Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu rozpoczęła kolejny dwunasty już rok swojej działalności. W auli uczelni odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego.
Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu rozpoczęła kolejny dwunasty już rok swojej działalności. W auli uczelni odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego. Centralnym punktem była Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył ks. bp Stanisław Stefanek, biskup senior diecezji łomżyńskiej.
– Uczelnia, która rozwija człowieka we wszystkich wymiarach, wielostronność nauczania, kiedy ważny jest cały człowiek. W tym wypadku kaplica, chcesz czy nie, potkniesz się o próg Pana Jezusa. Bardzo ważny moment. Moment, w którym człowiek, w jak niezwykle skrótowym impulsie odbiera sygnał od Pana Boga. Tak rozwinięty człowiek, czyli rozwinięty integralnie doskonale może przysłużyć się tworzeniu środowiska, które buduje. To jest społeczeństwo zharmonizowanych inicjatyw – powiedział ks. bp Stanisław Stefanek, biskup senior diecezji łomżyńskiej.
– Zaczynamy od mediów, ale to jest program kompletnie zamknięty. Po pierwsze jest tu ekonomia, po drugie polityka, po trzecie cała struktura pedagogiki. Jest uczelnia, Kościół i wielka tradycja. Kościół, który się buduje – to będzie nowa uczelnia, która tu powstanie i jeszcze jeden nurt. Ogarnia się wszystko, społeczeństwo zgranych i udanych wysiłków –dodał ks. bp Stanisław Stefanek.
– Wierzę w to mocno, że ta uczelnia jest takim miejscem, w którym kształtuje się szacunek do godności każdego człowieka. Nawet tego, który z nami dyskutuje i nie zgadza się a może szczególnie godność człowieka i szacunek dla niego. I wreszcie prawda. Wierzę w to mocno, że ta uczelnia kształtuje studentów, którzy służą prawdzie a nie ją tworzą, którzy szukają prawdy a nie są jej właścicielami – akcentuje o. dr Janusz Sok, prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów.
– Formacja młodych ludzi do podjęcia odpowiedzialności za życie naszego Narodu, poprzez pracę w dziedzinach tak ważnych, jak komunikacja społeczna, praca administracyjna i przetwarzanie informacji. Formacja dokonywana zawsze na bazie i w kontekście wartości ewangelicznych nie jest przecież niczym innych, jak właśnie otwieraniem dla głoszenia Ewangelii, nowych horyzontów i metod. Obecna inauguracja nowego roku akademickiego, jest już 12. z kolei w historii tej misji. Historii, która już napisała pewną tradycję i swoją ciągłością pozwala liczyć nie tylko na trwanie, ale i na dalszy rozwój –powiedział o. dr Janusz Sok.
– Służyć Kościołowi i prawdzie. Życzę młodych ludziom, żeby się nie łamali. Nic do tyłu tylko do przodu. Alleluja i do przodu, razem uczynimy wiele, jednoczmy się. Dziękujemy, że Państwo tu jesteście. To jest wyraz solidarności. A solidarność to jeden z drugim, to cnota. Jan Paweł II wpisał solidarność w kanon cnót chrześcijańskich. Być jeden z drugim, nigdy jeden przeciw drugiemu – powiedział o. dr Tadeusz Rydzyk.
– WSKSiM bez wątpienia dla wielu osób w naszej Ojczyźnie jest powodem do autentycznej radości. Myślę, że do tej radości dołączył się w roku XX- lecia istnienia Radia Maryja, Ojciec Święty Benedykt XVI, który za pośrednictwem Sekretarza Stanu, skierował do nas specjalne przesłanie. Ojciec Święty wyraża w nim radość, że gdziekolwiek się znajduje, Polacy mogą słuchać Jego przekazu. Pisze dalej, że cieszy się z faktu ponad 10 letniego istnienia uczelni – dodał o. dr Zdzisław Klafka, obecny rektor uczelni.
– Obok jakości kształcenia uczelnia kładzie akcent na wychowanie, na integralne formowanie człowieka. Zostało to zauważone kolejny raz w minionym roku sprawozdawczym przez niezależne rankingi. Myślę tutaj o rankingu uczelni magisterskich, niepublicznych w Polsce. Takich uczelni w Polsce jest ponad 360. Możemy pochwalić się, że kolejny raz ze względu na całość rzeczywistości, nie tylko w wymiarze kształcenia intelektualnego, WSKSiM, jest to chwała wszystkim pracownikom i współpracownikom, nadal najlepszą uczelnią w regionie. Jesteśmy nadal czołową niepubliczną uczelnią magisterską w Polsce – akcentuje o. dr Krzysztof Bieliński.
– „(…) Bóg ma prawo mieszkać w każdej epoce”, nawet „pośród niezliczonych rozdroży w gąszczu autostrad, które biegną w cyberprzestrzeni”. A kiedy analizuje się zjawisko komunikacji, potrzeba będzie aby ci, którzy angażują się w politykę, pamiętali, że „w miarę, jak dezaktualizuje się koncepcja państwa wyznaniowego, jasno widzimy w każdym przypadku, że jego prawa muszą znaleźć swe uzasadnienie i moc w prawie naturalnym, będącym podstawą ładu należnego godności osoby ludzkiej”[1] .