KULTURA
Like

Długa historia gramofonu

07/03/2015
2048 Wyświetlenia
1 Komentarze
3 minut czytania
Długa historia gramofonu

Kilkadziesiąt lat temu gramofon był jedynym urządzeniem, na którym można było odtworzyć zapisany dźwięk. Jego historia rozpoczyna się już w 1877 roku i mimo ogromnego skoku technologicznego trwa do dziś. Co sprawia, że gramofony w dalszym ciągu cieszą się tak dużą popularnością? Fonograf Edisona Prawdopodobnie nie było by gramofonu, gdyby nie Thomas Edison. W 1877 roku zbudował on pierwsze urządzenie do nagrywania i odgrywania dźwięku. Był to fonograf, który w szybkim czasie ewoluował. Dziesięć lat później został zmodyfikowany przez Emila Berlinera – obecne w modelu Edisona walce zostały zastąpione przez płyty woskowe, a te z kolei zostały wyparte przez płyty szelakowe. Przełomową datą w historii gramofonu jest rok 1925, bowiem właśnie wtedy pojawiły się pierwsze gramofony elektryczne. Skonstruowano także pierwsze […]

0


Kilkadziesiąt lat temu gramofon był jedynym urządzeniem, na którym można było odtworzyć zapisany dźwięk. Jego historia rozpoczyna się już w 1877 roku i mimo ogromnego skoku technologicznego trwa do dziś. Co sprawia, że gramofony w dalszym ciągu cieszą się tak dużą popularnością?

Fonograf Edisona

Prawdopodobnie nie było by gramofonu, gdyby nie Thomas Edison. W 1877 roku zbudował on pierwsze urządzenie do nagrywania i odgrywania dźwięku. Był to fonograf, który w szybkim czasie ewoluował. Dziesięć lat później został zmodyfikowany przez Emila Berlinera – obecne w modelu Edisona walce zostały zastąpione przez płyty woskowe, a te z kolei zostały wyparte przez płyty szelakowe. Przełomową datą w historii gramofonu jest rok 1925, bowiem właśnie wtedy pojawiły się pierwsze gramofony elektryczne. Skonstruowano także pierwsze długogrające płyty drobnorowkowe oraz stereofoniczne (1958 rok). Lata 60. XX wieku to czas dużych zmian – na rynek został wypuszczony pierwszy gramofon marki Technics, który otrzymał symbol 100P. Pojawiły się także pierwsze polskie urządzenia „Bambino”.

Budowa gramofonu

W gramofonie bardzo ważną częścią jest zespół napędowy, którego zadaniem jest nadanie płycie równomiernego ruchu obrotowego. Obecnie spotkać możemy urządzenia z dwoma rodzajami napędów: pośrednim za pomocą paska lub przekładni oraz bezpośredni. W przypadku napędu bezpośredniego talerz w ruch wprawia wirujące pole magnetyczne. Istotną częścią składową gramofonu jest jego ramię. Obecnie stosuje się różne konstrukcje ramion, które różnią się kształtem i rodzajem materiału, z którego zostały wykonane. Wśród nowoczesnych modeli wyróżniamy ramiona w kształcie liter S lub J. Charakterystyczne są ramiona tangencjalne, czyli linowe. W takim przypadku wkładka z igłą porusza się idealnie po promieniu płyty. To właśnie igła jest częścią urządzenia, która ma bezpośredni kontakt z płytą. W pierwszych wersjach gramofonów igła wykonywana była ze stali, jednak obecnie szlifuje się je z szafiru, a nawet diamentu.

 Dlaczego gramofon?

W dzisiejszych czasach dostęp do muzyki jest niezwykle prosty. Na urządzeniach, które bez problemu mieszczą się w naszych kieszeniach możemy trzymać całe dyskografie. Muzyka dostępna jest w sieci, bez problemu kupimy także płyty CD. Korzystanie z gramofonu jest zatem zaskakujące. Musimy kupić specjalne płyty, których nie dostaniemy w kiosku na rogu, są one niezwykle delikatne, a do tego wymagają obracania co kilkanaście minut. Okazuje się jednak, że melomani w dźwięku analogowym dostrzegają o wiele głębsze dźwięki, które dla ucha są zdecydowanie przyjemniejsze. Pozostałe informacje w tym temacie można znaleźć tutaj.

0

martbed

2 publikacje
0 komentarze
 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758