W odcinku 13 ropatrzyłem taki przypadek, w którym ramka obracająca się między magnesami była szersza niż same magnesy (patrz zdjęcie na początku wykładu).
Gdy mnie jakiś czytelnik zapytał o to, co się będzie generować na ramce, gdy zmniejszymy jej wymiar, tak, żeby nie wychodziła za obrys magnesów, to pomyślałem, że sobie ze mnie żartuje i kazałem mu zrobić sobie taki eksperyment:
Jesli ramka bedzie węższa niż szerokość magnesu to jaki będzie kształt prądu?
http://electrino.nowyekran.pl/post/59473,jeszcze-raz-o-pradzie-elektrycznym-cz-13#comment_447739
Jednak gdy dzisiaj przeczytałem, że z tym samym momentem ma problemy profesor fizyki, wykładowca na amerykańskiej uczelni, człowiek z 40 letnią praktyką w zakresie fizyki doświadczalnej:
Z Pańską fizyką, to fajno jest. TRozciagnij Pan trochę magnes (lub zmniejsz Pan trochę ramkę), tak, by ramka nie wyhochodziła poza obręb pola magentycznego. No i wymyśl Pan, co sie będzie w takiej sytuacji w ramce generować.
http://nauka.salon24.pl/412262,wariacje-na-grawitacje#comment_6049214
to zrozumiałem, że jednak chyba trzeba do tego momentu wrócić i pokazać co się będzie działo z generowaniem prądu, gdy szerokość ramki będzie mniejsza niż szerokość magnesów.
Zakładamy, że ramka startuje z pozycji 1 i obraca się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Wir prądu nakręca się na ramkę zgodnie z ruchem wskazówek zegara (P) i taka sytuacja trwa tak długo, aż ramka nie osiągnie pozycji 2.
Po osiągnięciu pozycji 2 następuje zmiana kierunku nakręcania się wiru prądu na ramkę. Teraz on wiruje przeciwnie do ruchu wskazówek zegara (L) i taka sytuacja trwa tak długo, aż ramka nie dotrze do punktu 1.
Jak więc widać, o żadnej sinusoidzie nie ma więc mowy. Nie ma również mowy o zmianie kierunku przepływu prądu, o czym uczą fizycy we wszystkich szkołach i uczelniach.
Fizyka dla tych, którzy chca zrozumiec! Polityka dla tych, którzy zrozumieli!