Józef Bem to bohater trzech narodów: Polski, Turcji i Węgier. W czasie powstania listopadowego stał na czele polskiej artylerii, był wodzem powstania węgierskiego oraz został mianowany feldmarszałkiem armii Imperium Osmańskiego. Ten szanowany przez żołnierzy dowódca, wybitny strateg i inżynier wojskowy całe swoje życie poświęcił walce o wolność.
Polski generał Józef Bem przyszedł na świat 14 marca 1794 roku w Tarnowie. Już w wieku 15 lat wstąpił do armii Księstwa Warszawskiego, jednocześnie rozpoczynając naukę w Szkole Artylerii i Inżynierów w Warszawie. Ukończył ją w randze porucznika i zaraz potem w 1812 roku wziął udział w kampanii napoleońskiej przeciwko Rosji. W czasie pracy jako wykładowca w Szkole Zimowej Artylerii Józef Bem zajmował się pionierskimi badaniami nad nowym rodzajem rakiet bojowych, tzw. rac kongresowskich. Ta działalność zaowocowała utworzeniem w 1832 roku pierwszych w Polsce oddziałów artylerii rakietowej.
W 1838 roku Józef Bem został zwolniony ze służby wojskowej ze względu na zły stan zdrowia. Z tego względu podjął pracę jako dzierżawca majątków ziemskich w Galicji. Do armii powrócił na wieść o wybuchu powstania listopadowego w 1831 roku, został awansowany do stopnia majora i otrzymał dowództwo w Artylerii Lekkokonnej. Kierowana przez Józefa Bema szarża artyleryjska dokonała kilku brawurowych zwycięstw, m. in. pod Ostrołęką. Za zasługi na polu walki oraz uczestnictwo w obronie Warszawy Bem został uhonorowany nominacją na generała brygady oraz Złotym Krzyżem Virtuti Militari.
Po upadku powstania listopadowego Józef Bem wyjechał do Francji. W 1848 roku Europę ogarnęła Wiosna Ludów. Generał stanął na czele wojsk rewolucyjnych broniących Wiednia przed siłami carskimi. Po kapitulacji Bem wyjechał na Węgry, gdzie zreorganizował armię węgierską i na jej czele odniósł ponad 30 zwycięstw nad Austriakami. Dzięki tym sukcesom generał Bem stał się bohaterem Siedmiogrodu. Po upadku powstania węgierskiego schronił się w Turcji i służył w armii tureckiej jako Murad Pasza – w randze marszałka. Znakomite umiejętności strategiczne, którymi wsławił się w czasie obrony miasta Aleppo przez powstańcami arabskimi przyniosły mu sławę i chwałę w Turcji.
Józef Bem zmarł 10 grudnia 1850 roku w Aleppo (dzisiejsza Syria). Pochowano go na miejscowym muzułmańskim cmentarzu. Jego prochy zostały z honorami przeniesione do Polski w 1929 roku – obecnie znajdują się w mauzoleum na wyspie w Parku Strzeleckim w Tarnowie.
Fani wycieczek śladami wielkich historycznych postaci powinni koniecznie udać się na spacer po stolicy. Możliwość wybrania się do darmowego muzeum w Warszawie to doskonała okazja do zwiedzenia Łazienek Królewskich, w których tuż obok Amfiteatru znajduje się wykonany z brązu pomnik (popiersie) Józefa Bema. Ważne jest, aby tego rodzaju wycieczki planować w odpowiednim czasie, każde stołeczne muzeum ma wyznaczony konkretny dzień tygodnia, w którym wiele ekspozycji można obejrzeć zupełnie za darmo. Warto również zobaczyć tablicę poświęconą Józefowi Bemowi, która znajduje się na fasadzie budynku przy alei Solidarności 93 w Warszawie. To miejsce, w którym generał Bem kształcił się i mieszkał.