Okreslenie „kon trojanski” jest synonimem podstepnego, przynoszacego zgube podarunku. Kon trojanski to takze okreslenie oprogramowania, ktore podszywajac sie pod przydatne lub ciekawe dla uzytkownika aplikacje dodatkowo implementuje niepozadane, ukryte przed uzytkownikiem funkcje. Najpopularniejszymi szkodliwymi dzialaniami sa min: szpiegowanie i dzialania destruktywne.
Rok 1987. Szef Departamentu Kredytowego Banku Handlowego International SA Luxembourg, Grzegorz Zemek otrzymuje od sluzb specjalnych wojskowych zadanie znalezienia za granica firmy ktora pelnilaby zadanie "konia trojanskiego" czyli firmy ktora mogla by sluzyc do wprowadzania na Zachod agentow w sektorze mediow. Firma ta nazywala sie Cantal, jej nazwe zmieniono pozniej na ITI Panama.
Podczas kiedy Polacy wiazali z trudem koniec z koncem, po traumatyzmie stanu wojennego, dewizowa nomenklatura i wojskowa wierchuszka wciaz bawila sie w Jamesa Bonda albo raczej w kapitana Klossa, na koszt panstwa, wykonujac okreslone dzialania w ramach RWPG. Szpiegostwo i korupcja jako metoda nadrabiania cywilizacyjnego dystansu do ekonomii krajow zachodnich i przy okazji krecenia prywatnych lodow.
Na rozne konta offshore zwiazane posrednio lub bezposrednio z koniami trojanskimi wplywaly fundusze z: (i) roznych budzetow; (ii) legalnych operacji finansowych; (iii) nielegalnych operacji finansowych, (iv) prywatnych geszeftow.
Kiedy PRL zaczal sie rozpadac, czesc wyszkolonych mlodych zdolnych zostala przesunieta na nowy front: front wschodni.
Kon trojanski zostal odwrocony ogonem do tylu i odpowiednio przemalowany. 29 grudnia 1988 szwajcarska sekretarka pani Barbara Trautweiler zalozyla pospiesznie firme ITI Holding SA w Luksemburgu i objela 99.9% akcji. ITI bylo od poczatku zdalnie sterowane przez szwajcarskich operatorow. Jak wiemy firme zalozyla szwajcarska sekretarka (Trautweiler), montazu prawnego dokonywal szwajcarski adwokat (Ackermann), finanse przejal szwajcarski kasjer (Valsangiacomo) a dzisiaj operacje w Polsce (TVN) prowadzi szwajcarski prezes (Tellenbach). W radzie nadzorczej ITI zasiada 4 Szwajcarow a sekretarzem rady jest, prosze zgadnac, Szwajcar.
Dlaczego Szwajcarzy ? To ciekawy temat do dalszych rozwazan dla ludzi samodzielnie myslacych.
Wejchert powiedzial na krotko przed smiercia w jednym z wywiadow prasowych (cytat przyblizony): "Nie jestem bogaty. Firma jest bogata". Firma. Nawet to nie jest prawda, bo firma nie jest juz bogata a raczej tonie w dlugach. Niemniej, dystans do ITI, wyrazony przez wizjonera Wejcherta w momencie szczerosci, na krotko przed smiercia, jest godny uwagi.
Przemalowany kon trojanski stoi nadal w Polsce, ku uciesze wyrostkow i gawiedzi.
Ciag dalszy w czwartek, w nastepnym odcinku pod tytulem: "ITI: co robi ABW?"
Z Panamy przez PRL do III RP, czyli o wplywie Wizjonerskiej Strategii Inwestowania (WSI) na Polske -- czytaj cala prawde calodobowo -- na www.wsi24.pl oraz Facebook / Goodbye ITI -- i mysl samodzielnie, bez TVN24 !!