Wyglada na to ze bedziemy teraz codziennie zalewani newsami o tym kto chce kupic TVN za wszelka cene, generowanymi w celu pchniecia kursu TVN w gore. Warto wiec przyjrzec sie temu jak kupuje sie firmy medialne w Europie. Dzisiaj odcinek czwarty:
RTL jest szeroko cytowany jako potencjalny kandydat na aktywa TVN. Warto przypomniec ze RTL sparzyl sie juz dwa razy w Polsce: pierwszy raz w 2001 roku wychodzac z polskiego rynku i sprzedajac swoja stacje RTL7 (kupil ja TVN, aktualnie jest to TVN Siedem) a drugi raz w 2006 roku kiedy zarzadcy Polsatu dali przewage w negocjacjach nie-telewizyjnemu Axelowi Springerowi zamiast telewizyjnemu RTL.
Stacja RTL7 dzialala w Polsce od 1996 do 2001 roku. RTL zaslynal na polskim rynku glownie z wprowadzania nowych formatow programowych, jako pierwszy wprowadzil krotki i tresciwy program informacyjny Wydarzenia Dnia – 7 minut. Ale ciecia budzetowe w centrali RTL w Luksemburgu doprowadzily do sprzedazy stacji.
RTL Group SA (Radio Television Luxembourg) to najwiekszy nadawca naziemnej telewizji bezplatnej w Europie, majacy swoja siedzibe w Luksemburgu. RTL posiada takze duza siec stacji radiowych w Europie. Najwiekszym rynkiem RTL sa Niemcy.
RTL Group SA jest notowana na gieldach w Luksemburgu i Niemczech. Niemiecki rodzinny koncern wydawniczy (prasa, ksiazki drukarnie) Bertelsmann posiada aktualnie 90,4 % akcji RTL.
Historia przejecia kontroli nad RTL przez Bertelsmann odbywala sie w kilku etapach i na przestrzeni kilku lat. Byla ona oparta na cierpliwej budowie europejskiego imperium medialnego poprzez alianse i przejecia, ktora kontrastuje z dzisiejszym frenetycznym zonglowaniem aktywami na kredyt.
Grupa RTL powstala z fuzji w roku 2000 koncernu luksembursko-niemieckiego CLT-UFA i brytyjskiego koncernu medialnego Pearson. Z kolei CLT-UFA powstala w 1994 roku z fuzji niemieckich aktywow medialnych UFA (Universum Film AG) posiadanych przez Bertelsmanna i luksemburskich aktywow medialnych CLT (Compagnie Luxembourgeoise de Télédiffusion) posiadanych przez belgijskiego miliardera Alberta Frere (na zdjeciu).
Bertelsmann posiadal UFA juz od roku 1964. Wtedy Piotra Waltera i Lukasza Wejcherta nie bylo jeszcze na swiecie. To daje pewnien wymiar porownawczy niektorym polskim komentatorom, dajacym sie poniesc emocjom na temat domniemanej wagi i roli TVN na rynku europejskim.
W 2001 roku Bertelsmann przejal udzialy Alberta Frere poprzez wymiane akcji: Albert Frere stal sie udzialowcem Bertelsmanna a Bertelsmann uzyskal w sumie 67% akcji RTL. W styczniu 2002 roku Bertelsmann odkupil 22% akcji RTL od drugiego strategicznego udzialowca, brytyjskiego koncernu Pearson. Albert Frere wyszedl z Bertelsmanna w 2006 roku a Bertelsmann ma dzisiaj 90,4 % RTL.
Budowanie udzialow Bertelsmanna w RTL trwalo wiec 8 lat (1994-2002).
Udzialowcy mniejszosciowi RTL do dzisiaj nie moga dojsc do porozumienia z Bertelsmannem na temat ceny wykupu ich akcji. Sprawa toczy sie w sadach Beneluxu od kilku lat.
Z Panamy przez PRL do III RP, czyli o wplywie Wizjonerskiej Strategii Inwestowania (WSI) na Polske -- czytaj cala prawde calodobowo -- na www.wsi24.pl oraz Facebook / Goodbye ITI -- i mysl samodzielnie, bez TVN24 !!