HYDE PARK
Like

Kiedy ogrzewanie elektryczne sprawdza się lepiej od innych?

09/06/2020
1539 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
Kiedy ogrzewanie elektryczne sprawdza się lepiej od innych?

Na rynku grzewczym możemy znaleźć wiele rozwiązań reklamowanych jako skuteczne i sprawdzające się w różnych warunkach. Z ich pomocą jesteśmy w stanie zapewnić przyjemne i komfortowe warunki niemal w każdej przestrzeni domowej, firmowej lub publicznej. Szczególnie popularne w ostatnim czasie stają się systemy grzewcze na podczerwień, które promuje się jako energooszczędne i wygodne w codziennym użytku. Czy tak jest w rzeczywistości? Kiedy warto postawić na grzejniki na podczerwień zamiast klasycznych rozwiązań podłogowych lub konwekcyjnych? Jeśli szukacie odpowiedzi na te pytania, gorąco zapraszamy do lektury.

0


Czym są panele elektryczne na podczerwień?

Promienniki na podczerwień to sposób na szybkie i sprawne ogrzanie nawet dużych przestrzeni. Aby zapewnić sobie ciepło, potrzebujemy tylko dostępu do instalacji elektrycznej. Nie musimy mieć pieca CO ani dodatkowych akcesoriów, żeby ogrzewanie działało.

Ogrzewanie na podczerwień nie podgrzewa całego powietrza w pomieszczeniu. Fale elektromagnetyczne podnoszą temperaturę wyłącznie ciał stałych, które znajdują się na ich drodze. Pozwala to zmniejszyć zużycie energii, zwłaszcza w pomieszczeniach o dużych gabarytach. Dzięki temu promienniki na podczerwień, wykorzystujące fale długie, stosuje się nawet w magazynach i halach fabrycznych. Niektóre rodzaje grzejników na podczerwień bywają używane w ogrodach lub ogródkach kawiarnianych, pozwalając przedłużyć sezon rekreacyjny w plenerze.

Czy warto postawić na ogrzewanie elektryczne?

Ogrzewanie elektryczne bywa coraz powszechniej używane w wielu różnych przestrzeniach. Szczególnie chętnie instaluje się je w pomieszczeniach, w których nie występują inne rodzaje instalacji. Dzięki nim wprowadza się ciepło do piwnic i na poddasza.

Promienniki, chociażby te dostępne w sklepie Econovli.pl, mają niewielkie rozmiary, co pozwala zamontować je na ścianach lub sufitach, bez ograniczania przestrzeni użytkowej. Sprawdza się to zwłaszcza w małych pomieszczeniach, które wymagają praktycznych i kompaktowych rozwiązań.

Grzejniki na podczerwień w wielu przypadkach posiadają opcję kierowania strumienia ciepła. Przydaje się to w pomieszczeniach i na zewnątrz, gdy chcemy zapewnić przyjemną temperaturę w konkretnej przestrzeni użytkowej.

W przypadku tego rozwiązania nie dochodzi też do wymuszenia cyrkulacji powietrza, jak przy grzejnikach konwekcyjnych. Dzięki temu promienniki rekomenduje się jako odpowiedni tym ogrzewania dla alergików. Podczerwień nie podgrzewa powietrza, a w zamian za to jonizuje je ujemnie, co korzystnie wpływa na samopoczucie osób przebywających we wnętrzu.

Promienniki na podczerwień nie muszą być poddawane regularnym przeglądom technicznym, które są konieczne przy piecach CO. Dodatkowo odpowiednie dopasowanie wielkości i mocy grzejnika do gabarytów i typu przestrzeni sprawia, że promienniki potrafią być niezmiernie energooszczędnym, wygodnym, bezpiecznym dla zdrowia ludzi i ekologicznym rozwiązaniem, zapewniającym idealne warunki do życia na co dzień.

Czy grzejniki na podczerwień mają jakieś wady?

Każde rozwiązanie grzewcze ma swoje mocne i słabe strony. Skoro powiedzieliśmy zatem o tym, co dobre przy promiennikach na podczerwień, trzeba też poświęcić nieco miejsca wadom takiego rozwiązania.

Ze względu na ograniczoną wydajność oraz wysokie koszty energii elektrycznej, promienniki podczerwieni są zawsze nieco droższe w codziennej eksploatacji niż standardowe centralne ogrzewanie, nawet jeśli zadbamy o odpowiednie ocieplenie całego budynku (ścian, okien, poddasza i przyziemia).

Z tego też względu często bywają wykorzystywane jako grzejniki wspierające, na przykład do łazienek, w których temperatura powinna być nieco wyższa niż w innych pomieszczeniach.

Jeśli jednak zdecydujemy się na wykorzystanie wyłącznie ogrzewania na podczerwień, trzeba pamiętać, że promienniki nie mają funkcji podgrzewania wody. Dlatego też należy znaleźć dodatkowo urządzenie, które zapewni ciepłą wodę w kranach.

Odpowiednia izolacja budynku to podstawa, jeśli chcemy wprowadzić w domach ogrzewanie na podczerwień. W innym przypadku trudno będzie osiągnąć zwrot kosztów poniesionych na zakup grzejników, a także ich efektywność będzie zdecydowanie niższa niż ta, określona przez producenta.

Czy ogrzewanie na podczerwień się opłaca?

Promienniki elektryczne na podczerwień to praktyczne rozwiązanie, które zyskuje szerokie grono zwolenników. Pozwalają szybko i skutecznie ogrzać wnętrze oraz przydomowe obszary (np. taras lub strefę wypoczynku w ogrodzie). Są niewielkie, skutecznie ogrzewają konkretną przestrzeń, dzięki opcji kierowania strumienia ciepła. Z pomocą grzejników elektrycznych można też zapewnić ciepło w pomieszczeniach, które nie zostały włączone do domowej instalacji grzewczej. Potrafią być energooszczędne, wydajne i niezmiernie praktyczne.

Ogrzewanie na podczerwień sprawdza się w różnych warunkach. Warto dokładnie przemyśleć i zaplanować wykorzystanie go w domowych przestrzeniach, uwzględniając stan techniczny budynku, rodzaj ocieplenia. Dopiero mając wszystkie dane techniczne, jesteśmy w stanie znaleźć optymalne rozwiązanie do naszych domów.

0

admin

Administracja i dział reklamy

35 publikacje
2 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758