I Ty zostaniesz redaktorem Wikipedii!
29/04/2011
444 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
Właśnie byłem w Nancy, i zanim ruszyliśmy w miasto zajrzałem do Googla, by dowiedzieć się, w którym kościele pochowany jest dobroczyńca Lotaryngii i pechowy król Polski, Stanisław Leszczyński.
Google wypluł stonę niemieckiej Wiki, a w niej przeczytałem, że król Stanisław urodził się w Lembergu, w Galicji. Nieźle, pomyślałem. Król oczywiście urodził się we Lwowie w roku 1677, kiedy o Galicji nikt jeszcze w Widniu nie marzył, bo
Królestwo
Halicko – Włodzimierskie powstało dopiero po 1. rozbiorze Polski, w niemal sto lat później. A więc SL urodził się w Lembergu, Galicja, obecnie Ukraina. A Polska? Tej oczywiście nie było,bo była ona wymysłem samych Polaków.
Nancy
i Leszczyński musieli na mnie nieco poczekać, bo zacząłem wertować wiki pod kątem spraw polskich na stronach obcojęzycznych. Np. Piłsudski. Zdaniem autora niemieckiej wersji Wiki urodził się on w Zalavas pod Wilnem. W czasach, kiedy się on urodził
Zalavas
jeszcze nie istniało. Istniał za to Zułów*. Do tego podano, że pochodził z drobnej szlachty. Tymczasem dobra Piłsudskich (starej litewskiej rodziny książęcej, Ginwiłłów) liczyły obok Zułowa, bagatelka, 19 wsi, więc to dla Wiki kmiecie*. Otóż
legenda
o Piłsudskim czy miejscu urodzenia Leszczyńskiego to nie jedyna baśń w Wiki – stąd apel o korektę haseł na stronach czytanych przez młodzież, dla których zawarte tam informacje stanowią prawdę absolutną, nie wymagającą sprawdzenia.
*Majątek ( około 10 tys. hektarów) musiał zostać sprzedany na skutek kar, nałożonych na brata Józefa Piłsudskiego, Bronisława, w związku z jego udziałem w zamachu na cara Aleksandra III. Założenie architektoniczne na miejscu domu, w którym urodził się Józef Piłsudski, spalili Rosjanie po napaści na Polskę w 1939 roku.
*To tak, jakby powiedzieć, że Kant urodził się w Kaliningradzie. W tym wypadku jednak niemiecka strona Wiki podaje – zaskakujące! – prawdziwe miejsce urodzenia filozofa.
A zatem, rodacy do pracy!
Post scriptum: hasło o Piłsudskim w niemieckiej Wiki poprawiłem, po czym kazano mi iść zwiedzać Nancy. Jak kazano, to musiałem. Teraz na poważnie: korekta błędnych (tendencyjnych, lub będących skutkiem niewiedzy) stron w Wiki powinna stać się naszym obowiązkiem.
A oto informacje o Stanisławie Leszczyńskim:
wersja niemiecka
wersja angielska
Zułów: