Promujemy wolne media, wolne wiadomości, wolny internet, wolne gazety, radio, telewizję (niestety, jeszcze takiej nie ma), lecz czemu nie mówi się nic o wolnym oprogramowaniu?
Gdyby zapytać kilka przypadkowych osób na ulicy "Czym jest wolne oprogramowanie?", wątpię, czy ktokolwiek by odpowiedział, Mimo tego, gdyby zapytać ludzi o "wolne media", zapewne, część odpowiedziałaby poprawnie.
W takim razie, może wytłumaczę Wam teraz definicję wolnego oprogramowania i jego wyższość nad komercyjnymi produkatmi. Myślę, że pewna część osób przekona się jego słuszności.
Cytując za Wikipedią, wolne oprogramowanie to:
"(…) ruch programistów i użytkowników komputerów zaangażowanych w działania na rzecz wolnego dostępu do oprogramowania przez ogół użytkowników."
Jest to racja, aczkolwiek mam tu na celu tylko przedstawienie jego kilku najważniejszych wartości, które mogą Was łatwo do niego przekonać. Pierwszą, a zarazem decydująca cechą jest otwartość kodu. Każdy może nabyć kod źródłowy danego programu, przejrzeć go, skompilować, zmodyfikować, przerobić, a potem ponownie wydać. Kolejną, równie ważną cechą, lecz chyba oczywistą, jest pełna darmowość tegoż programu i kodu źródłowego. Ostatnią, dosyć ciekawą wartością otwartego oprogramowania jest duża społeczność opiekująca się wieloma projektami, która zastępuje pomoc techniczną.
Twórcy wolnego oprogramowania bardziej cenią sobie użytkownika niż zyski, więc tworzą przyjazne i łatwe w obsłudze projekty, którymi można osiągać bardzo dużą wydajność i produktywność. Wiedzą oni o wszystkich wadach i zaletach środowiska, dla którego tworzą, znają ppotencjalne błędy użytkowników i są pozytywnie nastawieni do życia…
Rozpisałem się o wielu zaletach i cechach wolnego oprogramowania i jego twórców, lecz nie podałem przykładów, które by popierały moje stwierdzenia.
Jednym z bardziej znanych programów open source jest oczywiście Mozilla Firefox, znana i ceniona przeglądarka internetowa. Równie popularny jest GIMP, czyli GNU Image Mainpulation Program, który służy do tworzenia i edycji grafiki rastrowej. Z najważniejszych projektów koniecznie trzeba wyróżnić jądro systemu operacyjnego Linux, używanego do tworzenia tak zwanych dystrybucji Linuxa, o których kiedyś powiemy sobie szerzej. Oczywiście, projektów wolnego oprogramowania są setki tysięcy i nie zdołam tu nawet wymienić tych najważniejszych, lecz mogę powiedzieć tyle – żeby się przekonać, trzeba samemu spróbować.