Bez kategorii
Like

Dwunasty już rok swojej działalności.

08/10/2012
458 Wyświetlenia
0 Komentarze
11 minut czytania
no-cover

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu rozpoczęła kolejny dwunasty już rok swojej działalności. W auli uczelni odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego.

0


 Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu rozpoczęła kolejny dwunasty już rok swojej działalności. W auli uczelni odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego. Centralnym punktem była Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył ks. bp Stanisław Stefanek, biskup senior diecezji łomżyńskiej.

Po uroczystej Mszy św. nastąpiła immatrykulacja nowo przyjętych studentów. Wręczone zostały także medale „Pro Ecclesia et Patria” dla mecenasów WSKSiM.Wśród odznaczonych znaleźli się m.in. poseł Jan Dziedziczak, Michał Dworczyk, Elżbieta Kasprzycka, radny miasta stołecznego Warszawy, poseł Witold Tomczak, Leszek Małecki, Elżbieta Lizut, Anna Woś z Belgii, poseł Anna Fotyga, redakcja „Naszego Dziennika”.

Szczególnie ważną chwilą dla studentów było wręczenie nagrody dla najlepszego absolwenta WSKSiM roku akademickiego 2011/2012. Otrzymała ją mgr Magdalena Buczek, absolwentka studiów stacjonarnych II stopnia na kierunku politologii.

Wszystkim studentom wręczone zostały obrączki-różańce, na których wygrawerowano słowa „Fides, Ratio et Patria” (Wiara, Rozum i Ojczyzna). Słowa te mają przypominać studentom najwyższe wartości, stanowiące fundament Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Kształt obrączki ma przypominać o modlitwie różańcowej.

W homilii ks. bp Stanisław Stefanek – nawiązując do pracy dziennikarzy i politologów – zwracał uwagę m.in. na znaczenie dostępu do prawdy. Mówił, że jest to najbardziej honorowa usługa uczelni. Jednocześnie przestrzegał przed rozpowszechnionym zjawiskiem – kreowaniem przez uczonych prawdy na zamówienie. Jest to największa zdrada jakiej dopuścić może się uczony, kiedy kupi się u niego kłamstwo ubrane w autorytet. W tym kontekście ks. bp Stanisław Stefanek zwrócił uwagę na znaczenie formacji duchowej uczonych.

– Uczelnia, która rozwija człowieka we wszystkich wymiarach, wielostronność nauczania, kiedy ważny jest cały człowiek. W tym wypadku kaplica, chcesz czy nie, potkniesz się o próg Pana Jezusa. Bardzo ważny moment. Moment, w którym człowiek, w jak niezwykle skrótowym impulsie odbiera sygnał od Pana Boga. Tak rozwinięty człowiek, czyli rozwinięty integralnie doskonale może przysłużyć się tworzeniu środowiska, które buduje. To jest społeczeństwo zharmonizowanych inicjatyw – powiedział ks. bp Stanisław Stefanek, biskup senior diecezji łomżyńskiej.

Ks. biskup mówiąc o WSKSiM stwierdził, że ogarnia ona wszystko – jest to społeczeństwo zgranych i udanych wysiłków.

– Zaczynamy od mediów, ale to jest program kompletnie zamknięty. Po pierwsze jest tu ekonomia, po drugie polityka, po trzecie cała struktura pedagogiki. Jest uczelnia, Kościół i wielka tradycja. Kościół, który się buduje – to będzie nowa uczelnia, która tu powstanie i jeszcze jeden nurt. Ogarnia się wszystko, społeczeństwo zgranych i udanych wysiłków –dodał ks. bp Stanisław Stefanek.

Podczas II części uroczystości głos zabrał m.in o. dr Janusz Sok, prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów.

– Wierzę w to mocno, że ta uczelnia jest takim miejscem, w którym kształtuje się szacunek do godności każdego człowieka. Nawet tego, który z nami dyskutuje i nie zgadza się a może szczególnie godność człowieka i szacunek dla niego. I wreszcie prawda. Wierzę w to mocno, że ta uczelnia kształtuje studentów, którzy służą prawdzie a nie ją tworzą, którzy szukają prawdy a nie są jej właścicielami – akcentuje o. dr Janusz Sok, prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów.

O. dr Janusz Sok odczytał także słowo przełożonego generalnego Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela o. Michaela Brehla skierowane na ręce nowego rektora uczelni o. dr. Zdzisława Klafki CSsR.

