Bez kategorii
Like

Jaskra – utajony wróg

08/06/2011
529 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

Nieprawidłowe ciśnienie wewnątrzgałkowe prowadzi do zmian w nerwie wzrokowym.

0


 

Istotą tej choroby jest podwyższone ciśnienie śródgałkowe spowodowane nadprodukcją cieczy wodnistej lub utrudnionym jej odpływem z gałki ocznej.

  Przyczyny nie do końca są znane ale wiadomo, że czynniki sprzyjające to;

        wiek powyżej 35 roku życia,

        niskie ciśnienie tętnicze,

        częste migreny,

        krótkowzroczność większa niż 4 dioptrie,

        stres,

        skłonności genetyczne,

        miażdżyca naczyń,

        cukrzyca.

 

 Częściej dotyczy kobiet i występuję w obu oczach. Jaskra jest wykrywana najczęściej przy innych badaniach wzroku. Gdy zostaje wykryta na leczenie jest już niewiele czasu. Jaskra ma związek z ogólnym stanem zdrowia. Bardzo długo nie daje żadnych objawów. Atakuje podstępnie. Jaskra niszczy nerw wzrokowy, którego budowę można porównać do kabla elektrycznego zawierającego wiązkę włókien. Jaskra niszczy po kolei te włókna przez co następuje ubytek w polu widzenia. Są one widoczne dopiero gdy zostanie uszkodzony cały nerw, a wtedy na leczenie jest już zwykle za późno.

 

 Co powinno niepokoić?

 

 Pogorszenie wzroku, światłowstręt, często łzawiące oczy, przy spoglądaniu na źródło światła widoczne są tęczowe koła ( czasem tak delikatne, że trudno je zauważyć), brak części obrazu w polu widzenia, mroczki, jasne obwódki wokół źródeł światła, bóle głowy ,trudności przystosowania się wzroku do ciemności.

Migreny, intensywny ból oka, mdłości i zawroty głowy także powinny wzbudzić nasz niepokój.

 

 Ostre ataki jaskry najczęściej dotykają osoby ze specyficzną budową oka. Jeśli diagnoza zostanie trafnie postawiona i lekarz prawidłowo oceni objawy (tj. ostry ból nad łukiem brwiowym, przekrwioną sinofioletową gałkę, matową rogówkę czy porażoną źrenicę ) to jest szansa na uratowanie nerwu wzrokowego poprzez natychmiastową operację. Zniszczenie nerwu może nastąpić w ciągu 3-4 godzin. Ostry atak jaskry często jest mylony z migreną bądź zatruciem pokarmowym.

 

 Gdy jaskra zostanie wcześnie wykryta można zastosować leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne np. laserowe udrożnienie odpływu cieczy z gałki ocznej.

Podaje się krople obniżające ciśnienie śródgałkowe, a także leki poprawiające ukrwienie nerwu wzrokowego. Czasem niezbędna jest operacja polegająca na wycięciu zmienionych chorobowo tkanek i utworzeniu nowych dróg odpływu.

STRES i ZMARTWIENIA powodują zwiększenie ciśnienia śródgałkowego i zwiększają ryzyko jaskry.

0

Lilka

Kobieta Matka Zona

41 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758