Bez kategorii
Like

Echa wydarzeń

20/01/2013
548 Wyświetlenia
0 Komentarze
24 minut czytania
no-cover

SERWIS INFORMACYJNY (19) Zapraszam na serwis aktualnych informacji ze świata, jak zwykle nieobiektywnych i niepoprawnych politycznie

0


 

*Akcja przeciwko terrorystom, którzy porwali zakładników w kilku miejscach na polach naftowych i gazowych w Algierii zakończyła się klęską. W wyniku nieumiejętnych akcji wojskowych przeprowadzonych przez armię algierską zginęli zarówno porywacze jak i większość cudzoziemskich zakładników. Trwa ustalanie strat i polowanie na niedobitki terrorystów, którzy dokonali ataków i porwań solidaryzując się z islamistami walczącymi w północnym Mali, żądając przerwania działań francuskiej armii interwencyjnej, zamknięcia algierskiej przestrzeni powietrznej dla samolotów NATO oraz uwolnienia islamistów z więzień w Algierii. Wydaje się, że konflikt z Mali rozlewa się na sąsiednie kraje.      

 

* Odbywające się w czwartek 17.01.2013 rozmowy między Teheranem a Międzynarodową Agencją Energii Atomowej zakończyły się fiaskiem. MAEA nie przyjęła irańskich propozycji w sprawie planu inspekcji. Również rozmowy między tzw. „szóstką” (Rosja, USA, Chiny, Francja, Wielka Brytania, Niemcy) a Iranem, wyznaczone na koniec stycznia, nie mają wielkich szans na sukces, ponieważ właśnie odbywa się korygowanie nowej polityki wobec Iranu i proces ten zakończy się dopiero na wiosnę. W roku 2012 Iran i przedstawiciele „szóstki” odbyli trzy rundy rozmów: w Stambule (14 kwietnia), Bagdadzie (23-24 maja) oraz w Moskwie (18-19 czerwca). Żadne z tych spotkań nie przyniosło oczekiwanych rezultatów.

 

* Stany Zjednoczone nie mają dowodów świadczących o stosowaniu przez syryjskie władze brani chemicznej podczas trwania wewnętrznego konfliktu – poinformował sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Leon Panetta. Potwierdził on jednak, że w Syrii produkowano elementy broni chemicznej i mogą być one wykorzystane w każdej chwili. Dla USA jest to ta fatalna granica, której przekroczenie nie może pozostać bez konsekwencji. Szef Pentagonu po raz kolejny ostrzegł Damaszek przed zastosowaniem tego typu broni. Wypowiedź ta potwierdza, że władze amerykańskie na razie starannie unikają potwierdzenia plotek, że Syria może użyć broni chemicznej.

 

* Liczba osób przymusowo przesiedlonych w granicach Syrii przekroczyła  2 miliony. Ponad 600 tysięcy Syryjczyków uciekło do sąsiednich krajów. Według danych organizacji pozarządowej Międzynarodowy Komitet Ratunkowy „skuteczną bronią w wojnie stały się gwałty”. Uczestnicy działań wojennych, aby zastraszyć społeczeństwo robią to publicznie lub wdzierają się do domów. Wiele kobiet ucieka z kraju właśnie z tego powodu. Ponad 50 państw zwróciło się do Rady Bezpieczeństwa ONZ domagając się, aby Międzynarodowy Trybunał Karny przeprowadził śledztwo w sprawie zbrodni wojennych w Syrii. Raport Specjalnej Komisji ONZ ds. Syrii mówi, że dokonują ich obie strony konfliktu, ale MTK nie podejmuje szczegółowego dochodzenia tłumacząc się że to za duże ryzyko dla śledczych.

