NEWS
Like

Joe Chal – Australia Najszczęśliwszym Krajem!

30/05/2013
1008 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

    Australia została uznana – Najszczęśliwszym na świecie uprzemysłowionym Narodem po raz kolejny, trzeci rok z rzędu. We wtorek przeprowadzono badania sondażowe w oparciu o kryteria, w tym: satysfakcji, godzenie pracy i życia prywatnego, dochodów i akomodacji.    Foto: Dom operowy w Sydney;   Tzw. „Szczęśliwy Kraj” wygrał ze Szwecją i Kanadą i uplasował się na najwyższej pozycji w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) – Indeksu Lepszego Życia. Australia pozostaje w dużej mierze z dala od globalnych kryzysów finansowych a jej roczna gospodarka rośnie średnio o 3,5% w ciągu ostatnich 20 lat do 2012 roku, według Książki faktów CIA. Gospodarka narodowa naturalnych bogatych i zasobów została wprawiona w ruch przez silny popyt z Azji i Chin, a jego […]

0


 

 

Australia została uznana – Najszczęśliwszym na świecie uprzemysłowionym Narodem po raz kolejny, trzeci rok z rzędu. We wtorek przeprowadzono badania sondażowe w oparciu o kryteria, w tym: satysfakcji, godzenie pracy i życia prywatnego, dochodów i akomodacji.

 

 Foto: Dom operowy w Sydney;

 

Tzw. „Szczęśliwy Kraj” wygrał ze Szwecją i Kanadą i uplasował się na najwyższej pozycji w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) – Indeksu Lepszego Życia.

Australia pozostaje w dużej mierze z dala od globalnych kryzysów finansowych a jej roczna gospodarka rośnie średnio o 3,5% w ciągu ostatnich 20 lat do 2012 roku, według Książki faktów CIA.

Gospodarka narodowa naturalnych bogatych i zasobów została wprawiona w ruch przez silny popyt z Azji i Chin, a jego solidny sektor finansowy pomógł w zwalczaniu globalnego spowolnienia.

Taki wzrost jest wyraźnym kontrastem w porównaniu do recesji, które chwyciły Europe i USA od czasu kryzysu finansowego, który wybuchł w 2007 roku.

Australijski poziom zatrudnienia kształtuje się na poziomie 73% osób w wieku od 15 do 64 lata i jest zdecydowanie powyżej średniej OECD 66%. Średni dochód gospodarstwa domowego wynosi 28.884 dolarów, więcej niż średnia OECD /Organisation for Economic Cooperation and Development/ 23,047 dolarów pomimo, że przeciętny Australijczyk pracuje 83 godziny mniej w roku.

Średnia długość życia to 82 lata a to dwa lata większa niż średnia OECD 80 lat i satysfakcja 84%, jest wyższy niż 80% średniej światowej.

W raporcie OECD jest stwierdzenie, że Australijczycy czują „silne poczucie wspólnoty i wysokiego poziomu aktywności obywatelskiej”, 94% ludzi ma poczucie pomagania innym w potrzebie.

Szwecja zajęła drugie miejsce w ankiecie, o tej samej średniej długości życia co Australia, ale niższymi dochodami bo 26.242 dolarów. Praca dla osób w wieku od 15 do 64, to 74%, ogółu ludności. Badania wykazały, że Szwedzi są „bardziej zadowoleni z życia niż średnia OECD,”.

Według raportu, 85% osób przyznało, że średnio mieli bardziej pozytywne doświadczenia na co dzień, jak dumy i radości, niż negatywów, takich jak ból czy nuda.

Kanada była na trzecim miejscu, z 72% osób w wieku od 15 do 64 zatrudnionych, a średni dochód do dyspozycji gospodarstw domowych to 28,194 dolarów.

OECD wywnioskował, że kraj ma silne poczucie wspólnoty, ale tylko umiarkowany poziom poczucia obowiązku obywatelskiego.

We wszystkich tych trzech najlepszych krajach widoczna była jednak znaczną lukę między bogatymi i biednymi, jakkolwiek 20% populacji zarabiających najlepiej miała dochody od 4 – 6 razy większe niż u 20% najmniej zarabiających.

OECD tworzył ta listę za pomocą jedenastu kryteriów, w tym: mieszkania, edukacja, zdrowie, dochody, i obywatelskie zaangażowanie.

Pozostałe kraje, które znalazły się w pierwszej dziesiątce „Indeksu Lepszego Życia” to: Norwegia, Szwajcaria, USA, Dania, Holandia, Islandia i Wielka Brytania.

 

W artykule tym wykorzystano dane z CNN i własne.

0

fundacja

Blog fundacyjny

4 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758