Co to jest socjotechnika? Sama definicja socjotechniki podawana w przez Wikipedię brzmi jak fragment dzieła jakiejś bestii. Dlaczego więc nakłaniam ludzi by uczyli się socjotechnik?
Jeżeli ktoś włamie się do twojego domu to chciałbyś wiedzieć, w jaki sposób to zrobił prawda ?W przypadku socjotechnik włamanie miało miejsce w naszym umyśle. Dlaczego więc warto ? Najprostsza odpowiedź brzmi : by zyskać wolność. Jaką wolność ?
Emocjonalną!
Wyobraź sobie że, ktoś przy twoich narodzinach, gdy zostałeś odseparowany od matki, zamontował operacyjnie urządzenie w twojej głowie. To urządzenie to mikro komputer, który przez resztę twojego życia służyć będzie do kontrolowania twoich ruchów i podejmowania za ciebie decyzji. Komputer sterujący twoim ciałem i umysłem został zaprojektowany przez cały sztab ludzi, pracujący nad nim od setek lat. Kolejne pokolenia specjalistów wymyślały sposoby na to, jak sterować tym komputerem na odległość. I tak powstała dziedzina nauki zwana dumnie, inżynierią społeczną.
Science fiction? Nie, to rzeczywistość obrana w metaforę. Rozwój naszej cywilizacji (zwłaszcza zachodniej) opiera się głównie o inżynierię społeczną. Jest ona największym motorem napędowym dla polityki , masmediów, i wielkich korporacji.
Ludzie, nie koczowaliby w namiotach przed salonem Apple, aby kupić IPhona, gdyby nie socjotechniki użyte w marketingu tej firmy. Nie wybieraliby na swoich władców nieudaczników i złodziei pochodzących z samego dna moralnego.
Ktoś kiedyś ładnie powiedział:
„To, kim jesteś i co robisz w chwili obecnej jest sumą twoich wszystkich wyborów jakich dokonałeś w swoim życiu”
OK, ale czy aby na pewno były to twoje wybory?
Myślisz że, to po jaki proszek do prania sięgasz w sklepie , czy to jakim jeździsz samochodem, jakiej marki nosisz ubrania itd., … że to są twoje własne wybory? Po części tak a po części nie. Jakiś procent udziału w twoim wyborze zawsze będzie miała socjotechnika, czyli ten mały komputerek zamontowany w głowie.
Ok, wybór marki ubrań czy zegarka nie ma wielkiego znaczenia. Ale w momencie, gdy dochodzi do wyboru osób, które będą decydować o twoim życiu przez następne 4 lata to już inna bajka. Socjotechnika to najskuteczniejsza broń współczesnej polityki i masmediów. Dlatego, władza tak bardzo zabiega o kontrolę w mediach publicznych i prywatnych, ściśle z nimi współpracując.
Społeczeństwo wyposażone w wiedzę na temat socjotechnik jest największym wrogiem dla systemów władzy, masmediów i korporacji. Jak myślisz, dlaczego nie uczy się tego w systemie edukacyjnym w żadnym kraju? Wiedzę tą, należy zdobywać samodzielnie.
Weźmy wyborcę, który głosował na Ruch Palikota . Jako samozwańczy ekspert od socjotechnik mogę wymienić najcięższe działa socjotechniczne, jakich użyła ta partia podczas ostatnich wyborów. Nie będę tego robił, wolę abyś jako czytelnik doszedł do tego sam. Podczas kampanii RPP, okazuje się, że doradcą tej partii jest jeden z najlepszych w Polsce inżynierów społecznych. Odważę się stwierdzić, że udział samodzielnego myślenia przeciętnego wyborcy Palikota to jedynie 20%. Resztę zrobił za niego komputer socjotechniczny.
Tu, z mojego punktu widzenia należą się owacje na stojąco dla portalu NowyEkran.pl za skuteczną jak do tej pory walkę z niszczącymi ludzkość socjotechnikami. Jak mawia jedna z zasad Judo :
„Użyj siły przeciwnika przeciwko niemu „
Socjotechnika może być użyta również z dobrą intencją i w dobrym celu. Np. do promowania wiedzy na jej temat. Poniekąd została użyta również w tym tekście.
Zdaję sobie sprawę, że większość autorów i czytelników Nowego Ekranu jest biegła w znajomości socjotechnik. Natomiast mój tekst kieruję do tych, którzy jak do tej pory nie interesowali się technikami wpływu społecznego. Mam nadzieję, że dzięki rosnącej popularności tego portalu i moim tekstom wiele osób uwolni się od bycia manipulowanym oraz od wielu negatywnych stanów emocjonalnych wywołanych wpływem socjotechnicznym.
Na koniec przesłanie Steave Jobsa
„Wasz czas jest ograniczony, więc nie marnujcie go, żyjąc cudzym życiem. Nie wpadajcie w pułapkę dogmatów, żyjąc poglądami innych ludzi. Nie pozwólcie, żeby hałas cudzych opinii zagłuszył wasz własny wewnętrzny głos. I najważniejsze – miejcie odwagę kierować się sercem i intuicją.”
Dodam od siebie. Uczcie się socjotechnik, uczcie tego swoje dzieci, aby dorastały w pełnej świadomości własnego życia, wolności od wszelkich napięć emocjonalnych, zbędnych stresów, depresji, frustracji i lęków.
Pozdrawiam
Bartłomiej Guzik