Czy z tej zmiany we Francji, której skutki natychmiast przeniosą się na forum instytucji unijnych potrafi skorzystać Polska. Można mieć co do tego poważne wątpliwości.
1. Wczoraj rozstrzygnięta została I tura wyborów we Francji. Wygrał 1 punktem procentowym z urzędującym Prezydentem Nicolasem Sarkozy kandydat socjalistów Francois Holland.
Rewelacyjny wynik blisko 20% poparcia uzyskała Marine Le Pen szefowa Frontu Narodowego, partii zdecydowanie antyunijnej mająca między innymi w swoim programie wyjście Francji z Unii Europejskiej.
Sarkozy przegrał wprawdzie nieznacznie z Hollandem w I turze ale była to pierwsza przegrana urzędującego prezydenta w tej turze w historii V Republiki, a III miejsce Marine Le Pen i IV miejsce z wynikiem ponad 11% kandydata skrajnej lewicy Melenchona, raczej przesądzają, że przegra on i to wyraźnie wybory także w II turze.
Ta przegrana Sarkozego może wydawać się w Polsce dosyć zastanawiająca, bo na forum międzynarodowym był to prezydent, który jak się wydawało niezwykle mocno zabiegał o francuskie interesy.
2. Widać jednak, że Francuzom zdecydowanie musiało przeszkadzać „zblatowanie” ich prezydenta z dużym biznesem (o czym co jakiś czas informowały francuskie media), czy zamiłowanie Sarkozego do drogich gadżetów.
Wymownym przykładem tego zamiłowania była akcja chowania przez Sarkozego drogiego zegarka marki Patek za 50 tys euro do kieszeni, żeby tylko nie zobaczyli go wyborcy podczas podawania im ręki na jednym z ostatnich wieców wyborczych. Media skrzętnie odnotowały tę operację przeprowadzoną przez Sarkozego i był to chyba przysłowiowy gwoździk do jego „trumny”.
Najmocniej jednak Sarkozy został osądzony za coraz trudniejszą sytuację gospodarczą, wysokie bezrobocie, drożyznę i na nic się zdały usprawiedliwienia, że to skutki ogólnoświatowego kryzysu.
3. W zasadzie nie wypada się specjalnie cieszyć ze zwycięstwa socjalisty we Francji ale ta wygrana zapewne spowoduje wyraźne osłabienie motoru niemiecko – francuskiego na unijnym forum.
Kanclerz Merkel wręcz ostentacyjnie popierała Sarkozego (i to także we Francji nie zostało odebrane najlepiej) i Holland zapewne jej tego nie zapomni. Jeszcze ważniejsze jest jednak to, że w swoim programie miał on zapisaną daleko idącą ostrożność w stosunku do pomysłów forsowanych w UE przez Angelę Merkel w tym w szczególności rezerwę do właśnie podpisanego paktu fiskalnego.
Holland chce renegocjacji tego paktu, w szczególności jego zapisów ograniczających państwom członkowskim instrumenty polityki fiskalnej i trudno przesądzać jak ten postulat uda mu się zrealizować ale wygląda na to, że nie będzie popierał w tym obszarze, pomysłów niemieckich.
4. Czy z tej zmiany we Francji, której skutki natychmiast przeniosą się na forum instytucji unijnych potrafi skorzystać Polska. Można mieć co do tego poważne wątpliwości.
Ostentacyjne nieprzyjęcie Hollanda przez Premiera Tuska, podczas jego pobytu w naszym kraju (w ostatniej chwili zaaranżowano tylko spotkanie z Prezydentem Komorowskim) tylko dlatego, że tak zdecydowano na forum Europejskiej Partii Ludowej do której należy Platforma, pokazuje, że kompletnie nie potrafimy przewidywać zmian na europejskiej scenie politycznej.
Do tej pory bez zastrzeżeń na unijnym form popieraliśmy pomysły niemiecko-francuskie, niezależnie od tego czy służyło to dobrze czy trochę gorzej polskim interesom.
Teraz jak widać po pakcie fiskalnym takich wspólnych niemiecko-francuskich interesów będzie mniej, Francja tak ochoczo jak do tej pory nie będzie zgadzała się na wszystko co wymyślą Niemcy.
Gdybyśmy prowadzili bardziej samodzielną politykę na unijnym forum to być może wygrana socjalisty we Francji mogłaby nam w jej prowadzeniu pomóc, w każdym razie dyktat niemiecki straci sporo ze swej mocy. Tyle tylko czy akurat ta ekipa rządowa jest tym zainteresowana, mam poważne wątpliwości.