Tegoroczne lato daje się we znaki od kilku miesięcy. Temperatury przekraczające 25 stopni Celsjusza mogą być uciążliwe, zwłaszcza w domu. Czasami nie wystarcza zakup wiatraka, który ma ochłodzić pomieszczenie i domownicy rozważają montaż klimatyzacji w domu. Obecność klimatyzacji kojarzy się głównie z biurowcami, galeriami handlowymi i samochodami, jednak istnieje również możliwość założenia jej w domu bądź mieszkaniu. Jakie są zalety i wady posiadania klimatyzatora w prywatnym domu?
Zbyt wysoka temperatura może być uciążliwa, głównie ze względu na odczuwanie duszności, senności, złego samopoczucia. Przebywanie w źle wentylowanych dusznych pomieszczeniach przyczynia się do spasku koncentracji i bezsenności. Warto więc rozważyć zamontowanie klimatyzacji we własnym domu, ponieważ umożliwi ona utrzymywanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu, co przyczyni się do poprawy samopoczucia w upalne dni.
Jak działa klimatyzacja?
Klimatyzator jest urządzniem złożonym z kilku współdziałających ze sobą elementów: parownika, skraplacza, wentylatorów, sprężarki i zaworu rozprężnego. Czynnik chłodzący przekazywany jest pomiędzy parownikiem a skraplaczem, po czym wydaje chłodne powietrze na zewnątrz. Zazwyczaj klimatyzatory złożone są z dwóch części: wewnętrznej pozostającej w pomieszczeniu i zewnętrznej poza budynkiem. Pierwsza z nich odpowiada za wytwarzanie się chłodnego lub ciepłego powietrza i rozprowadzanie go po pomieszczeniu.
Typy klimatyzatorów – który wybrać do domu?
Istnieje na rynku kilka rodzajów klimatyzatorów. Każdy z nich będzie wymagał nieco innego montażu i obsługi, a co za tym idzie będzie wiązał się z innymi kosztami. Dowiedz się więcej o tym, ile kosztuje montaż klimatyzacji w Warszawie: http://www.caligo.pl/serwis/montaz-klimatyzacji/. Najczęściej spotykanymi klimatyzatorami są te monoblokowe, których obie części mieszczą się w środku lokalu, a powstające gorące powietrze wyprowadzane jest rurą harmonijkową na zewnątrz. W sklepach można spotkać się także z bardziej zaawansowanym typem klimatyzatora typu Split, którego jedna część odprowadzająca powietrze montowana jest na zewnątrz, druga zaś pozostaje w środku. Obie te części łączą się za pomocą przewodów freonowych.