Ostatnie lata pokazują, że biznes z ogromnym powodzeniem można prowadzić w internecie. Coraz więcej firm przenosi swoje usługi i produkty do sieci. Ogólnodostępność oraz zasięg, jakim cieszy się internet, sprawiają, że przedsiębiorcy bez cienia wątpliwości podejmują decyzję o restrukturyzacji firmy. Stosunkowo nowe miejsce kreuje nowe wyzwania. Tym razem zajmiemy się tematem ochrony własności intelektualnej w Polsce z uwzględnieniem cyberbezpieczeństwa. Ochrona własności intelektualnej w sieci. Dla masowego odbiorcy internet jest miejscem, które „rządzi się własnymi prawami”. Jednak w rozumieniu użytkowników znaczy to tyle, że skoro coś jest w sieci, to każdy może z tego korzystać. Niestety tak nie jest. Dlatego coraz częściej łamane są przepisy dotyczące ochrony własności intelektualnej. Mniej lub bardziej świadomie, więc czym tak właściwie jest własność intelektualna? Własność […]
Ostatnie lata pokazują, że biznes z ogromnym powodzeniem można prowadzić w internecie. Coraz więcej firm przenosi swoje usługi i produkty do sieci. Ogólnodostępność oraz zasięg, jakim cieszy się internet, sprawiają, że przedsiębiorcy bez cienia wątpliwości podejmują decyzję o restrukturyzacji firmy. Stosunkowo nowe miejsce kreuje nowe wyzwania. Tym razem zajmiemy się tematem ochrony własności intelektualnej w Polsce z uwzględnieniem cyberbezpieczeństwa.
Dla masowego odbiorcy internet jest miejscem, które „rządzi się własnymi prawami”. Jednak w rozumieniu użytkowników znaczy to tyle, że skoro coś jest w sieci, to każdy może z tego korzystać. Niestety tak nie jest. Dlatego coraz częściej łamane są przepisy dotyczące ochrony własności intelektualnej. Mniej lub bardziej świadomie, więc czym tak właściwie jest własność intelektualna?
Twórczość umysłowa człowieka, która nosi w sobie cechy unikalności, będzie chroniona przez prawo własności intelektualnej. Dokładniejsze informacje można wyszukać w ustawach o: prawie autorskim i prawach pokrewnych, prawie własności przemysłowej, nieuczciwej konkurencji oraz ochronie baz danych. Przedmiotami prawa będą różne obiekty. Począwszy od utworów muzycznych, przez loga, grafiki, nazwy firm, aż po patenty i wzory przemysłowe. Regulacje jasno określają warunki, które muszą zostać spełnione, aby móc bronić się przed zapożyczeniem naszych dzieł przez innych.
Zakup logo, grafiki, czy innych produktów objętych prawami autorskimi, bez odpowiedniej umowy, może zaszkodzić Twojej firmie. Ochrona własności intelektualnej występuje nie tylko wtedy, kiedy jesteś Twórcą, ale również, gdy kupujesz od innych autorów. Należy pamiętać o przeniesieniu praw, by uniknąć niepotrzebnych nieprzyjemności. Co gorsza, jeśli tego nie zrobimy, autor może unieważnić coś, co zrobił specjalnie dla nas.
Wytwory umysłowe mogą zapewnić przewagę nad konkurencją i zagwarantować sukces rynkowy. Są również inne korzyści płynące z ochrony własności intelektualnej. Amortyzacja podatkowa, sprzedaż licencji, która stanie się źródłem przychodów, czy generowanie kosztów zawsze są mile widziane przez przedsiębiorców. O tym jak ważne jest prawo ochrony własności intelektualnej, świadczy też postęp technologiczny. Coraz więcej przedsiębiorstw ma dostęp do nowocześniejszych urządzeń i nasza unikalność musi zostać opatentowana. W innym przypadku możemy zobaczyć, że nasza konkurencja korzysta z tych samych rozwiązań, a my nic z tym nie możemy zrobić.
Na szczęście każdy czyn ma swoje konsekwencje. Jeśli zapewnimy skuteczną ochronę własności intelektualnej, a mimo wszystko ktoś przywłaszczył sobie naszą pracę, możemy domagać się zadośćuczynienia oraz zaniechania działalności, wymierzonej przeciwko naszym interesom. W tym wypadku dobrze jest współpracować z gdańską kancelarią radców prawnych. Tam świat ochrony własności intelektualnej nie ma tajemnic.