Bez kategorii
Like

Hongkong też ma problemy, czy skorzystamy z tej lekcji?

09/09/2011
507 Wyświetlenia
0 Komentarze
1 minut czytania
no-cover

Dzisiejszy Financial Times opisuje problemy dotyczące polityki monetarnej Hongkongu. (Robert Cookson, Hong Kong faces dilemma over its peg to US dollar, str. 24).

0


Od 1983 roku dolar Hongkongu jest powiązany z dolarem amerykańskim sztywnym kursem (7,80 HKD za 1 USD). W obecnej sytuacji prowadzi to do istotnych problemów, ze względu na różną sytuację w Hongkongu i Stanach Zjednoczonych. O ile w USA gospodarka rozwija się bardzo wolno i Fed prowadzi politykę bardzo niskich stóp procentowych, to  PKB Hongkongu, dzięki w szczególności szybkiemu wzrostowi w Chinach kontynentalnych, rośne ponad 8% p.a. Sztywne powiązanie kursu HKD i USD wymusza utrzymywanie w Hongkongu niskich stóp procentowych, co prowadzi do problemów z „przegrzaniem” gospodarki objawiających się wzrostem cen nieruchomości i wzrostem inflacji.

Przykład ten jeszcze raz, tym razem daleko od strefy euro, pokazuje, że bez spełnienia kryteriów optymalnego obszaru walutowego, potrzebna jest własna polityka monetarna. A tej nie da się prowadzić ani w warunkach wspólnej waluty, ani sztywnego powiązania waluty lokalnej z inną dominującą walutą.
Warto by i Polska wyciągnęła lekcję z doświadczenia Hongkongu w swoich analizach dotyczących ewentualnego przystąpienia Polski do strefy euro – nie powinniśmy tego, robić dopóki proces konwergencji się nie zakończy i Polska wraz z krajami tej strefy spełniać będzie kryteria optymalnego obszaru walutowego, o ile oczywiście euro przetrwa do tego czasu…
9 września 2011
Paweł Pelc
0

Pawe

www.pawelpelc.pl

165 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758