Gazowa rewolucja wciąż trwa
04/02/2011
356 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
Najnowsze szacunkowe dane zaprezentowane przez EIA ( U.S Energy Information Administration) w zarysie raportu – Rocznego Przeglądu Energetycznego, pozwalają z coraz większym optymizmem patrzeć w przyszłość. Przewidywany udział gazu pochodzącego ze złóż łupkowych do 2035 na terenie USA, w całkowitym wydobyciu gazu naturalnego, wzrósł niemal dwukrotnie w porównaniu z rokiem ubiegłym tj. 2010 rokiem. Dzięki nowym danym o odwiertach, zgromadzonym na przestrzeni ostatniego roku przez EIA, amerykanie dokonali gruntownej rewizji stanowiska zaprezentowanego w zeszłorocznym raporcie. Nowo pozyskane informacje jasno wskazują, iż do roku 2035 gaz pozyskiwany ze złóż łupkowych będzie stanowił około 45% całkowitego pozyskania gazu na terenie USA. Oczywistym jest fakt, że są to jedynie prognozy, jednak doświadczenie ostatnich lat pozwala przypuszczać, iż udział gazu z łupków […]
Najnowsze szacunkowe dane zaprezentowane przez EIA ( U.S Energy Information Administration) w zarysie raportu – Rocznego Przeglądu Energetycznego, pozwalają z coraz większym optymizmem patrzeć w przyszłość. Przewidywany udział gazu pochodzącego ze złóż łupkowych do 2035 na terenie USA, w całkowitym wydobyciu gazu naturalnego, wzrósł niemal dwukrotnie w porównaniu z rokiem ubiegłym tj. 2010 rokiem.
Dzięki nowym danym o odwiertach, zgromadzonym na przestrzeni ostatniego roku przez EIA, amerykanie dokonali gruntownej rewizji stanowiska zaprezentowanego w zeszłorocznym raporcie. Nowo pozyskane informacje jasno wskazują, iż do roku 2035 gaz pozyskiwany ze złóż łupkowych będzie stanowił około 45% całkowitego pozyskania gazu na terenie USA. Oczywistym jest fakt, że są to jedynie prognozy, jednak doświadczenie ostatnich lat pozwala przypuszczać, iż udział gazu z łupków w całkowitej produkcji gazu, będzie systematycznie wzrastał, i nie zamknie się w szacowanych 45% do końca 2035 roku. Zeszłoroczna prognoza stanowiła bowiem, iż do roku 2035 wydobycie gazu łupkowego będzie oscylowało w okolicach 23% całkowitego pozyskania gazu.
Dane na temat wydobycia gazu łupkowego, stale zwiększającego się jego pozyskiwania oraz coraz większego wolumenu udokumentowanych zasobów, przyczyniają się do spadku cen gazu na terenie USA. Co więcej, szacuje się, iż dzięki bogatym w gaz złożom łupkowym USA na przestrzeni najbliższych dwóch dziesięcioleci staną się potentatem w globalnej produkcji gazu. Ocenia się, iż do końca 2035 roku USA będą "zmuszone" do importu gazu na poziomie jedynie 1% rocznego wydobycia gazu.
Informacje zaprezentowane przez EIA, pozwalają z coraz większą nadzieją spoglądać na złoża gazu łupkowego w naszym kraju. Najważniejszą kwestią pozostaje to, czy polski rząd jest skłonny do wielomilionowych inwestycji, które na przestrzeni dwóch dziesięcioleci mogą przynieść wielomiliardowe zyski dla naszego kraju, czy też w dalszym ciągu będzie skłonny poddawać się dyktatowi Moskwy, a tym samym Federacji Rosyjskiej i spółek kontrolowanych przez osoby ze środowisk sowieckich i rosyjskich służb specjlanych. Należy tu stanowczo zaznaczyć, iż nasz kraj stanowi poważne zagrożenie dla paliwowego monopolu Rosjan. Najważniejszą kwestią pozostaje to, aby w 100% wykorzystać nasze możliwości, tak by w na przestrzeni najbliższych lat Polska stała się niemal całkowicie niezależna od paliwowego dyktanda Moskwy. A to czy będzie w stanie wykorzystać złoża gazu łupkowego, czy też nie, zależy przede wszystkim od woli politycznej ekipy kierującej naszym krajem.
Źródła:
http://www.eia.doe.gov/oiaf/ieo/pdf/0484%282010%29.pdf
http://www.eia.gov/neic/speeches/newell_12162010.pdf