Po 35 roku życia stopniowo zmniejsza się mineralna gęstość kostna ,prowadząc nieuchronnie do powstania osteoporozy. Choroba ta wykrywana jest zbyt późno, czyli dopiero po pierwszym złamaniu.
Osteoporozę przyspiesza niedobór wapnia w organizmie. Wnętrze kości do złudzenia przypomina gąbkę, dlatego ta struktura kości zwana jest gąbczastą. Otoczona jest ona bardziej zwartą substancją zwaną kością zbitą. Ważnym składnikiem obu części jest siatka kolagenowa z kryształkami soli wapnia. W momencie , gdy sieć kolagenowa staje się nieregularna, rzadka oraz maleje w niej zawartość związków wapnia, oznacza to spadek masy kostnej i rozwój osteoporozy. Kość staje się krucha, porowata i lekka. Obniża się gęstość tkanki kostnej i jej wytrzymałość. W diecie zapobiegającej osteoporozie nie może zabraknąć wapnia i wit.D3. Wapń jest budulcem kości. Dobrym źródłem wapnia jest chudy nabiał. Wapń będzie wolniej redukowany jeśli w codziennej diecie zachowamy właściwe proporcje między wapniem a fosforem (1:1). Aby to osiągnąć unikajmy tłustego nabiału oraz produktów odtłuszczonych.
Witamina D3 sprawia, że wapń lepiej wchłania się w jelicie cienkim i wzmacnia kości. Witamina D tworzy się w skórze pod wpływem promieni słonecznych UVB.
Po przejściu przez wątrobę i nerki powstaje jej aktywna forma, czyli witamina D3.
Układ kostny zachowa dłużej dobrą formę jeśli będzie regularnie mobilizowany do przebudowy. Co oznacza, że nie można rezygnować z codziennego wysiłku fizycznego. Dobrym rozwiązaniem dla osób po 40 roku życia ( nie tylko dla kobiet ) jest zapisanie się na zajęcia ruchowe 2 razy w tygodniu.
Należy również monitorować stan swoich kości poprzez coroczne badania densytometryczne lub monitorowanie markerów obrotu kostnego z badań krwi.