Istotną wadą samochodów służbowych (bądź firmowych), jest ich wysoki stopień zużycia, wynikający z faktu ich ciągłego wykorzystania w warunkach służbowych. Z drugiej strony, utrzymanie pojazdu „na poziomie”, jest jednym z warunków wiarygodności firmy. W praktyce, przedkłada się to na olbrzymie koszty, których pokrycie w przypadku małych i średnich firm jest często niemożliwe?
Jak zatem połączyć prestiż i wysoki poziom techniczny samochodu osobowego, z relatywnie niskimi kosztami jego nabycia, bądź – mówiąc ogólnie – utrzymania? Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty wynajmu długoterminowego, dzięki której koszty te są stosunkowo małe.
Wynajem długoterminowy, w porównaniu do np. leasingu, jest zorientowany na możliwie częstą zmianę auta przez Klienta. Umowa ta obowiązuje przez kilka lat, co – podobnie jak w przypadku leasingu – wiąże się z koniecznością zapłaty określonej raty. Problem w tym, że w przypadku wynajmu wydatek ten jest znacznie mniejszy w porównaniu do leasingu. W czym tkwi szczegół?
Przede wszystkim w tym, że wynajem długoterminowy „zakłada”, że Klient nie będzie zainteresowany wykupem pojazdu. Owszem, taka możliwość istnieje, jednak wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty w wysokości aktualnej, rynkowej wartości samochodu. Oczywiście ulegnie ona stopniowej redukcji (w związku z zużyciem i wiekiem), aczkolwiek nadal będzie to kilkadziesiąt lub co najmniej kilkanaście tysięcy złotych.
Opcja ta będzie więc o wiele bardziej korzystna w przypadku klientów często zmieniających samochód. Stąd też odwołanie się do prestiżu i wysokiego poziomu technicznego auta. Jeśli właścicielowi firmy zależy na jej wizerunku, poruszanie się starym, zużytym autem nie będzie na miejscu. Zwłaszcza, że dzisiejsza motoryzacja wprowadza na rynek bardzo dobre modele nowych aut, często dostosowanych do wymogów firm.
Wynajem długoterminowy ma jeszcze jedną zaletę. Otóż osoba wybierająca ten model płatności, w ramach jednej raty uiszcza również wszelkie opłaty związane z bieżącym utrzymaniem auta. Obowiązek przeprowadzenia stosownych napraw, leży w tym przypadku wyłącznie po stronie oferenta, co pośrednio ma wpływ na odpowiednią kondycję techniczną samochodu.
Przejdźmy zatem do konkretów i zastanówmy się, ile można zaoszczędzić, wybierając model wynajmu długoterminowego w odniesieniu do klasycznego leasingu operacyjnego. Jeśli nie uwzględnimy kosztów wykupu, wydatek poniesiony z tytułu wynajmu, może być nawet dwukrotnie niższy, aniżeli w przypadku leasingu. Oczywiście wykup wynajętego auta znacznie podniesie ten koszt, aczkolwiek z tego właśnie powodu częściej wykupuje się auta leasingowane, niż wynajmowane.
Jeśli są Państwo zainteresowani ofertą wynajmu długoterminowego, zapraszamy do odwiedzenia strony https://mirent.pl/wynajem-dlugoterminowy. Znajdują się tutaj wszystkie najważniejsze informacje, związane z tym modelem finansowania pojazdu służbowego, a także z ponoszonymi z tego tytułu wydatkami.