Okres jesienno-zimowy to czas, gdy szczególnie doceniamy proste czynności. Nie ma nic przyjemniejszego niż filiżanka herbaty czy kawy, podczas gdy na zewnątrz hula wiatr i siąpi deszcz. Herbata – gorące panaceum Bez wątpienia herbata to cudowny napój. Od wieków sprowadza ukojenie, rozgrzewa, odświeża umysł. Mało kto wie, że w herbacianym suszu zawarte jest ponad 130 różnych związków chemicznych. Wśród nich znajdziemy mnóstwo witamin (A, C czy witaminy z grupy B) czy soli mineralnych, ale również szereg innych substancji dobroczynnie działających na nasz organizm (tanina, teina, teobromina czy polifenole). Aby jednak wszystkie dobrodziejstwa spłynęły do naparu muszą być zachowane pewne zasady. Przede wszystkim herbatę powinno parzyć się w przegotowanej, ale nie wrzącej wodzie – najlepiej o temperaturze nie większej 90 stopni […]
Okres jesienno-zimowy to czas, gdy szczególnie doceniamy proste czynności. Nie ma nic przyjemniejszego niż filiżanka herbaty czy kawy, podczas gdy na zewnątrz hula wiatr i siąpi deszcz.
Bez wątpienia herbata to cudowny napój. Od wieków sprowadza ukojenie, rozgrzewa, odświeża umysł. Mało kto wie, że w herbacianym suszu zawarte jest ponad 130 różnych związków chemicznych. Wśród nich znajdziemy mnóstwo witamin (A, C czy witaminy z grupy B) czy soli mineralnych, ale również szereg innych substancji dobroczynnie działających na nasz organizm (tanina, teina, teobromina czy polifenole). Aby jednak wszystkie dobrodziejstwa spłynęły do naparu muszą być zachowane pewne zasady. Przede wszystkim herbatę powinno parzyć się w przegotowanej, ale nie wrzącej wodzie – najlepiej o temperaturze nie większej 90 stopni Celsjusza. Czas parzenia powinien mieścić się w granicach 2-5 minut. Jeśli jednak pragniemy nieco bardziej energetycznej herbaty, czas parzenia powinniśmy skrócić, wówczas wydziela się na najwięcej teiny. Parzenia zdrowej i pysznej herbaty to prawdziwa sztuka, aby robić to wedle wszelkich prawideł, winniśmy zainwestować w odpowiedni zestaw do parzenia herbaty oraz, co chyba oczywiste, zrezygnować z herbaty dostępnej w torebkach, a zainteresować się herbatą prawdziwą.
Podobnie, jak w przypadku herbaty, tak jest i z kawą. Z miejsca wybijmy sobie wszelkie przetworzone jej produkty – w szczególności kawę rozpuszczalną, która nie tylko pozbawiona jest szlachetnego smaku aromatycznej kawy, ale wręcz bywa trująca – zawierać bowiem może nikiel a także substancje rakotwórcze. Tak naprawdę jeśli mówimy o kawie, to tylko o ziarnach. Nawet jeśli pijemy kawę mieloną, kupujmy ziarna i sami przeprowadzajmy mielenie. Oczywiście nie musimy od razu polować na najdroższą kawę świata – Kopi Luwak, której kilogram może kosztować i kilka tysięcy złotych, ale im lepszą kawę kupimy, tym nasza przyjemność będzie większa. Do codziennego picia polecamy pić kawę Arabicę lub nieco tańszą Robust. Naturalnie wszystko zależy od preferencji smakowych, kawy bardziej kwaskowate to te pochodzące z Kenii lub Kostaryki. Dla tych, którzy lubią kawę łagodną i szlachetną można polecić kawy kolumbijskie czy etiopskie. Równie ważne jak dobra mieszanka kawy jest sposób jej zaparzenia. Tutaj warto skorzystać z pomocy techniki. Dobry ekspres do kawy pozwoli w pełni cieszyć się doskonałym smakiem aromatycznego napoju. Więcej o sposobach zaparzania, tutaj.