 

* Bogata i wpływowa żydowska organizacja ortodoksyjna Chabad Lubawicz weszła w gwałtowny spór z Rosją w sprawie księgozbioru ostatniego przywódcy duchowego tej sekty rabina Menachema Mendla Schneersohna. Księgozbiór znajduje się nadal w Rosji, gdzie sekta powstała, ale chasydzi żądają jego wydania do USA grożąc zajmowaniem majątku Rosji za granicą. Amerykański sąd wydał wyrok nakładający na Rosję karę 50.000 $ (plus odsetki) za każdy dzień zwłoki w oddaniu zbioru. Rosja przyjęła ten wyrok z oburzeniem. Także prezydent Obama nie zgadza się z tym wyrokiem, uważa go za niestosowny i nieskuteczny. Panuje przekonanie, że Żydzi znowu przeholowali, a konflikt może dodatkowo pogłębić niechęć pomiędzy światowym żydostwem i otoczeniem Putina, oraz wywołać falę nastrojów antysemickich w Rosji i nie tylko.

 

* Palestyńskie media donoszą, że wojskowe skrzydło islamiskiego ruchu Hamas przeprowadziło próby „udoskonalonych wersji rakiet dalekiego zasięgu”. Wystrzelono je w kierunku Morza Śródziemnego. Przedstawiciele Hamasu potwierdzili przeprowadzenie prób oraz poinformowali, że są zadowoleni z ich wyników. Rakiety wyprodukowano w Strefie Gazy z wykorzystaniem irańskich technologii, a ich zasięg wynosi kilkadziesiąt kilometrów. Komentując doniesienia, izraelska prasa wskazuje na to, że od zakończenia karnej operacji Słup Obłoków nie minęło nawet dwóch miesięcy, a Hamas już przygotowuje się do kolejnej wojny.

 

* W 2012 roku Izrael pobił rekord co do intensywności budowania osiedli na okupowanych terytoriach, ogłaszając przetargi na budowę ponad 3 tys. „jednostek mieszkaniowych” na Zachodnim Brzegu Jordanu oraz we Wschodniej Jerozolimie – poinformowała organizacja ochrony praw człowieka Shalom Achshav (Pokój teraz). Obrońcy praw człowieka zarzucili premierowi Benjaminowi Netanjahu sabotowanie pokojowego uregulowania konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Wyniki sondaży opinii publicznej wskazują, że Netanjahu zachowa jednak swoje stanowisko po wyborach, zaplanowanych na 22 stycznia. Budowa żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu oraz we Wschodniej Jerozolimie jest główną przeszkodą dla wznowienia rozmów z Palestyńczykami.

 

* Krajowe i zagraniczne długi Egiptu osiągnęły rekordowy poziom 240 miliardów dolarów. Według danych egipskiego Banku Centralnego, długi zagraniczne Egiptu wynoszą 34,7 mld $, resztę stanowią zobowiązania finansowe rządu i długi różnych instytucji gospodarczych. Na tym tle 15 stycznia odnotowano najniższy w ciągu ostatnich dziesięciu lat kurs waluty egipskiej w stosunku do dolara.

 

* Prezydent Serbii Tomislav Nikolić uzgodnił z rządem swego kraju tekst rezolucji w sprawie Kosowa i Metohii, a także podstawowe zasady prowadzenia negocjacji z władzami w Prisztinie. „Serbia nie może zajmować dłużej takiej postawy, w której nieustannie zmuszona jest spełniać wymagania strony albańskiej i społeczności międzynarodowej, nie otrzymując przy tym niczego w zamian. Jasno sformułujemy co chcemy uzyskać i na tej podstawie osiągniemy kompromis” – powiedział prezydent.

 

* Rzecznik parlamentu Słowenii Gregor Virant wezwał premiera kraju Janeza Jansę do podania się do dymisji z powodu skandalu korupcyjnego. Virant wezwał także kierowaną przez premiera Słoweńską Partię Demokratyczną do zaproponowania nowego kandydata na stanowisko szefa rządu. Sytuacja polityczna w Słowenii zaostrzyła się w związku z opublikowaniem w ubiegłym tygodniu raportu komisji państwowej. Zawiera on oskarżenia o korupcję pod adresem Jansy, który nie zadeklarował ponad 200 tys. euro.

