Wyglada na to ze bedziemy teraz codziennie zalewani newsami o tym kto chce kupic TVN za wszelka cene, generowanymi w celu pchniecia kursu TVN w gore. Warto wiec przyjrzec sie temu jak kupuje sie firmy medialne w Europie. Dzisiaj odcinek trzeci:
Fundusz private equity KKR zostal wrzucony w newsy jako potencjalny wspol-inwestor w TVN. KKR ma w swoim portfelu duza niemiecka stacje ProSiebenSat1.
Spolka SBS Broadcasting SA, ktora kierowal przez pewien czas prezes Markus Tellenbach i ktora byla juz 30% inwestorem w TVN, zostala wlaczona w ProsiebenSat1. Jednak z powodu ogromnego zadluzenia, ProSiebenSat1 musial odsprzedac czesc aktywow SBS Broadcasting SA.
O operacji SBS Broadcasting SA/TVN pisalismy juz we wpisie "TVN: Sledztwo VI Ds 251/10": http://monsieurb.nowyekran.pl/post/18132,tvn-sledztwo-vi-ds-251-10
KKR kupil ProSiebenSat1 w grudniu 2006, wspolnie z funduszem private equity Permira (ex-Schroder Ventures) w transakcji ktora wyceniala wtedy ProSiebenSat1 na 5,6 miliardow Euro.
W malym swiecie mediow odnajdujemy ciagle tych samych graczy i tych samych ludzi. Permira byla w przeszlosci inwestorem w platformie Premiere (Sky Deutschland), w ktorej to dorabia aktualnie prezes TVN Markus Tellenbach. Do tego, aktualny czlonek rady nadzorczej TVN, Arnold Bahlmann (byly pracownik koncernu Bertelsmann), jest doradca Permiry i pomagal im w kupnie SBS Broadcasting SA i ProSiebenSat1. Na koniec, Bahlmann byl tez czlonkiem rady nadzorczej SBS Broadcasting SA (2005-2007).
KKR i Permira do dzisiaj liza rany po przejeciu ProSiebenSat1.
Wartosc transakcji ProSiebenSat1 figurujaca do dzisiaj w ksiegach inwestorow to astronomiczne 6,786 miliardow Euro. Aktualna kapitalizacja gieldowa ProSiebenSat1 to tylko 1,3 miliarda Euro. KKR i Premira maja razem 53% kapitalu spolki, 6% jest w rekach holenderskiej spolki Telegraaf a 41% w obiegu gieldowym.
KKR i Permira sa ksiegowo "do tylu" na inwestycji w ProSiebenSat1 na okolo 6 miliardow $. Od roku KKR i Permira probuja sprzedac swoje udzialy.
Jest wiec bardzo watpliwe aby KKR i Permira chcialy i mogly wchodzic teraz w dodatkowa spolke medialna taka jak panamska TVN, po to tylko aby dostarczyc kasy ITI na nowy jet Falcon 7X (koszt: 33 miliony $), ktory bedzie gotowy we wrzesniu.
Czasy finansowych szalenstw na pozyczonych pieniadzach sie skonczyly.
Z Panamy przez PRL do III RP, czyli o wplywie Wizjonerskiej Strategii Inwestowania (WSI) na Polske -- czytaj cala prawde calodobowo -- na www.wsi24.pl oraz Facebook / Goodbye ITI -- i mysl samodzielnie, bez TVN24 !!