Bez kategorii
Like

„Gdyby nie Polska, mówilibyśmy po mongolsku”

19/12/2012
505 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

„Gdyby nie Polska, mówilibyśmy po mongolsku” – pisze w „Foreign Policy” znany politolog John Arquilla – podaje tokfm.pl.

0


Profesor uniwersytetu Stanforda i wieloletni współpracownik amerykańskiego think-tanku RAND w swoim tekście wystawia naszemu krajowi istną laurkę, a wzorem Polaka jest dla niego Tadeusz Haska. Ten zmarły w ubiegłym tygodniu w wieku 93 lat wykładowca nie ma nawet polskiej strony w Wikipedii. A należy mu się jak mało komu.

Urodzony w 1919 r. w Mikołajkach i osierocony przez rodziców w wieku 14 lat Haska w czasie wojny należał do polskiego ruchu oporu. W 1947 r. kandydował w sfałszowanych przez komunistów wyborach do Sejmu Ustawodawczego. Niedługo potem został aresztowany, udało mu się jednak uciec do Szwecji. Przez następny rok usiłował wydostać z Polski swoją poślubioną w 1946 r. żonę Jadwigę. Wreszcie po brawurowym wypadzie łodzią przez Bałtyk udało mu się przemycić żonę na pokład i wrócić do Szwecji. W 1949 r. państwo Haska przedostali się do USA.

Tam Tadeusz Haska zdobył tytuł profesora lingwistyki na kalifornijskim uniwersytecie Berkeley. Został wykładowcą, a potem kierownikiem polskiego wydziału w Defense Language Institute w Monterey – działającej pod auspicjami amerykańskiego Departamentu Obrony szkoły językowej dla personelu wojskowego i cywilnego administracji USA.

Historia Haski jest dla amerykańskiego politologa pretekstem do przedstawienia historii Polski w szczególnie miły Polakom sposób – jako przedmurza zachodniej cywilizacji przed barbarzyństwem idącym ze Wschodu. "Kiedy dziś zachwycamy się arabską wiosną i kolorowymi rewolucjami na Ukrainie czy w Gruzji, powinniśmy spojrzeć wstecz na inny masowy ruch – polską 'Solidarność’. Nie tylko oswobodziła ona Polskę, ale rozpoczęła proces upadku sowieckiej kontroli w środkowej Europie" – pisze prof. Arquilla.

Autor tekstu w "Foreign Policy" nie zatrzymuje się jednak na najnowszej historii Polski. Od bitwy pod Legnicą z 1241 r. z Mongołami, poprzez odsiecz wiedeńską z 1683 r. aż po "Cud nad Wisłą" z 1921 r. i bitwę o Anglię z 1940 r. Polska grała rolę tarczy broniącej zachodniej cywilizacji przed agresją – zaznacza prof. Arquilla.

Więcej:

http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103086,13076224,_Foreign_Policy__pisze_o_zasluzonym_Polaku_i_wystawia.html 

0

Aleksander Pi

"Szef Dzialu Ekonomicznego Nowego Ekranu. Dziennikarz z 10-letnim stazem. Byly z-ca szefa Dzialu Biznes "Wprost"."

1837 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758