 

* Dzięki patrolom w ramach międzynarodowej misji ochrony szlaków żeglugowych u wybrzeży Somalii, ataki piratów na statki handlowe praktycznie się skończyły, a światowa gospodarka zaoszczędziła 1 bilion dolarów – mówi opublikowany w zeszłą środę raport londyńskiego Międzynarodowego Biura Morskiego. Obecność floty gwarantuje niską aktywność piratów. Jednak jeśli patrole zostaną wstrzymane, niebezpieczeństwo ataków powróci a piraci są uzbrojeni w karabiny maszynowe i granatniki – powiedział dyrektor MBM, Pottengal Mukundan. Według danych londyńskiej Izby Żeglugi, około 30% statków korzysta z uzbrojonej ochrony na pokładzie i żaden z takich statków nie został uprowadzony ani zaatakowany.

 

* Na Kubie wybuchła epidemia cholery. W Hawanie zarejestrowano ponad 50 przypadków zachorowań. Informacje te podało Ministerstwo  Zdrowia 15 stycznia, nie informując jednak o ofiarach. Tym razem ogniskiem choroby było miasto Manzanillo i prowincja Granma. Łącznie chorobę zdiagnozowano u ponad 400 osób, trzy osoby zmarły. Pod koniec sierpnia 2012 roku władze Kuby poinformowały, że udało im się stłumić pierwszą od dziesięciu lat epidemię cholery.

 

* Wiceprezydent Wenezueli Nicolas Maduro odczytał komunikat prezydenta Huga Chaveza, w którym podziękował on siłom zbrojnym kraju za wierność i miłość. Sam Hugo Chavez przechodzi obecnie w Hawanie rehabilitację pooperacyjną. Przemówienie wiceprezydenta poprzedziło wezwanie lidera wenezuelskiej opozycji Henrique Caprilesa  do przedstawienia dowodów na to, że Chavez, który nie pojawia się publicznie już od pięciu tygodni, jeszcze żyje lub nie jest w stanie śpiączki klinicznej.

 

* Cena złota nieznacznie obniżyła się na giełdzie w ciągu zeszłego tygodnia po opublikowaniu danych dotyczących szybkiego rozwoju gospodarczego Chin – jednego z największych odbiorców tego kruszcu. Lutowe kontrakty terminowe na złoto na nowojorskiej giełdzie Comex staniały o 0,7 dolara, tj. 0,04% osiągając 1690,10 dolarów za uncję. Złoto jest postrzegane przez inwestorów jako bardziej wiarygodna alternatywa dla niestabilnych walut i akcji firm. Ceny na złoto rosną już 12 rok z rzędu. W 2012 roku wzrost był jednak najmniejszy w ciągu ostatnich czterech lat i wyniósł 7%. W grudniu złoto staniało o 2,1%.

 

* Rosja wybuduje pierwszą w Bangladeszu elektrownię atomową. Porozumienie w sprawie jej budowy 200 km od Dhakki, stolicy Bangladeszu, podpisano w listopadzie 2011 roku. Podczas wizyty premiera Bangladeszu, pani Hasiny Wajjed w ubiegłym tygodniu na Kremlu podpisano porozumienie o udzieleniu przez Rosję 500 mln $ kredytu na ten cel. Kolejny 1 miliard $ kredytów otrzymał Bangladesz na zakup rosyjskiej broni i sprzętu wojskowego. Była to pierwsza od 40 lat oficjalna wizyta szefa rządu Bangladeszu w Rosji. 

 

* Firma Nord Stream AG, która jest operatorem dwóch pierwszych linii Gazociągu Północnego, nie zbuduje trzeciej i czwartej linii. Poinformował o tym szef rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom, Aleksiej Miller. Akcjonariusze Nord Stream zdecydowali, że budową trzeciej i czwartej linii zajmie się inna firma, mimo że opracowanie wstępnego studium wykonalności sfinansowane zostało przez Nord Stream.

 

* Chińskie władze zatwierdziły projekt budowy nowego lotniska w Pekinie. Lotnisko, którego koszt budowy wyniosą 70 miliardów juanów (11,2 miliarda dolarów), przyjmie nowych pasażerów w 2018 roku, a w pełni funkcjonować zacznie w 2025 roku. Będzie ono mogło przyjmować do 70 milionów pasażerów rocznie. Budowa nowego lotniska wiąże się z tym, że stare działa na granicy możliwości, a przypływ pasażerów do Pekinu ciągle rośnie. Obecnie pekińskie lotnisko jest drugim co do przepływu pasażerów lotniskiem na świecie, w 2011 roku przyjęło ono ponad 81 milionów pasażerów. Dla porównania w 2004 roku przepływ pasażerów wynosił mniej niż 35 milionów osób.

