Obok hordy spolek offshore z Antyli holenderskich do akcjonariatu ITI dolaczyly takze dwie tajemnicze fundacje z Lichtensteinu, noszace pachnace nazwy: Lavender Foundation i Nasturtium Foundation. Fundacje Lichtensteinu sa znane na calym swiecie z hermetycznosci informacji i latwosci dystrybucji funduszy do wskazanych beneficjentow. Dystrybucja jest o wiele latwiejsza i dyskretniejsza niz w przypadku konta bankowego offshore lub spolki handlowej offshore.
Oto zalety fundacji Lichtensteinu prezentowane przez szwajcarskich doradcow:
Lichtenstein Foundations – Key Advantages
– separations of assets to increase anonymity
– protection of the foundation’s assets in general
– asset transmission and management covering several generations
– protection of several family members
– protection against claims of creditors
– tax planning (czyli de facto tax avoidance)
Nic dziwnego ze fundacje Lichtensteinu ciesza sie wielka popularnoscia w pewnych kregach biznesowo-politycznych w wielu krajach.
Do tej pory najslynniejszym uzytkownikiem fundacji Lichtensteinu byl Robert Maxwell, brytyjski magnat prasowy i sowiecki agent. Maxwell urodzil sie w 1923 roku na terenie dzisiejszej Ukrainy jako Jan Ludvik Hoch. Jego kariera podczas drugiej wojny swiatowej byla jeszcze szybsza niz kariera Jana Wejcherta podczas stanu wojennego. Wedlug oficjalnej legendy Maxwell przeszedl piechota pol Europy i zaciagnal sie do wojska brytyjskiego, po wojnie wrocil jako brytyjski zolnierz do okupowanych Niemiec gdzie wyhandlowal pod presja od lokalnych wydawnictw naukowych monopol na publikacje ich prac za granica. Z czasem Maxwell przeniosl sie do Londynu i dostal wiatru w skrzydla.
Jego firmy, Maxwell Communications i Pergamon Press, byly uzywane do transferu sowieckich funduszy do zachodnioeuropejskich partii komunistycznych oraz do innych okreslonych zadan. W latach 80-tych Maxwell zainwestowal nawet w prywatyzowana wlasnie duza stacje telewizyjna we Francji. W koncu zgubilo go zbyt duze wizjonerstwo i dlugi finansowe. Akcje firm Maxwella zostaly zastawione za nowe dlugi (skad my to znamy?) i aby podtrzymac kurs akcji na gieldzie Maxwell nie tylko spladrowal konta swoich firm (i ich fundusze emerytalne) ale takze stracil pieniadze powierzone mu przez puczystow w Moskwie w 1991. Po przegranym puczu, puczysci i wspomagajaca ich mafia zazadali od Maxwella zwrotu pieniedzy. Niestety powierzone pieniadze juz wyparowaly na gieldzie i w listopadzie 1991 Maxwella znaleziono utopionego, w niewyjasnionych do dzisiaj okolicznosciach, w poblizu swojego mega-jachtu plywajacego w okolicach Wysp Kanaryjskich.
Ciag dalszy w poniedzialek, w nastepnym odcinku pod tytulem: "ITI: Przemalowany Kon Trojanski".
Z Panamy przez PRL do III RP, czyli o wplywie Wizjonerskiej Strategii Inwestowania (WSI) na Polske -- czytaj cala prawde calodobowo -- na www.wsi24.pl oraz Facebook / Goodbye ITI -- i mysl samodzielnie, bez TVN24 !!