Chcesz zacząć biegać? Szukasz sposobu na optymalne zwiększenie swoich wyników. W tym artykule dowiesz się, jak ułożyć trening biegowy, abyś osiągał lub osiągała coraz to lepsze rezultaty! Każdy plan treningów rozpoczyna się od ustalenia trzech najważniejszych aspektów: dystansu, odpoczynku i prędkości. Klucz do sukcesywnego podwyższania wyniku leży w odnalezieniu harmonii między tymi trzema aspektami. Jeżeli możesz na bieganie poświęcić parę dni w tygodniu – pamiętaj by każdy tydzień zawierał odpowiedni mix różnych elementów, które różnią się intensywnością i charakterem. Dzięki temu uda Ci się uniknąć kontuzji. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy zaawansowanym biegaczem musisz dostosować intensywność treningów do swojej kontuzji – to najważniejszy aspekt. Później możesz również dostosować rodzaj treningu do pożądanych efektów. Przykładowo odpowiednia dawka treningu prędkościowego, […]
Chcesz zacząć biegać? Szukasz sposobu na optymalne zwiększenie swoich wyników. W tym artykule dowiesz się, jak ułożyć trening biegowy, abyś osiągał lub osiągała coraz to lepsze rezultaty!
Każdy plan treningów rozpoczyna się od ustalenia trzech najważniejszych aspektów: dystansu, odpoczynku i prędkości. Klucz do sukcesywnego podwyższania wyniku leży w odnalezieniu harmonii między tymi trzema aspektami.
Jeżeli możesz na bieganie poświęcić parę dni w tygodniu – pamiętaj by każdy tydzień zawierał odpowiedni mix różnych elementów, które różnią się intensywnością i charakterem. Dzięki temu uda Ci się uniknąć kontuzji.
Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy zaawansowanym biegaczem musisz dostosować intensywność treningów do swojej kontuzji – to najważniejszy aspekt. Później możesz również dostosować rodzaj treningu do pożądanych efektów. Przykładowo odpowiednia dawka treningu prędkościowego, podczas którego skupisz się na utrzymaniu jak najszybszego tępa pozwoli Ci podnieść zasięg ruchów i siłę nóg. Z kolei długie biegi z tempem jednostajnym umożliwią Ci poprawienie kondycji i wpłyną na siłę serca i płuc.
Biegi tempowe powinny być wykonywane minimum jeden raz w tygodniu. Dzięki temu możemy zwiększać sukcesywność siłę organizmu. Powinny obejmować dystans od około 5 do 13 kilometrów, a jeśli Twoim celem jest start w maratonie to warto wydłużyć, lecz nie powinny być dłuższe niż 24 kilometrów.
Biegi interwałowe charakteryzujące się zmiennym tempem doskonale wpływają na zwiększenie siły. Najkorzystniej działają krótkie odcinki nie dłuższe niż parę kilometrów.
Jeśli chcesz wykorzystać w swoim planie treningi obwodowe to warto prócz biegania wprowadzić także elementy fitnessu. Taki wysiłek zwiększy siłę serca i układu krwionośnego. Dobrym pomysłem będzie wybranie się na jogę, pilates lub zumbe. Tego rodzaju ćwiczenia pozwolą w pełni rozwinąć różne grupy mięśniowe.
Nie można także zapomnieć o odpowiedniej diecie – biegacze powinni starać się zachowanie zasad prawidłowego bilansowania posiłków. Produkty wartościowe dla biegaczy to przede wszystkim te zawierające zdrowe tłuszcze, dużą ilość białka po treningu, oraz węglowodany na dodanie energii.