Bez kategorii
Like

Jest ustawa o handlu emisjami CO2

28/04/2011
484 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

Za uchwaleniem ustawy głosowało 280 posłów, 154 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Wcześniej posłowie głosowali nad wnioskiem PiS o odrzucenie projektu ustawy – za jego odrzuceniem głosowało 254 posłów, a za przyjęciem – 171.

0


 

Szanowni państwo uroczyście ogłaszam, iż mamy wreszcie ustawę regulującą ten dziki jak do tej pory obszar. Inna sprawa, że materia ta jest mocno kontrowersyjna. Wklejam poniżej artykuł z serwisu pb.pl:
 
„….

 

Sejm uchwalił ustawę o handlu emisjami
 
DI, PAP
Puls Biznesu, pb.pl,28.04.2011 09:52

 
 
Handel uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych obejmie emisję z instalacji przemysłowych, a także z operacji lotniczych – zdecydował Sejm. Przepisy takie zawiera uchwalona w czwartek ustawa o handlu emisjami.
 
Za uchwaleniem ustawy głosowało 280 posłów, 154 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Wcześniej posłowie głosowali nad wnioskiem PiS o odrzucenie projektu ustawy. Wniosek nie zyskał akceptacji izby – za jego odrzuceniem głosowało 254 posłów, a za przyjęciem – 171.
Przygotowany przez rząd i opracowany w sejmowych komisjach projekt ustawy dotyczący unijnego systemu obrotu emisjami dostosowuje polskie prawo do dyrektyw UE. Nowe przepisy mają zastąpić ustawę z grudnia 2004 r. o handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji.
Projekt przewiduje, że handel uprawnieniami obejmie emisję gazów cieplarnianych z instalacji przemysłowych, a także z operacji lotniczych. Lotnictwo do tej pory było wyłączone z tego systemu.
Zgodnie z projektem każda instalacja emitująca do atmosfery gazy cieplarniane będzie musiała uzyskać do tego uprawnienia. Część z nich ma być rozdzielana bezpłatnie, a część kupowana na aukcjach. W razie przekroczenia bezpłatnych limitów trzeba będzie na rynku dokupić prawa do emisji.
Zmiany mają ułatwić polskim przedsiębiorcom obrót uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych w ramach wspólnotowego systemu obrotu.
Systemem handlu uprawnieniami do emisji ma administrować Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami, zamiast Krajowego Administratora Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji. Nadzór nad systemem będzie należał do ministra środowiska.
Uprawnienia do emisji będą rejestrowane w krajowym rejestrze. Będzie można nimi swobodnie rozporządzać, a niewykorzystane przenosić do kolejnych okresów rozliczeniowych.
Ustawa reguluje też zasady sprzedaży uprawnień do emisji na aukcjach. W latach 2008-12 do systemu aukcyjnego trafi niewiele uprawnień, ponieważ mogą się tam znaleźć jedynie niewykorzystane uprawnienia z rezerw na nowe instalacje i na wspólne projekty. Od 2013 r. państwa członkowskie będą musiały sprzedawać na aukcji wszystkie uprawnienia do emisji, które nie zostaną przydzielone konkretnym instalacjom.
Ustawa zawiera szczególne zasady wydawania zezwoleń dla nowych elektrowni. Określa też, że do krajowej rezerwy uprawnień trafią limity emisji z likwidowanych instalacji i tych, które przestały spełniać warunki uczestnictwa w systemie uprawnień.
Monitorowaniem i rozliczaniem wielkości emisji będzie się zajmował ośrodek bilansowania. Mają tam trafiać raporty firm. Za nie przekazanie raportu o wielkości emisji grozić będzie kara 10 tys. euro, a za nie zgłoszenie, że instalacja przestała spełniać warunki uczestnictwa w systemie uprawnień – 5 tys. euro.
Nowa ustawa ma wejść w życie z dniem ogłoszenia, ze względu na pilną konieczność przyjęcia przepisów unijnych, do czego wzywa nas i kilka innych krajów Komisja Europejska. …”
0

Kontrarianin

Tylko martwe ryby plyna z pradem.

38 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758