Media Watch i recenzje
Like

Edward Lucas w Polsce. Książka o Snowdenie

15/10/2014
876 Wyświetlenia
0 Komentarze
7 minut czytania
Edward Lucas w Polsce. Książka o Snowdenie

W poniedziałek (tj. 13 października) odbyło się spotkanie z z Edwardem Lucasem.

Pretekstem była polska premiera jego książki „Operacja Snowden”. Parę miesięcy wcześniej ukazała się polska edycja Deception – (polski tytuł Podstęp).

Sala na pierwszym piętrze w Empiku przy Marszałkowskiej. Przybyli ludzie przeglądają nową książkę „Operacja Snowden”. Dwadzieścia minut przed godzina 18 tylko niewielka część krzeseł była zajęta. Czyżby spotkanie z cenionym dziennikarzem The Economist, nie cieszyło się zainteresowaniem? Kilkuminutowe spóźnienie autora jadącego z lotniska szybko mija i na salę wchodzi Edward Lucas. W tym czasie krzesełka się zapełniły. Ostatecznie na spotkaniu było od 30 do 40 osób, część stoi. Rozmowę poprowadził Marek Magierowski.

0


 

 

Lucas rozpoczął od stwierdzenia że Europa dominuje w wydatkach na armię nad Rosją. Jeśli dodać do tego USA, to NATO ma wielokrotną przewagę nad Putinem. To co jest problemem to nie brak siły ale fakt że Europa jest podzielona wobec Rosji.

Vide : http://www.economist.com/news/special-report/21590103-two-difficult-wars-offer-compelling-lessons-uses-force

Patrz też:

http://www.sipri.org/yearbook/2013/files/SIPRIYB13Summary.pdf

Magierowski zagaja dyskusję na ten temat. Skąd tylu pożytecznych idiotów na Zachodzie, naiwność wobec Rosji?

Zachód po upadku ZSRR stracił zainteresowanie Rosją. Lucas opowiada jak po upadku ZSRR znaczna liczba sowietologów produkowanych na licznych uczelniach USA nagle znalazła się bez zajęcia. Dziś trudno o kompetentnych znawców dzisiejszej Rosji.

Ciepło wypowiada się o działalności polskich think tanków tj. Ośrodek Studiów Wschodnich czy PISM a także… chwali działalność polskiej Agencji Wywiadu. Krytyczne głosy w zachodnich mediach nie są zbyt częste, a nawet mogły blokować karierę. W efekcie obraz Rosji która sprawnie używa propagandy jest wypaczony.

Między innymi dla tego właśnie konsekwentnie krytycznie nastawiony wobec Rosji Lucas jest raczej wyjątkiem wśród zachodnioeuropejskich dziennikarzy.

Opowiada o wyprowadzanych przez oligarchów z Rosji morzu pieniędzy. Lucas stwierdził że wyprowadzono 1 bilion dolarów.

W tym miejscu mały wtręt. Niedawno w wywiadzie dla Gazety Prawnej Gabriel Zucman stwierdził że rajach podatkowych ukrytych jest 7,6 bilionów dolarów. Patrz:

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/826280,w-rajach-podatkowych-ukrytych-jest-7-6-bln-dol-zaden-fiskus-nie-widzial-takich-pieniedzy.html

Czyżby prawie 1/7 z tej sumy należała do Rosjan? To możliwe. Skala korupcji w Rosji zadziwia.

Europejscy bankierzy (bynajmniej nie tylko angielscy), chętnie zajęli się lokowaniem tych pieniędzy. W efekcie rosyjskie wpływy w Londyńskim City są spore.

Nota bene temat ten ciekawie prezentuje Stewart Lansley i Mark Hollingsworth w niedawno wydanej w Polsce książce pt Londyn nowych Ruskich. Jej oryginalny tytuł jest bardzo wymowny – Londongrad, warto przeczytać.

