Artykuły redakcyjne
Like

Drugi pakiet Kiszczaka

23/02/2016
949 Wyświetlenia
1 Komentarze
3 minut czytania
Drugi pakiet Kiszczaka

Instytut Pamięci Narodowej wydał wczoraj komunikat o zawartości kolejnego (drugiego) pakietu dokumentów, które zostały zarekwirowane 16 lutego 2016 roku w willi Marii Teresy Kiszczak na warszawskim Mokotowie. Dowody rzeczowe z prywatnego archiwum Czesława Kiszczaka zostały tak oto opisane przez prokuratora Instytutu Pamięci Narodowej:

0


 

– Kserokopie dokumentów dotyczących działań Policji w dniach 15-16 czerwca 1990 r. w Mławie związanych z likwidacją blokady drogi E-77 przez protestujących rolników.
– Dokumenty dotyczące działań Policji w dniu 29 czerwca 1990 r. związanych z odblokowaniem siedziby Ministerstwa Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
– Materiały statystyczne MSW dotyczące przestępczości w latach 1976-1985.
– Kserokopia listu Mieczysława Rakowskiego z 7 stycznia 1958 r.
– Kserokopia życiorysu Mirosława Milewskiego datowana na 22 czerwca 1953 r.
– Częściowo wypełniony Zeszyt Pracy WSW należący do Czesława Kiszczaka.
– Kolorowe kserokopie zdjęć, na których występują m.in.: Czesław Kiszczak, Wojciech Jaruzelski, Adam Michnik, ks. Henryk Jankowski, Lech Wałęsa i Bronisław Geremek.
– Fragmenty wspomnień Czesława Kiszczaka.
– Różne rękopiśmienne notatki Czesława Kiszczaka.
– Maszynopis książki dotyczącej Czesława Kiszczaka.
– Kopie dokumentów dotyczącej procesu Wacława Komara z 1953 r.
– Kopie dokumentów z wojskowych akt personalnych Czesława Kiszczaka.
– Projekty wystąpień Czesława Kiszczaka przed Trybunałem Stanu.
– Notatka dotycząca struktury departamentu IV MSW z 25 października 1984 r.
– Projekty wystąpień Czesława Kiszczaka przed sejmową Komisją Odpowiedzialności Konstytucyjnej w sprawie wprowadzenia stanu wojennego.
– Maszynopisy wspomnień gen. Józefa Kuropieski.
– Materiały do przygotowywanej przez Czesława Broniarka biografii Czesława Kiszczaka.
– Uwagi do zmian ustaw o kombatantach oraz o Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich.
– Notatka zawierająca ocenę sytuacji politycznej w końcu 1980 r.
– Ocena komendanta wojewódzkiego MO w Legnicy.

Tylko pobieżna lektura ww. haseł każe domniemywać, że gromadzone przez ubeka wszystkich ubeków i komunistycznego zbrodniarza materiały mogą mieć fundamentalne znaczenie dla opisu historii PRL-u i III RP. Ot. choćby Kserokopia życiorysu Mirosława Milewskiego datowana na 22 czerwca 1953 r. Kto nie pamięta, temu wypada przypomnieć, że ta kanalia była zamieszana w bestialski mord na księdzu Jerzym Popiełuszce i nie ukrywał tego faktu w śledztwie Grzegorz Piotrowski. Pod niewinnie brzmiącą adnotacją Ocena komendanta wojewódzkiego MO w Legnicy, także może ukrywać się prawdziwy dynamit, dotyczący terenów, na których stacjonowało żołdactwo Armii Czerwonej. Niestety, prawdopodobnie drugi pakiet Kiszczaka nie zostanie bezzwłocznie ujawniony w podobnym do teczek „Bolka” trybie. Na fragmenty wspomnień i notatki znalezione w willi przy Oszczepników będziemy musieli dłużej poczekać. Oby nadzieja na dostęp do tej wiedzy nie okazała się kolejną ułudą w toczącej się w Polsce wojnie o przywrócenie społeczeństwu jego historycznej prawdy.

0

Maciej Rysiewicz http://www.gorliceiokolice.eu

Dziennikarz i wydawca. Twórca portali "Bobowa Od-Nowa" i "Gorlice i Okolice" w powiecie gorlickim (www.gorliceiokolice.eu). Zastępca redaktora naczelnego portalu "3obieg". Redaktor naczelny portalu "Zdrowie za Zdrowie". W latach 2004-2013 wydawca i redaktor naczelny czasopism "Kalendarz Pszczelarza" i "Przegląd Pszczelarski". Autor książek "Ule i pasieki w Polsce" i "Krynica Zdrój - miasto, ludzie, okolice". Właściciel Wydawnictwa WILCZYSKA (www.wilczyska.eu). Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

628 publikacje
270 komentarze
 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758