Jest taki moment w roku, gdy nie ma już zimy i skończył się sezon grzewczy, ale ciągle nie widać wiosny… Czasami odczuwamy to dostatecznie długo, gdy co prawda na dworze nie ma już mrozów (poza nocnymi przymrozkami), ale jest jakoś zimno. Nie mamy, co liczyć, że nagle kaloryfer stanie się ciepły. Co robić? Jak najlepiej dogrzać mieszkanie w takim okresie? Najlepiej skorzystać z dodatkowego źródła ciepła. Oto urządzenia, jakie mamy do wyboru. Termowentylatory Za tą tajemniczą nazwą kryją się popularne farelki. Chociaż na rynku dostępnych jest wiele modeli na ścianę, to w największej liczbie przypadków wybierane są urządzenia przenośne. Nie jest to dziwne, ich małe gabaryty powodują, że łatwo można je schować, gdy nie będą już nam potrzebne. Termowentylatory są […]
Jest taki moment w roku, gdy nie ma już zimy i skończył się sezon grzewczy, ale ciągle nie widać wiosny… Czasami odczuwamy to dostatecznie długo, gdy co prawda na dworze nie ma już mrozów (poza nocnymi przymrozkami), ale jest jakoś zimno. Nie mamy, co liczyć, że nagle kaloryfer stanie się ciepły. Co robić? Jak najlepiej dogrzać mieszkanie w takim okresie?
Najlepiej skorzystać z dodatkowego źródła ciepła. Oto urządzenia, jakie mamy do wyboru.
Termowentylatory
Za tą tajemniczą nazwą kryją się popularne farelki. Chociaż na rynku dostępnych jest wiele modeli na ścianę, to w największej liczbie przypadków wybierane są urządzenia przenośne. Nie jest to dziwne, ich małe gabaryty powodują, że łatwo można je schować, gdy nie będą już nam potrzebne. Termowentylatory są dość tanie i szybko się nagrzewają. Odznaczają się małą mocą, co powoduje, iż nadają się bardziej do dogrzania małych rozmiarów pomieszczenia. Nie są odpowiednie, żeby ogrzać dom czy mieszkanie.
Termowentylator działa na bardzo prostej zasadzie. Przez otwór z tyłu urządzenia dostaje się powietrze, które jest ogrzewane spiralą grzewczą. Następnie usuwane jest przez wentylator przednim otworem.
Wiele modeli termowentylatorów wyposażonyvh jest w możliwość regulacji temperatury nawiewu. Droższe urządzenia posiadają także zegar, który umożliwia ustawienie automatycznego wyłącznika, kiedy temperatura osiągnie już odpowiednią wysokość.
Konwektory
Grzejnik konwektorowy posiada termostat, który pozwala na ustalenie żądanej temperatury w pomieszczeniu. Dostępne są modele przenośne lub do stałego zamontowania na ścianie. Nowoczesne urządzenie ogrzewają pomieszczenia, ale także potrafią chłodzić. Jest to pomocne latem, gdy podczas upałów nawiewają chłodne, rześkie powietrze.
Konwektory działają inaczej niż termowentylatory – ogrzewają otaczające je powietrze. W konsekwencji przemieszania mas powietrza, ciepłe powietrze unosi się do góry, a na dół spływa powietrze zimne. Zjawisko nazwane jest cyrkulacją i umożliwia szybkie nagrzanie pomieszczenia.
Piece akumulacyjne
Mechanizm działania pieca akumulacyjnego jest bardzo ciekawy. Akumuluje ciepło pobierając dużo tańszą „nocną” energię elektryczną, tworzy ciepło i je magazynuje. Następnie, oddaje je stopniowo w ciągu dnia, nie używa energii, która wtedy jest droższa.
Jak działa taki piec? W ogrzewaniu akumulacyjnym możemy wyróżnić dwa rodzaje pieców: statyczne i dynamiczne. Różnią się one między sobą pod względem sposobu oddawania ciepła.
Piece akumulacyjne statyczne. Odznaczają się prostą budową – powietrze dostaje się do nich dołem, by pobrać ciepło od rozgrzanego bloku, następnie oddaje je otoczeniu. Termostat reguluje przepływ powietrza.
Piece akumulacyjne dynamiczne posiadają wbudowany wentylator promieniowy. Automatycznie i cicho wydmuchuje on ciepłe powietrze, gdy tylko pojawi się taka potrzeba.