HYDE PARK
1

Jak VPN chroni Twoją prywatność w Internecie? Sprawdź!

23/04/2020
1166 Wyświetlenia
2 Komentarze
7 minut czytania
Jak VPN chroni Twoją prywatność w Internecie? Sprawdź!

W ostatnim czasie – czy to za sprawą wycieków informacji, wprowadzania RODO, czy kolejnych skandali – sprawa zachowania prywatności w sieci internetowej jest ciągle przypominana. Co dosyć oczywiste, każdy internauta chciałby z pewnością móc zdecydować, jakie informacje na swój temat ujawni innym, a które nie. Jednym spośród sposobów na zwiększanie kontroli w tymże zakresie będzie skorzystanie z wirtualnej sieci prywatnej. W jaki sposób VPN chroni naszą prywatność w internecie – warto to sprawdzić!

0


Jak zaszyfrować połączenie w internecie?

O tym, do czego mogą posłużyć nasze prywatne dane, możemy wyczytać całkiem sporo w internecie. Można także zapoznać się z umowami, które podpisujemy z dostawcami usług, ale i z obowiązującymi u nich zasadami przetwarzania informacji. Regulują one to, do czego mają oni prawo w ruchu sieciowym. Sporo z tego oparte jest na łatwej możliwości identyfikacji abonenta, który wysyła konkretne zapytanie do sieci internetowej.

Co, jednak gdyby móc zaszyfrować takie połączenie?

Jest to możliwe na co najmniej kilka różnych sposobów. Większość z nich wymagać będzie jednakże całkiem sporej wiedzy odnośnie funkcjonowania sieci, niemniej od lat dostępne jest już proste komercyjne rozwiązanie. Wirtualna sieć prywatna (VPN) wymagać będzie tylko zainstalowania programu i najczęściej płatnej rejestracji. W zamian za to otrzymamy możliwość połączenia się z serwerami w różnorodnych miejscach na kuli ziemskiej, które zamaskują naszą aktywność. Zalogowani do takiej sieci w Krakowie możemy z punktu widzenia śledzących nas hakerów, jak i organizacji działać chociażby w Londynie, czy Paryżu. Zmieni się również nasz adres IP, który stanowi jedną spośród najważniejszych metod umożliwiających śledzenie ruchu w sieci. No i wykorzystujemy pracę serwera, gdzie ruch jest na tyle duży, iż ciężko będzie go monitorować komukolwiek z zewnątrz. Nie jest to niestety niezawodna metoda – jeżeli ktoś będzie chciał nas naprawdę namierzyć, to i tak to zrobi. Niemniej jednak z punktu widzenia zwykłego użytkownika daje to dużo więcej prywatności.

W jaki sposób VPN ochroni naszą prywatność?

VPN daje nam całkowicie anonimowy adres IP, ale i lokalizację. Ludzie mogą całkiem sporo wywnioskować na podstawie naszego adresu IP – oznacza to, iż jeżeli cenimy sobie swoją prywatność w internecie, musimy go koniecznie ukryć. VPN maskuje naszą prawdziwą lokalizację, jak i dostawcę usług internetowych, dzięki czemu pozostajemy zupełnie anonimowi. Nasze dane osobiste i nawyki internetowe będą chronione, co oznaczać będzie, iż możemy przeglądać zasoby internetu, bez obawy o to, w jaki sposób osoby trzecie i firmy wykorzystają posiadane na nasz temat informacje.

Do czego możemy wykorzystać VPN?

1. Ukrywanie swojej tożsamości w sieci

Prywatność w sieci internetowej jest dzisiaj bardzo zagrożona przez takie grupy jak podmioty szpiegujące, marketingowcy, czy rządy. Jeżeli chcemy się zabezpieczyć przed ewentualnym śledzeniem w czasie korzystania z internetu, musimy ukryć tożsamość internetową. Dzięki wykorzystaniu anonimowego połączenia VPN możemy ukryć identyfikujące nas dane i wszelakie nasze ślady w sieci, tak ażeby podmioty trzecie nie mogły dowiedzieć się, kim jesteśmy, ani co w danym momencie robimy. Bez ochrony VPN, stajemy się niejako bezbronni wobec ataków na naszą prywatność. Dzięki temu dajemy „wolną rękę” hakerom, którzy tylko czekają na możliwość śledzenia naszej aktywności w internecie.

2. Przeszkadzanie podmiotom trzecim w śledzeniu nas

Nasze połączenia internetowe są nierzadko monitorowane przez podmioty trzecie, takie jak dostawcy usług internetowych, czy właściciele witryn i wyszukiwarek. Dzięki podstawowym informacjom na temat naszego adresu IP i naszemu dostawcy internetu poszukujący informacji na nasz temat hakerzy mogą dowiedzieć się, jakie strony i kiedy odwiedzamy. VPN ochroni nas poprzez ukrycie naszych śladów w internecie, zapewniając przy tym pełną ochronę prywatności i danych.

3. Unikanie śledzenia poprzez metadane

Za każdym razem, kiedy wyszukujemy informacje na stronach takich jak chociażby Google, miejsce, czas i treści wyszukiwania przechowywane są na serwerach właścicieli tychże witryn. Takie dane mogą później zostać wykorzystane bez naszej wiedzy. Niemniej jednak w trakcie korzystania z VPN wyszukiwarki nie będą mogły powiedzieć, kim jesteśmy, ani gdzie się obecnie znajdujemy. Dzięki temu duże firmy nie mogą gromadzić metadanych na temat naszych nawyków internetowych. Nie mogą także sprzedać tych informacji innym podmiotom. Powstrzyma to także wszelakich cyberprzestępców przed wykorzystywaniem tych informacji przeciwko nam samym.

Czy używanie VPN jest legalne?

To zależy od tego, do czego i gdzie wykorzystujemy VPN. O ile samo zainstalowanie i użytkowanie programów nie narusza przepisów prawa, o tyle nie zwalnia nas z odpowiedzialności za własne czyny. Niestety VPN nierzadko staje się, chociażby narzędziem używanym celem unikania odpowiedzialności za piractwo. Innym zastosowaniem, z pogranicza legalności jest oglądanie serwisów streamingowych, które mogą mieć geoblokady. Użycie VPN pozwoli na oglądanie treści, które na przykład dostępne są wyłącznie dla internautów ze Stanów Zjednoczonych.

Niemniej jednak istnieją kraje, gdzie korzystanie z VPN jest najzwyczajniej w świecie zabronione (np. Turcja, Rosja i Chiny).

W praktyce oznaczać to będzie tyle, iż z VPN możemy korzystać, dopóki nie łamiemy tym samym praw krajów, jak i podmiotów zewnętrznych.

0

kampanieonline

253 publikacje
0 komentarze
 

2 komentarz

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758