Wyjątkowo mało mówimy, piszemy o sytuacjach kiedy PARLAMENT ma trudności z wypracowaniem DOBREJ DECYZJI. Przed końcem kampanii wyborczej to ważny temat. I dlatego go „ruszam” -„Niesforne Dziecię Gutenberga”.
Temat, studium przypadku z lat 50. odnalazłem u Tadeusza Tyszki.
Uważam, że to dobry temat i dobry tekst w momencie "przekraczania" pięćdziesięciu tysięcy ZERKNIĘĆ na tym blogu 🙂
www.wiatrak.nl/wp-content/uploads/droga-wodna-rotterdam.jpg
"[…] W 1953 roku na skutek sztormu na Morzu Północnym rejon delty w Holandii nawiedziła olbrzymia powódź, powodując śmierć kilku tysięcy osób i zalewając 130 000 hektarów ziemi."
Następstwem tej katastrofy był Program Delta.
"[…] Parlament, który był tu zbiorowym decydentem, doszedł do wniosku, że problem jest zbyt ważny, aby ryzykować jaki bądź wybór."
Śmierć poniosło 1800 osób, a 43 tysiące straciło dach nad głową.
* www.toptenz.pl/10_najwiekszych_powodzi_XX_wieku.ml
Oosterschelde Storm – źródło sieć 🙂
"[…] do roku 1970 program został zrealizowany z wyjątkiem najszerszego, liczącego 475 kilometrów kwadratowych, ujścia Oosterschelde. Pierwotny plan przewidywal wybudowanie tu dziewięciokilometrowej tamy, która by odgradzała cały teren od morza. Jednakże rozwiązanie to zaczęło budzić liczne obawy, przede wszystkim ze względu na zniszczenie przy tej okazji wyjątkowego środowiska naturalnego, a także straty w połowie ostryg i małży.
W związku z tym zostala wyłoniona inna alternatywa – budowa zapory przeciwko sztormowej sładającej się z licznych wrót, zamykanych w czasie sztormu; w normalnych warunkach pogodowych uozliwiałaby ona dopływ śwoeżej wody do zatoki.
Również jednak do tego projektu zgłaszano jednak zastrzeżenia, które polegaly na tym, że nie w pełni uwzglednia on sprawę ochrony środowiska i rybołowstwa.
jako trzecią ewentualność wysuwano projekt pozostawienia ujścia całkiem otwartym, tak by utrzymać naturalne dopływy, a przyległe doń tereny zabezpieczyć przez wybudowanie wałów ochronnych wzdłuż całego ujścia".
Luty 1953 rok – * www.wiatrak.nl/sites/default/files/pictures/powodz_w-holandii_1953_0.jpg
źródło:sieć
"[…] Okazało się nadto, że wielu przyszłych następstw nie można z całą pewnością przwidzieć i że trzeba tu dokonać określonych oszacowań możliwości wystąpienia takich czy innych zdarzeń (na przykład tego, że w zaporze może nastąpić zablokowanie mkilku wrót, tak że nie powstrzyma ona fali sztormowej o odpowiednio dużej sile).
Samo sporządzenie rejestru wszystkich tych ważnych następst, a dalej ocena poszczególnych wariantów pod każdym z wyróżnionych względów, opis różnego rodzaju niepewności i określenie odpowiednich szans zajęły dużej grupie zaangażowanych badaczy, korzystających nadto z usług rozmaitych zespołów spacjalistycznych ponad rok.".
c.d.n.
"- "Z wielka wprawa znajdujemy dla SIEBIE wymówki i z niezwyklym talentem zrzucamy wine na INNYCH." Laurence J. Peter"