Kupując kleje, farby, bejce w marketach budowlanych zapłacimy za nie mniej niż w sklepach z artykułami dla plastyków. Kilka praktycznych porad, co zrobić aby hobby nie pochłonęło znacznej części domowego budżetu. Kwestia nazwy Specjalistyczny klej do decoupage’u można zastąpić klejami typu wikol. Zamiast kupować małe pojemniki lakieru w sklepach z artykułami do rękodzieła, lepiej nabyć puszkę bejcy (jeśli ozdabiamy drewno) lub lakieru w markecie. Gąbkę – stempelek przydatną w technice decoupage’u, można zastąpić małym wałkiem do malowania lub zwykłą gąbką z drogerii. Wielkość opakowania Ilość kleju lub lakieru w dużych puszkach, wiaderkach, może nam się wydać nieadekwatna do naszych potrzeb. Warto przelewać substancje do mniejszych pojemników, są bardziej poręczne . Ograniczymy także liczbę otwierania i wysychania zawartości dużych. Zapytajmy się […]
Kupując kleje, farby, bejce w marketach budowlanych zapłacimy za nie mniej niż w sklepach z artykułami dla plastyków. Kilka praktycznych porad, co zrobić aby hobby nie pochłonęło znacznej części domowego budżetu.
Kwestia nazwy
Specjalistyczny klej do decoupage’u można zastąpić klejami typu wikol. Zamiast kupować małe pojemniki lakieru w sklepach z artykułami do rękodzieła, lepiej nabyć puszkę bejcy (jeśli ozdabiamy drewno) lub lakieru w markecie. Gąbkę – stempelek przydatną w technice decoupage’u, można zastąpić małym wałkiem do malowania lub zwykłą gąbką z drogerii.
Wielkość opakowania
Ilość kleju lub lakieru w dużych puszkach, wiaderkach, może nam się wydać nieadekwatna do naszych potrzeb. Warto przelewać substancje do mniejszych pojemników, są bardziej poręczne . Ograniczymy także liczbę otwierania i wysychania zawartości dużych. Zapytajmy się przyjaciół czy nie mają podobnych zainteresowań, może okaże się, że będziemy dzielić się materiałami.
Farba – podkład
Używając często białej farby jako podkładu pod zdobienia, lub z jej pomocą rozjaśniając inne kolory,
zaopatrzmy się w wiaderko farby akrylowej w markecie.
Lista zakupów
Przed zakupami lepiej sporządzić listę potrzebnych materiałów. Wtedy nie zapomnimy o takich drobiazgach, jak dodatkowy pędzel, papier ścierny czy taśma malarska.
Domowy wydruk
Może wyglądać równie efektownie co nadrukowany we wzory papier do decoupage’u. Plus mamy możliwość wybrania nietuzinkowych motywów lub zdjęć naszego autorstwa. Pamiętajmy, że im cieńszy papier tym lepszy, ale wcześniej należy sprawdzić czy drukarka może drukować na mniejszej gramaturze.
Recykling
Zamiast kupować gotowe pudełka, stojaki, ramki zastanówmy się, czy nie znajdziemy na strychu lub w piwnicy ciekawych przedmiotów nadających się do renowacji.
Czyste narzędzia
Niezależnie czy nasze hobby to malowanie, decoupage czy scrapbooking nie zapominajmy o dokładnym czyszczeniu narzędzi po pracy. Dobrze zadbane będą nam służyć latami.
Wymiany
Korzystajmy z internetowych for i tematycznych grup na portalach społecznościowych. Wiele osób chętnie wymienia się niepotrzebnymi narzędziami czy zdobieniami.
Niestety nie zaoszczędzimy na wszystkich materiałach, niektórych specjalistycznych preparatów nie da się zastąpić. Tańsze zamienniki sprawdzą się w sytuacji gdy malujemy, odnawiamy lub ozdabiamy stosunkowo duże przedmioty, np. meble. Są też nieocenione gdy, metodą prób i błędów, zaczynamy poznawać nową technikę z zakresu rękodzieła.