 

* Nowy premier Japonii Shinzo Abe skierował do Korei Południowej specjalnego wysłannika w celu uregulowania terytorialnego sporu z sąsiednim krajem. Na stanowisko to powołano byłego ministra finansów Fukushirę Nukagę. Napięcie w dwustronnych stosunkach państw nasiliło się, kiedy prezydent Korei Południowej Lee Myung-Bak niespodziewanie złożył wizytę na spornych wyspach w zachodniej części Morza Japońskiego, które Seul nazywa Dokdo, a Tokio – Takeshima.

 

* Pakistan planuje wypuścić z więzienia wszystkich członków ugrupowania Taliban, w tym byłego zastępcę lidera talibów mułły Mohammeda Omara mułłę Abdula Ghani Baradara, a to w celu doprowadzenia do narodowego pojednania w Afganistanie – poinformował w piątek 18.01.2013 oficjalny przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych Pakistanu Dżalil Abbas Dżilani, który przebywa obecnie z wizytą w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abu Dhabi. Pakistan zaczął uwalniać talibów z więzienia w listopadzie ubiegłego roku na wniosek władz afgańskich, które mają nadzieję, że wypuszczeni na wolność członkowie tego radykalnego ugrupowania będą sprzyjać rozpoczęciu negocjacji pokojowych. Sprzeciwia się temu legalna opozycja w Afganistanie.

 

* Julia Tymoszenko b. premier Ukrainy, która odbywa karę więzienia za przestępstwa finansowe, robi wszystko aby zwrócić na siebie uwagę zachodnich mediów i spowodować ich polityczny nacisk na władze Ukrainy. Oświadczyła, że odtąd nie będzie rozmawiać z prokuratorami ani oficerami śledczymi i odmówiła sypiania w swej celi. Nie zamierza również dobrowolnie stawić się „w inkwizycyjnym sądzie”. Jej list otwarty przeczytał na spotkaniu z dziennikarzami w Kijowie jej obrońca, poseł Siergiej Własenko. Tymczasem wobec jej partii „Batkiwszczyna” toczy się dochodzenie, z oskarżenia o korzystanie z pieniędzy przekazywanych z zagranicy, czego na Ukrainie zabrania prawo. Renad Kuzmin, zastępca prokuratora generalnego Ukrainy poinformował, że chodzi o kwotę rzędu 100 mln $ przelewanych w latach 2007-10 przez spółkę offshore na konta posła Grigorija Niemyri. Jeśli oskarżenia się potwierdzą, największej partii opozycyjnej na Ukrainie grozi delegalizacja. Zdaniem ekspertów większość ukraińskich partii politycznych jest finansowana zza granicy, nawet jeśli ich sponsorami są milionerzy z Ukrainy, bo taki przelew jest po prostu wygodniejszy. 

 

* Większość Amerykanów, czyli 77%, uważa się za chrześcijan, 18% za ateistów, pozostali zaliczają się do przedstawicieli innych religii. Wskazują na to  wyniki sondażu Instytutu Gallupa opublikowane 2 stycznia. Ponad połowa ankietowanych chrześcijan jest protestantami. Jeszcze co najmniej 23% to katolicy, a 2% należy do Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, czyli mormonów. Oprócz tego okazało się, że mormoni przewyższają pod względem pobożności innych wierzących. Po mormonach za najbardziej religijnych uważają się protestanci, muzułmanie i katolicy.

 

* Policja na południu Indii poinformowała o aresztowaniu siedmiu osób podejrzanych o handel nerkami do nielegalnych przeszczepów. Przypuszcza się, że zatrzymani, wśród których są przedstawiciele władz, umawiali się na przeprowadzanie operacji usunięcia nerek u ubogich Hindusów, aby następnie sprzedać organy. Śledczy poinformowali, że dawcom płacono jedynie niewielką część pieniędzy, jakie płacili ludzie otrzymujący nerki. Handel organami jest w Indiach zabroniony, jednak przepisy nie są przestrzegane.

