Najbardziej popularne zawody na rynku pracy- czy warto się przekwalifikować?
Dlaczego jednym osobom łatwiej znaleźć pracę, a inni szukają miesiącami? Jakie są obecnie najbardziej popularne zawody na rynku pracy? Czy będąc osobą bezrobotną lub zagrożoną utratą pracy warto się przekwalifikować? Czy gdy skończymy kolejne studia praca sama nas znajdzie? Jak jest naprawdę, jakie są dzisiejsze realia?
Najbardziej popularne zawody na rynku pracy
To że jakiegoś zawodu na rynku jest dużo, nie oznacza, że wszyscy mają pracę. Najbardziej popularne zawody na rynku pracy, to te najbardziej pożądane przez pracodawców. Według uzyskanych przez Dziennik Gazeta Prawna informacji zawody, na które jest największe obecnie zapotrzebowanie to: inżynier budowlany, kierownik budów, konstruktor maszyn, ekspert do spraw reklamy i sprzedaży internetowej, moderator dyskusji internetowych, programista, pracownik działu IT, budowlaniec z zawodowym wykształceniem, kasjer, księgowa i finansista. Każdy z wymienionych zawodów jest odpowiednio dobrze płatny. Czy to oznacza, że warto się przekwalifikować? Niezupełnie. Jeśli wszyscy nagle bezrobotni i osoby, które chcą zmienić pracę lub grozi im utrata posady zmienią swój dotychczasowy zawód na najbardziej popularny zawód na rynku pracy, to może się okazać w niedługim czasie, że inne profesje są atrakcyjniejsze i bardziej pożądane. W dodatku będzie tyle chętnych na jedno stanowisko, że znaleźć pracę wcale nie będzie tak łatwo. Warto także dodać, że studia nie dość, że trwają dłuższy czas, to jeszcze kosztują.
Papier to nie wszystko
Obecnie na rynku powstaje dużo firm, których właścicielami są młodzi, ambitni ludzie ze śmiałymi planami na przyszłość. To oni tworzą firmy, które są najbardziej konkurencyjne na polskim rynku. W takich właśnie przedsiębiorstwach można znaleźć ciekawą pracę, która przyniesie satysfakcję i dobry zarobek. Co więcej dla takich firm nie jest ważny papier, a umiejętności pracownika. Często pracuje się w zespołach, gdzie każdy pracownik jest uzupełnieniem innego, każdy zespół dynamicznie się rozwija i przynosi sukcesy firmie. Warto dodać, że w takich firmach podkreśla się także, że na sukces przedsiębiorstwa mają wpływ pracownicy, dlatego też są odpowiednio nagradzani i premiowani. Czy warto się przekwalifikowywać, przewracać swoje życie do góry nogami, czy może wystarczy odpowiednie szkolenie, które pozwoli rozwinąć się w innej dziedzinie i uzupełnić braki kompetencje? Wystarczy rozglądnąć się w rodzinie i wśród naszych znajomych, ilu z nich pracuje w swoim zawodzie? Niewielu. Jakim więc sposobem pracują na innych stanowiskach? Zamiast użalać się nad swoją sytuacją, wzięli sprawy w swoje ręce. W miejsce drogich studiów wybrali kursy i szkolenia, które pozwoliły na uzyskanie nowych umiejętności, niezbędnych na zajmowanych obecnie stanowiskach. Zamiast poświęcić lata swojego życia, co nie zawsze jest opłacalne, poświęcają kilka miesięcy i diametralnie zmieniają swój los. To co niegdyś wydawało się nieosiągalne, mają w zasięgu ręki. Co więcej mogą próbować swoich sił w wielu zawodach i to całkiem nowych jak np. koordynator wesel, doradca i szkoleniowiec firmowy, tzw. freelancer w roli grafika, programisty, webmastera, fotografa, itd. I to wszystko możliwe po ukończeniu szkoleń, a nie studiów. Jest to dowodem na to, że w dzisiejszych czasach tytuł naukowy nie ma większego znaczenia, a pan magister może pracować na zmywaku, a człowiek „po zawodówce” może być właścicielem prężnie działającej firmy i pławić się w luksusach.
Szkolenie tak, ale dobrze dobrane
Dobre szkolenie to podstawa sukcesu, powinno umożliwić bezproblemową zmianę stanowiska na rynku pracy. Ale jak znaleźć odpowiednie szkolenie, by najbardziej popularne zawody na rynku pracy były zawsze osiągalne? Wybór firmy szkoleniowej jest ważną i nie taką prostą sprawą, dlatego konieczne jest zwrócenie uwagi na detale. Nie każda firma przygotuje kursanta tak, by odniósł sukcesy zawodowe. Trzeba wybierać sprawdzone przez innych firmy szkoleniowe, które wiele lat działają na rynku, mają nieposzlakowaną opinię, którą można łatwo potwierdzić. Potrafią określić realne cele szkolenia, dobierają najlepsze metody do konkretnej grupy osób oraz dysponują profesjonalnymi, wykwalifikowanymi trenerami z wieloletnim doświadczenie – doradza Bartosz Soczówka z firmy Berndson.
Szkolenia pozwolą nam zbudować wizerunek i markę, rozwinąć talenty i umiejętności osobiste. Posiadając wiedzę w tym zakresie jesteśmy w stanie znaleźć satysfakcjonującą i dobrze płatną pracę, a nawet osiągnąć sukces we własnym biznesie.
Chcąc pracować w najbardziej popularnym zawodzie na rynku pracy sami musimy odpowiedzieć na pytanie czy warto się przekwalifikowywać. Czy chcemy tracić cenny czas, pieniądze na coś, co może w przyszłości okazać się niepowodzeniem, czy może od razu wziąć się do pracy nad sobą korzystając z różnorodnych kursów i szkoleń. Oczywiście są zawody w których wymagane jest doświadczenie poparte odpowiednią wiedzą, ale nie można wszystkich zawodów traktować tak samo, ponieważ inaczej pracuje księgowa na etacie w biurze na pierwszej zmianie, a inaczej grafik komputerowy, który pracuje wtedy kiedy ma ochotę (byleby wyrobić się w terminach) nierzadko w kafejkach i klubach. Coraz więcej osób chce mieć własne firmy, chce się uniezależnić od innych, działać na własny koszt i ryzyko. Jedni robią to pod wpływem impulsu, inni przygotowują się do tego latami, a jeszcze innych zmusza sytuacja życiowa.
By osiągnąć sukces w danej dziedzinie warto skorzystać z odpowiednich szkoleń, bo przecież osiągnąć sukces może każdy, trzeba tylko chcieć i trzeba losowi odrobinę pomóc. Im wcześniej zaczniemy, tym szybciej będziemy zjadać wisienki z naszego tortu i dzielić się sukcesem z innymi.
Bartosz Soczówka/onet.pl
"Doradzajac przyjacielowi, staraj sie mu pomóc, a nie sprawic przyjemnosc" Solon"