbudową światowej infrastruktury informacyjnej.
Lesław Michnowski
Blog przeznaczony do publikacji materialów dziennikarzy obywatelskich przygotowanych na zlecenie Nowego Ekranu lub artykulów i listów nadeslanych do Redakcji