 

* Europa wycofuje papierowe prawa jazdy. Kraje należące do Unii Europejskiej od 19 stycznia zaczną wprowadzać ujednolicone wzory europejskich prawa jazdy, w postaci plastikowych kart z wbudowanym chipem, zawierającym informacje o kierowcy – poinformował w piątek zastępca przewodniczącego Komisja Europejskiej ds. transportu Siim Kallas. Nowe dokumenty trzeba będzie wymieniać co 10 lat, bez ponownego zdawania egzaminu. Wymiana prawa jazdy potrwa do 2033 roku, do tego czasu w krajach Unii Europejskiej powinny zniknąć papierowe prawa jazdy. Przez cały ten czas będą również obowiązywać wzory dokumentów obecnie stosowane w krajach Unii Europejskiej.

 

* Królowa Elżbieta II obchodzi diamentowy jubileusz swego panowania. Brytyjskie władze opublikowały listę prezentów, podarowanych jej z tej okazji. Królowa wzbogaciła się o zrobioną na drutach pokrywkę na filiżankę, 78 własnych portretów, 3 trony, beczkę konfitur i łóżko dla psa w kształcie korony. Oprócz tego na cześć królowej zmieniono nazwę części Antarktydy, dostała ona również w prezencie azjatyckie słoniątko, model karety, zrobiony ze strusiego jajka, 81 wyhaftowanych przedmiotów, Tower Bridge z klocków, koszulkę brazylijskiej reprezentacji, 9 puzzli i ciasto.

 

* W telewizji meksykańskiej jeszcze w styczniu br pojawi się pierwszy w historii serial w języku Majów. Nosi on tytuł „Baktun 13” i opowiada o losie przedstawiciela Majów, który emigruje do Nowego Jorku, uczy się mówić po angielsku, a następnie wraca do ojczyzny, aby opiekować się umierającym ojcem, nie przybywa jednak na czas i krewni oskarżają go o zdradę. Serial będzie wyświetlany z hiszpańskimi napisami, jednak większość dialogów będzie w języku Majów, którym posługuje się obecnie ponad sześć milionów ludzi na świecie.

 

* Wietnamski urzędnik potwierdził, że władze wynajęły setki użytkowników internetu, żeby pisali komentarze i artykuły popierające rządzącą partie komunistyczną. Szef wydziału propagandy Hanoi powiedział, że wynajęci blogerzy uczestniczą również w internetowych forach dyskusyjnych i zacięcie krytykują wszystkich, którzy występują przeciwko rządowi. Zgodnie ze słowami stołecznego urzędnika, prorządowi blogerzy pomogli powstrzymać rozprzestrzenianie się negatywnych plotek i apeli do przeprowadzenia w Hanoi masowych protestów antyrządowych.

 

* Władze Korei Północnej ponownie wprowadziły zakaz jeżdżenia przez kobiety na rowerach. Kobietom oficjalnie pozwolono jeździć na rowerach w ubiegłym roku, lecz 10 stycznia zakaz wprowadzono ponownie. Jeśli wcześniej kobiety łamiące zakaz karano jedynie grzywną, to teraz grozi im konfiskata roweru. Północnokoreańskie media często przypominają, że wizerunek kobiety na rowerze nie zgadza się z socjalistyczną moralnością. Jednocześnie rowery mają wyjątkowo ważne znaczenie dla Koreańczyków z Północy, ponieważ nie mają oni ani samochodów, ani motocykli, ani innych środków transportu. Rower był dla kobiet jedyną możliwością przewożenia dzieci lub dostarczania produktów z targowisk.

 

Deser muzyczny:

Gra irański zespół Niyaz, a jego solistka Azam Ali  śpiewa po turecku suficką pieśń Dertli z albumu Sumud

0

Bogus

Dzielic sie wiedza, zarazac ciekawoscia.

452 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758