– Formacja młodych ludzi do podjęcia odpowiedzialności za życie naszego Narodu, poprzez pracę w dziedzinach tak ważnych, jak komunikacja społeczna, praca administracyjna i przetwarzanie informacji. Formacja dokonywana zawsze na bazie i w kontekście wartości ewangelicznych nie jest przecież niczym innych, jak właśnie otwieraniem dla głoszenia Ewangelii, nowych horyzontów i metod. Obecna inauguracja nowego roku akademickiego, jest już 12. z kolei w historii tej misji. Historii, która już napisała pewną tradycję i swoją ciągłością pozwala liczyć nie tylko na trwanie, ale i na dalszy rozwój –powiedział o. dr Janusz Sok.

Zebranych gości powitał o. dr Tadeusz Rydzyk Założyciel i pierwszy rektor WSKSiM w Toruniu .

– Służyć Kościołowi i prawdzie. Życzę młodych ludziom, żeby się nie łamali. Nic do tyłu tylko do przodu. Alleluja i do przodu, razem uczynimy wiele, jednoczmy się. Dziękujemy, że Państwo tu jesteście. To jest wyraz solidarności. A solidarność to jeden z drugim, to cnota. Jan Paweł II wpisał solidarność w kanon cnót chrześcijańskich. Być jeden z drugim, nigdy jeden przeciw drugiemu – powiedział o. dr Tadeusz Rydzyk.

O. dr Tadeusz Rydzyk podziękował o. dr. Krzysztofowi Bielińskiemu CSsR za 5 lat posługi na stanowisku rektora uczelni . Zwracał także uwagę na ogromne znaczenie mecenatu uczelni. Następnie głos zabrał obecny rektor uczelni o. dr Zdzisław Klafka, który akcentował, że uczelnia stała się dobra nowiną dla Polski.

– WSKSiM bez wątpienia dla wielu osób w naszej Ojczyźnie jest powodem do autentycznej radości. Myślę, że do tej radości dołączył się w roku XX- lecia istnienia Radia Maryja, Ojciec Święty Benedykt XVI, który za pośrednictwem Sekretarza Stanu, skierował do nas specjalne przesłanie. Ojciec Święty wyraża w nim radość, że gdziekolwiek się znajduje, Polacy mogą słuchać Jego przekazu. Pisze dalej, że cieszy się z faktu ponad 10 letniego istnienia uczelni  – dodał o. dr Zdzisław Klafka, obecny rektor uczelni.

Miniony rok akademicki podsumował były rektor uczelni o. dr Krzysztof Bieliński. Jak mówił WSKSiM stale się rozwija – od kilku lat jest najlepszą uczelnią niepubliczną magisterską w regionie i czołową w Polsce.

– Obok jakości kształcenia uczelnia kładzie akcent na wychowanie, na integralne formowanie człowieka. Zostało  to zauważone kolejny raz w minionym roku sprawozdawczym przez niezależne rankingi. Myślę tutaj o rankingu uczelni magisterskich, niepublicznych w Polsce. Takich uczelni w Polsce jest ponad 360. Możemy pochwalić się, że kolejny raz ze względu na całość rzeczywistości, nie tylko w wymiarze kształcenia intelektualnego, WSKSiM, jest to chwała wszystkim pracownikom i współpracownikom, nadal najlepszą uczelnią w regionie. Jesteśmy nadal czołową niepubliczną uczelnią magisterską w Polsce – akcentuje o. dr Krzysztof Bieliński.

Podczas uroczystości został wygłoszony wykładu inauguracyjny pt. „Rola uniwersytetów katolickich w formacji przyszłych dziennikarzy i polityków”. Wygłosił go przybyły z Watykanu Mons. dr Giuseppe Scotti, sekretarz Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. W wykładzie zwrócił uwagę na to, w co ma się wyposażyć dziennikarz, aby wszystkim, którzy uczestniczą w debacie politycznej, dać te elementy, które pozwolą mu żyć i pracować dla prawdziwego dobra człowieka. Wskazał on na Boga, który jest jedynym dobrem dla tego świata.

– „(…) Bóg ma prawo mieszkać w każdej epoce”, nawet „pośród niezliczonych rozdroży w gąszczu autostrad, które biegną w cyberprzestrzeni”. A kiedy analizuje się zjawisko komunikacji, potrzeba będzie aby ci, którzy angażują się w politykę, pamiętali, że „w miarę, jak dezaktualizuje się koncepcja państwa wyznaniowego, jasno widzimy w każdym przypadku, że jego prawa muszą znaleźć swe uzasadnienie i moc w prawie naturalnym, będącym podstawą ładu należnego godności osoby ludzkiej”[1] .

RIRM

0

WSKSiM

www.wsksim.edu.pl

9 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758