WARTOŚCI
Like

Kremówka czy świadectwo?

26/04/2014
1529 Wyświetlenia
21 Komentarze
3 minut czytania
Kremówka czy świadectwo?

Jutro odbędzie się kanonizacja Jana Pawła II. W sieci wrze. Przedsoborowcy oburzają się na kanonizację papieża, który zerwał z częścią tradycji, antyklerykałowie zaś szturmują sieć w celu dyskredytacji Kościoła. Jednak nikt poza nami samymi uroczystości kanonizacji nie może zepsuć. A jak ją psujemy? Gadając o kremówkach. Owszem, papież-Polak zerwał z tradycją. Ponadto tolerował co poniektórych duchownych-heretyków, wprowadził możliwość wydawania komunii na rękę. Te dwie rzeczy rzutują na niego i z pewnością będzie to rozpamiętywane przez długi czas. Ale są inne, ważniejsze aspekty jego pontyfikatu. Jan Paweł II był papieżem z kraju, który okupowała władza komunistyczna. Dla Polaków wybór ich rodaka na następcę Stolicy Apostolskiej był nową nadzieją. Był to w dłuższej mierze także impuls do walki z komunizmem. To Jan […]

0


foto: en.wikipedia.org

foto: en.wikipedia.org

Jutro odbędzie się kanonizacja Jana Pawła II. W sieci wrze. Przedsoborowcy oburzają się na kanonizację papieża, który zerwał z częścią tradycji, antyklerykałowie zaś szturmują sieć w celu dyskredytacji Kościoła. Jednak nikt poza nami samymi uroczystości kanonizacji nie może zepsuć. A jak ją psujemy? Gadając o kremówkach.

Owszem, papież-Polak zerwał z tradycją. Ponadto tolerował co poniektórych duchownych-heretyków, wprowadził możliwość wydawania komunii na rękę. Te dwie rzeczy rzutują na niego i z pewnością będzie to rozpamiętywane przez długi czas. Ale są inne, ważniejsze aspekty jego pontyfikatu.

Jan Paweł II był papieżem z kraju, który okupowała władza komunistyczna. Dla Polaków wybór ich rodaka na następcę Stolicy Apostolskiej był nową nadzieją. Był to w dłuższej mierze także impuls do walki z komunizmem. To Jan Paweł II przecież – niezależnie od chęci i słów “Bolka” – pokonał bolszewizm w Polsce. Ze względu na największą ilość odbytych pielgrzymek po całym świecie nazwano go “papieżem-pielgrzymem”.

W swym nauczaniu walczył stanowczo o godność człowieka. Sprzeciwiał się antykoncepcji, nie ulegając lobbystom. Walczył z mordowaniem nienarodzonych dzieci, sprzeciwiał się eutanazji i laicyzacji świata. W swej encyklice Laborem exercens bardzo konkretnie wyłożył, że nie można traktować ludzi tylko i wyłącznie jako narzędzi do zysku, potępiał wyraźnie konsumpcjonizm. Oprócz tego aktywnie działał dyplomatycznie w celu wprowadzania pokoju na świecie. Lista jego zasług jest bardzo długa.

Jednak są tacy, którzy chcą zepsuć to wszystko. Całe dzieło pontyfikatu Jana Pawła II zamknąć w historyjkach o kremówkach i podnoszeniu na ręce dzieci. Nie ma co jednak się dziwić – “kremówkowy papież” jest wygodny i mało wymagający. Jednak prawdziwy Jan Paweł II woła do nas musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali. I o tych słowach pamiętajmy, a żadne antyklerykalne organizacje niczego nie zdołają zdziałać.

Inne zapisy autora:

0

Dominik Cwikła
Dominik Cwikła http://kontrrewolucja.net/

Jestem założycielem i redaktorem naczelnym portalu Kontrrewolucja.net. Dotychczas pisałem na kilku portalach i w kilku gazetach. Aktywny obrońca życia, monarchista, bezpartyjny. Wydawca Gazety "Rycerstwo", prowadziłem audycję historyczno-rozrywkową "Tak było", zaś w Radiu Strefa Chwały audycję historyczną "Christian Story". Jestem zastępcą Redaktora Naczelnego portalu wSensie.pl.; fb.com/dominik.cwikla ; twitter.com/Dominik_Cwikla

51 publikacje
26 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758