Lucas przywoływał książkę świeżo wydaną książkę „Putin’s Kleptocracy: Who Owns Russia?”.

Autorka Karen Dawisha opisała korupcyjny system w Rosji a jej książka miała pewne problemy z ukazaniem się. Patrz: http://www.economist.com/blogs/easternapproaches/2014/04/russia

Ukazała się w USA, gdzie Pierwsza Poprawka przyzwoicie chroni wolność słowa.

Lucas twierdzi że Stany świetnie wyczuły jak celnie trafić w Rosję zabierając się za finanse. W efekcie wielu bankowców którzy tak chętnie oddawali swe usługi boi się obecnie wjechać do USA by nie być aresztowanym za pomoc w praniu brudnych pieniędzy.

To kolejna drobna uwaga. Otóż koncentracja bogactwa w Rosji jest zupełnie niespotykana. 110 najbogatszych Rosjan na 35 % całego narodowego bogactwa. Dlatego uderzenie w ich interesy i aktywa na świecie to mocna broń USA.

Kolejnym tematem był Snowden. Według Lucasa trudno uznać do za whistleblowera.

Jego działania sprawiają że łatwiej go uznać za osobę która chciała jak najmocniej zaszkodzić NSA.

Działalność Snowdena jest najbardziej na rękę Rosji, która odniosła duże korzyści polityczne z całej afery. Ujawniane dokumenty mówią nie tyle o zagrożeniach dla prywatności osób prywatnych co ukazują na przykład jak szpieguje się Chiny(znane z łamania praw człowieka). Co szpiegowanie przez USA takiego kraju jak Chiny ma wspólnego z obroną prywatności i działaniem na rzecz praw człowieka? Nic, za to uderzają w wywiad USA. Według Lucasa o ironio losu to Rosja, która boleje tak nad łamaniem prywatności w internecie, sama najbardziej inwigiluje swoich internautów.

Pewnym uzupełnieniem niech będzie ciekawy sondaż. Otóż 54 proc. Rosjan popiera ograniczenie swobód w Internecie – pisze „The Moscow Times”.

http://wmeritum.pl/rosja-wiekszosc-obywateli-cenzura-internetu/

http://www.themoscowtimes.com/article/509431.html

Lucas zarzucał też obłudę Niemcom. Swego czasu niemiecki Der Spiegel chwalił na swych ramach niemiecki wywiad elektroniczny i wtedy ani razu nie zająknął się o łamaniu prywatności. Kiedy to sam robi NSA Niemcy pochylają się z troską nad prywatnością internautów.

Według Lucasa, Snowden mógł być zwerbowany w Genewie przez Rosjan w operacji pod fałszywą flagą. Krytyczna ocena sprawy Snowdena znalazła swoje ujście w prezentowanej książce „Operacja Snowden”.

Blisko 80 stronicowa książka ( a może raczej ze względu na objętość raczej broszurka) szybko doczekała się polskiego wydania. Należy za to docenić wydawnictwo Kurhaus Publishing. Jednak trzydzieści parę złotych za 80 stronicową książkę to przesada. Tym bardziej że angielskie wydanie na Kindla kupiłem tylko za 1.22 dolara.

http://www.amazon.com/The-Snowden-Operation-Greatest-Intelligence-ebook/dp/B00I0W61OY

Godzinne spotkanie z zakończono rozdawaniem autografów i robieniem zdjęć z autorem.

Warto docenić za profesjonalne prowadzenie i tłumaczenie spotkania Marka Magierowskiego.

Wybór tego dziennikarza uważam za trafny, celne pytania i sposób prowadzenia spotkania był profesjonalny.

O książce – Podstęp :

http://www.kurhauspublishing.com/ksiazki/zawartosc/id/34/page/129

Zdjęcia ze spotkania:

https://twitter.com/GrzegorzCydejko/status/521702760627322880

https://twitter.com/siudka/status/521721093145784320

0

Kowalsky

82 publikacje
5 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758